A G7-ek ígéretük szerint fellépnek Peking igazságtalan kereskedelmi gyakorlata, az emberi jogok megsértése és a hongkongi demokrácia eltiprása ellen. Ez utóbbira reagálva a kínai nagykövetség kiemelte, hogy a G7-eknek szembesülniük kellene azzal a ténnyel, hogy a volt brit gyarmat Hongkong 24 évvel ezelőtt visszatért az anyaországhoz. Kína a tények elferdítésével, rágalmazással és a belügyeibe való beavatkozással vádolja a hét vezető ipari hatalom csoportját (G7) a háromnapos angliai G7-csúcstalálkozón elhangzottak és a zárónyilatkozat miatt.
Erről Kína londoni nagykövetségének szóvivője adott ki hétfőn közleményt. A bírálatok Hszincsiang, Hongkong és Tajvan miatt érték Pekinget a hetek részéről. Ezek
még inkább felszínre hozták az Egyesült Államok és néhány más ország gonosz szándékait
– szögezte le a szóvivő.
A zárónyilatkozatban az Egyesült Államok, Nagy-Britannia, Németország, Kanada, Franciaország, Olaszország és Japán kritikusabb volt Kínával szemben, mint bármikor korábban – jegyezte meg a dpa hírügynökség.
A csúcstalálkozó résztvevői tudomására hozták a világnak, hogy a politizálást szűk körben képzelik el, a hatalmi politizálás hívei, és mesterségesen gerjesztik a konfrontációt és a megosztást, miközben együttműködésre volna szükség a világban a koronavírus-járvány és a klímaváltozás elleni küzdelemben és a gazdasági válságban
– írta a szóvivő.
Joe Biden amerikai elnök a csúcs után kijelentette, hogy a nyugati demokráciák versenyben állnak a világ autokratikus rendszereivel, de ez nem kizárólag és kifejezetten Kínára értendő. A hetek tagjainak többsége részt vesz a hétfői brüsszeli NATO-csúcsértekezleten is, amelynek résztvevői várhatóan szintén bírálni fogják Kínát.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/EPA/Bloomberg/Pool/Hollie Adams
Facebook
Twitter
YouTube
RSS