A 2019-es évben a magyar gazdák hektáronként 1,5 kilogrammnyi növényvédőszert használtak fel, ezzel pedig az uniós tagállamok közül a középmezőnybe tartozunk. A legsikeresebb termék a gyomirtó volt, de az is kiderült, hogy a csigák ellen alig-alig vetnek be valamilyen kemikáliát. A vegyszerhasználat élmezőnyébe Ciprus, Málta, Hollandia, Belgium és Olaszország került.
A Magyar Nemzet a Központi Statisztikai Hivatal 2019-es adatgyűjtésére hivatkozva számolt be arról, hogy 2018-as adatokhoz képest ugyan 2,8 százalékkal nőtt a növényvédőszerek használata 2019-ben Magyarországon, de ezzel még így is az uniós átlag alatt vagyunk a tagországok között. Mint írják a növényvédőszerek értékesített mennyisége néhány év kivételével a 2000-es évek óta emelkedett, ez idő alatt csaknem két és félszeresére.
A 26 783 tonnányi értékesített növényvédő szer 33 százalékát a gyomirtó szerek tették ki 2019-ben, 19 százaléka gombaölő, 18 százaléka rovarölő, a fennmaradó közel 30 százalék pedig egyéb vegyszer volt
– emelték ki.
Gyomirtók az élen
A magyar gazdák és a lakosság legnagyobb arányban a glifozát tartalmú gyomirtó szereket használta a vizsgált évben, az összes növényvédő nagyjából felét tették ki ezek a vegyszerek. A gyomirtókat követően a gomba- és baktériumölő készítmények a leggyakrabban alkalmazott szerek, majd a rovar- és atkaölők. A csigák elleni védekezés azonban nem jellemző.
Kiderült az is, hogy a kukoricatermesztéshez használják a legtöbb vegyszert a termelők: az 1,048 millió hektár termőterületből 954 ezer hektáron használtak valamilyen készítményt. Összességében minden növénykultúrában kilencven százalék felett volt a növényvédő szerek felhasználása.
Az adatok azért nem meglepőek, mert a gomba-és rovarölőknek és a baktérium elleni védőszereknek nincs alternatívájuk, ezért a nagyüzemi termesztésben elkerülhetetlen a használatuk, ellenkező esetben jelentős lenne a terméskiesés.
Forrás: Magyar Nemzet; fotó: MTVA/Bizományosi: Oláh Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS