Friss kutatások szerint a műfenyőkkel többet ártunk a környezetünknek, mintha élő zöldet választanánk – írja az Origo.hu. Az elemzések szerint legalább tíz évig kellene használunk műfenyőnket, hogy környezeti terhelése a fenyőfákhoz hasonló arányra csökkenjen. A műfenyő-gyártás nagyrésze Kínában zajlik, az annak alapjául szolgáló PVC alapanyagot ólommal stabilizálják, amely később, a termék öregedésével apró por formájában szabadulhat fel az otthonokban.
Az Origo.hu arról ír, miközben érthető a fák védelmének és a klíma megóvásának a szándéka, a közhiedelemmel ellentétben elemzések bizonyítják, hogy sokkal környezetszennyezőbb a műfenyő, mint hagyományos társa. A Carbon Trust kimutatta, a károsanyag kinbocsátás szempontjából sokkal lényegesebb, hogyan hasznosul újra a karácsony után szemétre dobott fenyő, mint az, hogy mennyi üzemanyagot használnak a piacra szállítás során. A kutatás szerint összességében az élőfenyő teljes életciklusa alatt jóval kisebb károsanyag-kibocsátást produkál, mint a műfenyő. Megfelelő hasznosítással ráadásul az élő fenyőt lényegében nulla emissziós értékre lehet kihozni, hiszen az elégetése során felszabaduló szén-dioxid mennyiségét korábbi élete során fel is dolgozza.
Az Origo.hu hozzáteszi, az élő és a műfenyő közötti különbség a számítások szerint legalább tíz év a környezeti terhelés tekintetében. Azaz ennyi ideig kell használnunk a műfenyőt, hogy hulladékkezelési szempontból egálba kerüljön a vágott fenyőkkel. Ez annak tükrében igazán lényeges, hogy csak az Egyesült Államokban több tíz millió műfenyő került már a háztartásokhoz, és évről-évre milliós nagyságrendben értékesítik azokat. Az Amerika Karácsonyfa Szövetség adatai szerint mintegy 95 millió háztartásban állítanak fát, de csak 19 százalék lesz az élőfenyő, a többi mű.
Egy másik vizsgálat szerint ugyanakkor az emissziós különbséget a tíz évről akár 3-6 év közötti időtartamra is csökkenteni lehetne, sőt az arányt akár a műfenyű javára is lehetne billenteni. A szerzők ugyanakkor hozzáteszik, hogy alapvetően nincs baj az élő fenyővel sem, hiszen azokat szabályozott gazdálkodásokban direkt erre a célra nevelik. Kevés olyan fenyőfa kerül karácsonykor az otthonokba, melyeket természetes erdőségekben vágnak ki. Az Origo.hu cikke szerint a jelentős környezetterheléssel járó műfenyő-gyártás nagyrésze Kínában zajlik. A PVC alapanyagot ólommal stabilizálják, amely később, a termék öregedésével apró por formájában szabadulhat fel az otthonokban. Ha pedig a műfenyő szemétégetőben fejezi be pályafutását, a feldolgozás során rákkeltő anyagok szabadulnak fel abból.
Fottás: origo.hu; fotó: divany.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS