Mintegy ezren gyűltek össze hétfőn este a Kossuth téren, ahová a Kettős Mérce blog szervezett tüntetést Lázár János ellen. A tüntetők az Origo főszerkesztőjének, Sáling Gergőnek a kirúgása miatt kifejezik szolidaritásukat az Origo volt és jelenlegi munkatársaival és tiltakoznak a reklámadó és a Norvég Alap megtámadása ellen is.
A beszédek kezdetekor a tüntetők azt kiabálták: “Szabad ország, szabad média”. A tüntetés első szónoka a színpadon mondta le a Magyar Telekomnál az előfizetését, majd Ferencz Gábor, az Átlátszó.hu munkatársa beszélt arról, hogy az Alkotmánybíróság, valamint az egyéb fékek és ellensúlyok lebontása után a kormány most a sajtót akarja lebontani, mint utolsó akadályt a Nemzeti Együttműködés Rendszere előtt.
Ferencz azt mondta, bár korábban azt hitték, hogy egy tőkeerős tulajdonos megvédeni az újságírókat, ma már öncenzúra működik. Mint mondta, hamarosan 2017 lesz és Lázár János lesz a miniszterelnök, de “ezt ne várjuk meg, és tegyük együtt szomorúvá Lázár Jánost”. Ferencz Gábor Gyurcsány Ferencre utalva azt mondta: “mondta már azt miniszterelnök, hogy lehet tüntetni, de majd megunják és hazamennek. A miniszterelnökök ennyit mondanak a demokráciára.” A közönség soraiban a Demokratikus Koalíció hívei erre tilatkozó kiabálásba kezdtek.
Lóránd Zsófia, a Nők a Nőkért az Erőszak Ellen (NANE) civil szervezet képviselője azt üzente Lázár Jánosnak minden kilistázott szervezet nevében, hogy nem mennek el, hanem tovább fognak dolgozni azért, hogy biztonságosabb legyen Magyarországon gyereknek, nőnek, határon túlinak, romának, vagy melegnek lenni. Mint mondta, a civil szervezetek úgy kellenek az országnak, mint egy falat kenyér, de eközben nincsenek forrásaik.
Hammer Ferenc szociológus, az ELTE média tanszékének oktatója arról beszélt a színpadon, hogy a hatalom célja elszigetelni a civileket és a médiát, hogy mindenki úgy érezze, egyedül van.
A tüntetők között vonult Tamás Gáspár Miklós, Bródy János, Kulka János és Bauer Tamás is. A politikusok közül feltűnt a PM-es Szabó Rebeka és Szabó Tímea, valamint az Együttes Gulyás József is. A tömegben több LMP-s politikust is lehetett látni, köztük Vágó Gábort és Csiba Katalint.
A Kossuth térről a demonstrálók a Lánchídon és az alagúton keresztül a Magyar Telekom Krisztina körúti épülete elé vonultak, a tömeg az alagút egyik végétől a másikig ért, közben többször azt skandálták: “Szabad ország, szabad média”, “Nem kell Orbán, nem kell Lázár, magyar népnek nem kell császár”.
A Krisztina körúton Schönberger Ádám aktivista hangsúlyozta: Lázár Jánossal, a Miniszterelnökséget vezető miniszterrel “érdemes jóban lenni”, mert a Magyar Telekommal is elbocsáttatta az Origo hírportál főszerkesztőjét.
Elmondása szerint a Telekom akkor nem fog engedni a kormánynak, ha a fogyasztók nyomást gyakorolnak a cégre, ezért arra kérte hallgatóságát, hogy mondják le előfizetéseiket. Ezen kívül a csak “kormánypropagandát” közlő médiumok bojkottját is szorgalmazta.
HVG, Index, MTI – MTI Fotó: Beliczay László
Facebook
Twitter
YouTube
RSS