A kínai kormány módszeresen felszámolta az amerikai Központi Hírszerző Ügynökségnek (CIA) az ázsiai országban végzett kémkedési tevékenységét 2010 és 2012 között, amikor is a hivatal mintegy húsz informátorát végezték ki vagy vették őrizetbe – írta szombati számában a The New York Times. A lapnak nyilatkozó jelenlegi és egykori amerikai tisztviselők szerint mindez egy biztonsági rés következménye volt, amelyre évtizedek óta nem volt példa.
Egyes amerikai hírszerzési és nemzetbiztonsági szolgálatok akkoriban úgy vélték, hogy Pekingnek beépített embere lehetett a CIA-ban, de mások azon a véleményen voltak, hogy a kínaiak feltörték a hivatal és a külföldi ügynökei közötti kommunikációra használt rendszert, így leplezték le a CIA Kínában tevékenykedő embereit. A The New York Times értesülése szerint a mai napig nem tudni, mi vezetett az Amerika számára komoly károkkal járó lelepleződéshez. A napilap úgy tudja, a kínaiak legalább tucatnyi CIA-ügynököt öltek meg, egyiküket a kollégái szeme láttára lőtték le a pekingi kormány egyik épületének udvarán. Másokat bebörtönöztek.
A CIA-nál kiemelt fontosságúnak tekintik a Kínában végzett kémkedési tevékenységet – írja a lap –, de az ázsiai ország erős és szerteágazó biztonsági apparátusa megnehezíti a nyugati hatalmak számára a hírszerzési munkát és a helyiek „toborzását”. 2010-ig azonban a CIA a pekingi állami bürokrácia legmélyebb bugyraiba is betekintést nyert forrásai révén. Az ügynökök némelyike olyan kínai állampolgár volt, akik csalódtak a kínai kormányban a korrupciós ügyeik miatt. A kémek azonban 2011-től kezdtek eltűnni Washington látóköréből, a CIA és az FBI ezért közös munkacsoportot hozott létre a történtek kivizsgálására. A gyanú a CIA egykori műveleti tisztjére terelődött, aki a Kínával foglalkozó ügyosztályon dolgozott, de nem találtak elég bizonyítékot ahhoz, hogy felelősségre vonhassák. Egyes FBI-ügynökök azonban elvetették a „téglaelméletet”, és úgy gondolták, a CIA-tartótisztek hibákat követtek el, mivel mindig ugyanazon az útvonalon utaztak Pekingbe és ugyanazokban az éttermekben találkoztak informátoraikkal, ezért Kína könnyen leleplezte őket.
magyaridok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS