A volt pártjában csak KGBélaként emlegetett egykori jobbikos politikus a Magyar Nemzetnek elmondta: arra számít, hogy felmentik a kémkedés vádja alól, a költségvetési csalás vádrészben pedig minimális elmarasztalás születik majd reményei szerint.
Az orosz feleséggel együtt kémgyanúba került Kovács azt is elárulta: feleségével, Szvetlana Isztosinával együtt továbbra is a Pilisben, egy település szélén, az erdőben laknak. Szvetlana nem kémkedik, mint ahogy ő sem, hiszen ő legfeljebb lobbizott – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek a Jobbik volt EP-képviselője, akit az unió intézményei elleni kémkedéssel és az unió kárára elkövetett költségvetési csalással vádolnak, és akinek ügyében szerdán megkezdődnek a perbeszédek, majd jövő héten ítéletet hirdetnek az ügyében.
A költségvetési csalás lényege, hogy úgy alkalmazott gyakornokokat, hogy azok meg sem jelentek Brüsszelben, és nem végeztek gyakornoki munkát. Azt azonban az ügyet csak alaposan ismerők tudják, hogy Kovács egyik gyakornoka nem volt más, mint felesége öccse, aki egyébként visszatért Oroszországba.
A kémkedési botrány akkor pattant ki, amikor Kovács Béla nevelőapja arról beszélt egy újságírónak, illetve tett vallomást a nyomozó ügyészeknek, hogy Kovács Béla és felesége a KGB-vel kerültek kapcsolatba, amikor Japánban éltek.
Kovács korábban azt mondta erről az időszakról: nevelőapja a Diplomáciai Testületeket Ellátó Igazgatóság (DTEI) karbantartójaként külügyi szolgálatban állt, és 1976-ban Tokióba, a magyar nagykövetségre helyezték négy évre karbantartónak, felesége pedig szakácsnő volt a nagykövetségen. Velük tartott a 16 éves Béla is, akit amerikai középiskolába írattak be a nevelőszülők. Ekkor tanult meg japánul és „amerikai” angolul. Itthon érettségizett 1978-ban az I. István Gimnáziumban, majd ismét Tokióba, az amerikai egyetemre küldték a nevelőszülők. Ez idő alatt ismerte meg Szvetlana Isztosinát, aki szovjet állampolgárként a japán közszolgálati televízió egyik oroszajkúaknak szóló adásának műsorvezetője volt. Kovácsnak 18 éves kora után a külügy már nem fizette az utazási költségeit Budapest és Tokió között, így a legolcsóbb, ám nem a legrövidebb úton utazott oda-vissza: Budapestről Moszkvába, majd Habarovszkba repülővel, onnan vonattal Nahodkába (a hadiváros Vlagyivosztok polgári városrésze), innen pedig hajóval Jokohamába, ahonnan vonattal jutott el Tokióba. Az egyik hajóúton, a Felix Dzserzsinszkij nevű hajón ismerkedtek meg Szvetlanával, és a háromnapos úton összemelegedtek. Később derült ki, hogy Szvetlana japán barátja tulajdonképpen a volt férje. A nevelőapa egyébként 2016-ban meghalt, így a perben nem tudta megismételni, hogy mire alapozza Béla és Szvetlana KGB-s kapcsolatát. Az asszony névházasságot kötött egy osztrák betörővel, így került Európába. Kovács pedig elvette feleségül. (A betörő meghalt.)
Kovács a lapnak csak annyit mondott a KGB-s kapcsolatról, hogy Szvetlanát a KGB hónapokig gyötörte, pszichikai kínzásnak is alávetve, hogy együttműködésre bírja, sikertelenül. Mindenesetre az asszony csak tanú volt a perben.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: Horváth Péter Gyula-PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS