A hírhedt Conti-Car autókereskedés egykori tulajdonosát, Radnai Lászlót hallgatták meg tanúként a Domák Ferenc Cinóber ellen elkövetett emberölés perében csütörtökön a Fővárosi Törvényszéken. A Portik-ügyek koronatanúja azt állította, az üzleti nézeteltérés tulajdonképpen csak másodlagos volt mind Cinóber lelövetése, mind a többi, az Energol érdekében elkövetett robbantásoknál, gyilkosságoknál és leszámolásoknál. Radnai véleménye szerint ugyanis inkább presztízsből végeztek a 90-es években ellenfeleikkel az olajos cég vezérei. A Conti-Car főnök arról is beszélt a tárgyaláson, hogy az Aranykéz utcai robbantás után Portik Tamás két olajos cégtársa, Drobilich Gábor és Ferencsik Attila is megdöbbent, akiktől erre ráadásul nem is kapott felhatalmazást.
PÁMER DÁVID – PestiSrácok.hu
Portik egykori üzlettársa, a 12 évre ítélt egykori keresztapa, Radnai László tanúvallomásával folytatódott az Aranykéz utcai robbantás a Fenyő- és a Cinóber-gyilkosság összevont pere csütörtökön a Fővárosi Törvényszéken. Az egykori lányfuttatót 1996. december 18-án a kora esti órákban, Üllői úti lakása előtt lőtték agyon. A Fővárosi Főügyészség vádirata szerint a tizenkilenc évvel ezelőtti gyilkosságra egy ötmillió forintos elszámolási vita miatt az Energol Rt. két egykori igazgatója, Portik Tamás és Ferencsik Attila adott megbízást a több magyarországi gyilkossággal is kapcsolatba hozott szlovák állampolgárságú Jozef Rohácnak.
Radnai szerint hárman döntöttek a lányfuttató haláláról
A felbujtással vádolt Energol-vezérre több leszámolásban is vallomást tevő, jelenleg csalás és orgazdaság miatt eljárás alá vont Radnai korábban már többször is farkasszemet nézett Portikkal a bíróságon. 2013 novemberében a Prisztás-gyilkosság tárgyalásán például személyeskedésig fajuló vita alakult ki közöttük. Radnai akkor Portik fejéhez vágta, hogy neki köszönheti a kecskeméti maffiapert, Portik pedig az egykori Conti Car-főnök szemére vetette, hogy részben miatta ül a vádlottak padján és ő, illetve volt üzlettársa „élve akarják eltemetni”. Legutóbb pedig februárban, az Aranykéz utcai robbantás tárgyalásán mondott terhelő adatokat Portikra. Radnai csütörtökön elmondta, Cinóber megölését is ugyanazon a „házas találkozón” hozta szóba Portik, amelyen üzlettársával együtt 1999 év elején vettek részt és ahova csuklyába vitte őket Portik Tamás Érd környéki búvóhelyére az azóta már vélhetőleg meggyilkolt Radics Attila. Mint az a Prisztás- és az Aranykéz-perben is elhangzott, Portik a találkozón „bevallotta”, hogy energolos cégtársaival együtt ölette meg, illetve lövette le Prisztás Józsefet, Domák Ferenc Cinóbert, valamint a merényletet túlélő Totka Pált. A végrehajtó pedig mindhárom esetben Jozef Rohác volt – állította a tanú.
Portik nem kapott engedélyt az Aranykéz utcai robbantásra
Radnai később egy sopronkőhidai beszélőn Portik cégtársától megtudta, ő azért ragaszkodott ahhoz, hogy a harmadrendű vádlottal találkozzon, mert abban bízott, hogy a Conti-Car főnök meg tudja fékezni Portikot. Drobilich ugyanis attól félt, hogy a kontrollt vesztett Portik valami baklövést csinál, amivel fény derülhet a még közösen elkövetett bűntényekre is, és soha nem jönnek ki a börtönből. Radnai itt jegyezte meg, hogy noha az energolos triumviratus több gyilkosság kapcsán is közösen döntött, de a magyar maffiaháború két legbrutálisabb bűncselekményéhez, az Aranykéz utcai robbantáshoz és a Fenyő-gyilkossághoz Drobilichnak és Ferencsiknek nincs köze, az kizárólag Portik „okossága”, ráadásul erre üzlettársaitól „nem kapott felhatalmazást”. Radnai arra is emlékezett, hogy Drobilich-hoz hasonlóan a Cinóber-ügyben felbujtással vádolt Ferencsik is arról beszélt neki, hogy Portik „megbolondult” és nem érti, mi szükség volt az egész országot megrázó, négy áldozatot követelő belvárosi robbantásra. Ferencsik arról is panaszkodott Radnai szerint, hogy „a kezelhetetlen, teljesen elszállt” Portik az olajos pénzekkel sem tud elszámolni feléjük.
Presztízsből végeztek Cinóberrel?
Azt viszont valamikor a 2000-es évek elején Ferencsik (ahogy Drobilich és Portik is) a koronatanúnak elismerte, hogy Domák Ferencet „az ő emberük” ölte meg az Energol Rt. három vezetőjének utasítására – mondta el a bíróságon Radnai, kiemelve, hogy tudomása szerint valamilyen üzleti ügy miatt akartak Domákkal végezni, és egy bizonyos H. Kálmán hívta le telefonon a lakása elé a sértettet, ahol már várt rá a vád szerint a ravaszt meghúzó szlovák Rohác. A tanú kissé zavaros vallomásában aztán azt ecsetelte, hogy az üzleti nézeteltérés tulajdonképpen csak másodlagos volt mind a Domák, mind a többi, az Energol érdekében elkövetett robbantásoknál, gyilkosságoknál és leszámolásoknál. Radnai véleménye szerint ugyanis inkább presztízsből végeztek ellenfeleikkel az olajos cég vezérei. A tanú megemlítette azt is, hogy hallomásból tudja, még a kilencvenes évek közepén Zsóvár utasítására Rohác Ferencsiket is ki akarta végezni. A conti-caros úgy tudja, a merénylet azért hiúsult meg, mert a Brazil becenevű férfi kiszúrta az őt bukósisakban megfigyelő Rohácot.
Egymásnak estek a vádlottak
Ferencsik észrevételében visszautasította egykori jó ismerőse által elmondottakat, majd hangsúlyozta, Radnai rá és Portikra nézve tett vallomásának az az oka, hogy az egykori keresztapa vádalkut kössön, valamint ne keljen kifizetnie a feléjük fennálló több száz millió forintos tartozását. Ferencsik megemlítette, hogy Radnai számára ez az egyetlen menekülési út volt, holott elmondásait pusztán Zsóvár 1999-es szlovákiai vallomására alapította – állította a negyedrendű vádlott, aki azt is elmondta, hogy Portik is ott követett el óriási hibát, hogy miután hazajött külföldről, Radnai feleségétől követelte a pénzüket. Radnai viszont azt vágta a vádlott fejéhez, hogy éppen ők tartoznak neki egy rakás pénzzel, majd a vita hevében megemlítette, hogy eddig nem akart belemenni, és vallomásában sem említette „de most jut eszébe”, bizonyítani tudja, hogy Ferencsik nem külföldön, hanem itthon volt a tizenkilenc évvel ezelőtti gyilkosság napján. Ezután Radnai előadta, „hogy soha nem felejti el”, éppen Szegedről utaztak hazafele, amikor a vádlottat telefonon hívták, majd cinikusan közölte velük, Cinóbert lelőtték. Rohác védője, Fülöp Tamás ennek kapcsán arra hívta fel az egykori maffiavezér figyelmét, hogy tanúként nincs abban a helyzetben, hogy maga döntse el, mit mond el, és mit nem az általa tudott bűncselekményekről. Ferencsik pedig hozzáfűzte, ha ez így is volt, ahogy Radnai mondja, az csak 1997-ben történhetett meg, amikor már hazajött Thaiföldről. A negyedrendű vádlott nehezményezte azt is, hogy a tanú azt állítja, merényletet terveztek ellene: „Ki akart téged megöletni, Laci?” – szúrta oda Ferencsik korábbi üzlettársának, mire Radnai úgy kontrázott, hogy akkor cégtársa is „biztos magától robbant fel”. Ehhez kapcsolódva Portik is megjegyezte, hogy Radnai azért beszél ilyeneket, mert a mai napig tartozik nekik és egyébként is a nyomozások aktuális állásához alakítja mindig a vallomását. Emellett a harmadrendű vádlott azt is felemlegette, hogy Tanyiék bezzeg már kilenc hónap után kikerültek az előzetesből, mire Radnai rögtön rávágta, hogy „ő a te barátod”, „igen, de a te végrehajtód” – vágott vissza az energolos. A per további tanúk meghallgatásával november 26-án folytatódik.
Címlapfotó: Urbán Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS