Ötvenháromra csökkent a koronavírus halálos áldozatainak napi száma Olaszországban, amely a legalacsonyabb adatnak számít március 2. óta a polgári védelmi hatóság csütörtöki közlése szerint. A halottak száma csökkent az egy nappal ezelőtti hetvenegyhez képest; az egyik gócpontnak tartott Emilia-Romagna tartományban most először egy beteg sem hunyt el.
A járvány országszerte eddig 34 167 emberéletet követelt. Az aktív fertőzöttek száma több, mint harmincezerre csökkent, a gyógyultaké százhetvenegyezer fölé emelkedett. Több, mint négyezer beteget kezelnek még kórházban, kétszázharminchatan vannak továbbra is intenzív osztályon. A gyógyultakat és halottakat is számolva a diagnosztizált fertőzöttek száma meghaladja a kétszázharminchatezret. A halottakkal együtt háromszázhetvenkilenc új fertőzöttet diagnosztizáltak a szerdai kétszázkettőhöz képest; kétszázötvenkét esetet Lombardiában regisztráltak, ahol huszonöten hunytak el a betegség következtében. Olaszországban 2,7 millió emberen több, mint 4,4 millió vírustesztet végeztek. A Gimbe nevű olasz tudományos alapítvány számításai szerint a harmincezer aktív fertőzött csak a jéghegy csúcsa: a fertőzöttek száma háromszázezer és nyolcszázezer között lehet, ezért jelentősen növelni kell a tesztelést. A kormány bejelentése szerint június 15-étől újranyitják a mozikat, színházakat, valamint a szabadtéri diszkókat, ahol két méteres távolságot kell betartani, emellett újraindulnak a csapatsportok edzései is.
Az ügyészség pénteken hallgatja majd meg Giuseppe Conte miniszterelnököt a járványellenes intézkedések ügyében indított vizsgálata keretében. Arra keresik a választ, hogy időben zárták-e le az északi gócpontok területeit, mindenekelőtt Lombardia tartományban. A régióban február 20-án azonosították az első fertőzöttet Codogno kórházában, majd a települést és térségét február 23-án vesztegzár alá helyezték. Lombardia többi részében egészen március 8-ig nem korlátozták a kijárást, annak ellenére, hogy március 2-án a betegek száma már ezerkétszáz felett volt, és harmincnyolc ember veszítette életét. Mint kiderült, Codognóhoz hasonló gócpont létezett Bergamo város térségében, ahol a lakossághoz mérten a legtöbben haltak meg a járványban a világon. Lombardiában a termelés egészen március 23-ig működött. A tartományi elnök Attilio Fontana szerint a római kormány feladata volt a régió lezárása. Sajtóértesülések szerint Bergamo térségében már március első napjaiban több száz rendőr és katona állt készen a karanténövezet határainak garantálására, de a területet csak március 8-án zárták le. Addig Bergamo lakossága is szabadon mozgott, nem csak Lombardiában, hanem egész Olaszország területén. A helyi kórházakban a fertőzötteket a járvány terjedésének első hetében nem is különítették el. Giorgio Gori bergamói polgármester szerint Lombardia most is kozmetikázza a járványadatokat; ezt a tartomány kormányzója határozottan visszautasította. Roberto Speranza egészségügyi miniszter parlamenti felszólalásában kijelentette, hogy a járvány második hullámát biztosnak nem, de lehetségesnek tartja.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Fabio Frustraci
Facebook
Twitter
YouTube
RSS