A Lengyelországgal szembeni jogállami kritikák alaptalanok – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök pénteken Varsóban, Beata Szydlo lengyel kormányfővel közös sajtótájékoztatón. A két kormányfő beszélt még Brüsszel jogtalan követeléseiről, valamint arról, hogy egyik ország sem kíván bevándorlóország lenni.
A magyar kormányfő politikai indíttatású, az inkvizícióshoz hasonló eljárásnak minősítette a Lengyelországgal szembeni uniós fellépést, és kifejezte Magyarország szolidaritását minden ehhez hasonlóban érintett tagállam felé.
Olyan EU kell, amely nem teszi lehetővé, hogy az európai intézmények, különösen a bizottság “lopakodó módon” újabb és újabb jogköröket vonjon el a tagállamoktól. Kevesebb Brüsszelt, erősebb nemzetállamokat akarnak – mondta, hozzátéve: szerinte ezért támadják Lengyelországot.
– fogalmazott, ezt az álláspontot jelölve meg a szerinte politikai indíttatású EU-s eljárások okaként. Orbán Viktor hozzátette, nem akarunk bevándorlóország lenni, ehhez jogunk van. A lengyel GDP növekedése fantasztikus, az állam gazdasági teljesítménye húzóerő az EU számára – hangoztatta, megjegyezve: a magyarok, de a szlovákok és a csehek is ott vannak a lengyelek nyomában; egy olyan régió két miniszterelnöke találkozott, amely nélkül az unió gazdasági teljesítménye jóval szerényebb lenne. Azt mondta, a magyarok és a lengyelek jól működtek együtt a történelem során, és most is keresik ennek lehetőségeit.
Közölte: Beata Szydlóval arról beszéltek, hogy egy-két nagy közös lengyel-magyar projektet mindenképpen el szeretnének indítani. Ha ehhez csatlakozik a többi visegrádi ország is, azt örömmel veszik – fűzte hozzá, jelezve: a konkrétumokról még tárgyalnak majd. A miniszterelnök szavai szerint beszéltek Európa jövőjéről, és megállapították magukról: ha az unió jövőjével kapcsolatos viták fényében nézik, Lengyelország és Magyarország az eredeti, jelenleg hatályban lévő alapszerződés őre. Azért dolgoznak, hogy senki se térhessen el ettől a szerződéstől, amely a tagállamokból indul ki. “Mi ezt a gondolatot őrizzük” – fogalmazott.
A szerződés szerint az EU alapját a minden országot megillető kölcsönös tisztelet és együttműködés szellemére kell építeni
– mondta Orbán Viktor. Azt állapította meg, hogy ami ma az unióban Lengyelországgal kapcsolatban zajlik, az nem egyszerűen politikai hiba, hanem alapvetően tiszteletlenség. Holott Lengyelországgal a tisztelet hangján kellene beszélni, ahogy azt az EU alapszerződése is előírja – szögezte le.
Mi elfogadjuk a bevándorlóországoknak azt a döntését, hogy ők bevándorlóországok lettek. Azt kérjük, fogadják el, hogy mi meg nem akarunk azok lenni
– mondta a Beata Szydlo lengyel kormányfővel közös sajtótájékoztatón a miniszterelnök, úgy fogalmazva: “kiköveteljük magunknak azt a jogot, hogy tartsák tiszteletben a magyar nemzetnek azt a döntését, mi nem kívánunk olyanná válni, mint amilyenek most ők”. Azt is hangsúlyozta, hogy Magyarország a demográfiai és a munkaerő-problémáira más megoldást keres, mint a bevándorlóországok.
Hogy tiszteletben tartsák ezt az álláspontunkat, ezt kikövetelhetjük, ehhez igenis jogunk van
– jelentette ki. A lengyel és a magyar kormány által választott út az illegális bevándorlás kezelésében helyesnek bizonyult– hangsúlyozta Beata Szydlo. Hozzátette, Orbán Viktorral megtartott találkozójuk alkalmával megerősítették Varsó és Budapest közös álláspontját az olyan kulcsfontosságú kérdésekben, mint amilyen a biztonság és a migrációs válság kezelése.
A kormányaink által választott út az illegális bevándorlás kezelésében helyesnek bizonyult
– szögezte le. A kvótaügyben hozott, illetve a jövőben várható európai bírósági döntésekre vonatkozóan elmondta: “Tudomásul vesszük az európai bíróságok döntéseit, a fő szempont azonban az állampolgáraink biztonsága kell, hogy legyen”.
MTI; Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS