Kisbandi, azaz Lakatos András, valamint Portik Tamás féltékenysége miatt kellett meghalnia Prisztás Józsefnek – legalábbis ez derült ki az 1996-os gyilkosságot feltáró, a PestiSrácok.hu által megszerzett és közreadott vádiratból. A tanúk névsora alapján izgalmas tárgyalássorozat várható, hiszen a már lapunk által is említett Radnai Lászlón kívül meghallgatják Prisztás József vagyonából kiforgatott lányát, Portik anyósát, ismertethetik Medveczky Ilona táncosnő vallomását, és még számos, az éjszakai életből ismert, de számmal jelölt védett tanúét. Portik Tamás az első tárgyaláson vallomást nem, de a megvádolásával összefüggésben nyilatkozatot tesz.
SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
A Prisztás-gyilkosság miatt indult büntetőügy pénteken kezdődik a Fővárosi Törvényszéken, feltehetően szigorú biztonsági intézkedések mellett. A PestiSrácok.hu információi szerint a vádirat ismertetése után Portik Tamás nem tesz majd vallomást, csupán a megvádolásával összefüggésben nyilatkozik. Mivel a többi vádlott, H. István és F. Ferenc közül a nyomozásban az utóbbi tett vallomást, várható, hogy ők sem szólalnak majd meg a tárgyaláson csupán felolvassák F. Ferenc nyomozati vallomását. Úgy tudjuk, hogy a vádiratban 1. és 2. számmal jelzett, védett tanúkat úgynevezett zártcélú távközlő hálózat segítségével hallgatják meg. Ez azt jelenti, hogy a tanú egy másik helyiségben, vagy másik helyszínen vesz részt a tárgyaláson, mondandóját kamera segítségével közvetítik a tárgyalóterembe. Az ügyészség kérte, a bíróság pedig elfogadta, hogy a tanúknak még a hangját is eltorzítsák, mert állítólag félnek a vádlottak bosszújától. Ehhez képest Portik ügyvédjei útján indítványozta, hogy a tanúk álljanak ki a bíróság elé és úgy tegyenek vallomást, hiszen számára mindegyik úgynevezett védett tanú korábbi ismerőse. Indítványa szerint például az egyikük Lakatos Csaba hajtó, aki Prisztás lovaival versenyzett, s néhány nappal Prisztás meggyilkolása után rálőttek az Ügetőn. Egy védett tanú pedig korábbi üzlettársa, Cs. Zsigmond. Utóbbi férfiról úgy tudjuk, Portik azt mondta, hogy vele letartóztatásáig jóban voltak, egy másik védett tanúról pedig azt, hogy vele szinte napi kapcsolatban állt, ezért vallomásában felismerte ismerősét. Mindezek miatt indítványozta a bíróságnál a zártláncú videovallomás mellőzését. A bíróság még nem döntött az ügyben, pénteken kiderül, hogy miként zajlanak majd a meghallgatások.
KISBANDI LELÉPETT MAGYARORSZÁGRÓL
A PestiSrácok.hu által megszerzett és alább közreadott vádirat szerint Portik Tamás 1996-ra egy 15-20 fős bandát irányított, amelybe gyerekkori barátai és ismerősei, így a korábban az ügyben meggyanúsított Kacsa becenevű L. János és K. Tibor is tartozott. Velük szemben azonban az ügyészség már nem emelt vádat. Portik vádlott társai közül F. Ferencet annak óbudai, T-Boy Café nevű szórakozóhelyén ismerte meg, míg a Hatyi becenevű H. Istvánt 1994 körül ismerte meg. Később Hatyi bizalmasa, majd sofőrje és testőre lett. A banda törzshelye a Sirály, vagy későbbi nevén Művészinas étterem volt. F. Ferenc rendszeresen kölcsönkért nagyobb összegeket a pénzkihelyezéseiről és egyéb kétes üzleti vállalkozásairól hírhedt Prisztás Józsfetől, mígnem annyi adóssága halmozódott fel, hogy kénytelen volt megállapodni vele abba, hogy Prisztás nevére kerüljön egy több, mint ezer négyzetméteres, óbudai önkormányzati telek bérleti joga. Prisztásnak azonban rengeteg ügyfele volt, többek között az éjszakai életben Kisbandiként ismert Lakatos András is, aki éppen egy takarékszövetkezetet próbált összegründolni. Igaz, a később az alvilág bankáraként emlegetett férfival kapcsolatban az terjedt el, hogy az alvilági pénzeket igyekezett ily módon lecsapolni, nos, a vádirat szerint ez remekül sikeredett is neki, mert Prisztástól 100 millió forintot, Portiktól pedig 80 millió forintot vett át. Fedezetként Medveczky Ilona táncosnő akkoriban is már 270 millió forintot érő, XII. kerületi ingatlanát ajánlotta föl, mivel a díva ismerőse 65 millió forinttal tartozott neki. Mivel azonban Medveczky büntetőfeljelentést tett az ügyben, Kisbandi egy másik, szintén hegyvidéki ingatlant ajánlott fel a kölcsön fedezetéül úgy, hogy közben tulajdonos volt Prisztással együtt egy másik, szintén XII. kerületi ingatlanon. Az ide-oda tartozgatás odáig fajult, hogy Prisztás igyekezett érvényt szerezni tulajdonjogának, de Kisbandi további 50 milliót kért Portiktól, míg végül 1996 októberében távozott Magyarországról.
PRISZTÁST KI KELL NYÍRNI!
Mivel Kisbandi Portiknak is jelentős összeggel tartozott, a három, összességében 300 millió forintot érő ingatlanra Portik is igényt tartott. Azonban Prisztás közölte, hogy mivel a Medveczky-ingatlan per alatt áll, azt viheti, a másik két ingatlan azonban az övé, és akkor sem adja át neki, ha megöli, vagy megöleti. A Művészinasban létrejött találkozón Portik annyira feldühödött, hogy közölte Hatyival, hogy Prisztást ki kell nyírni, Prisztásnak meg kell halnia. A fent ismertetett ingatlan vita, valamint – a vádirat szerint – Prisztásnak az éjszakai életben elfoglalt meghatározó szerepére való féltékenység vezetett oda, hogy Portik ténylegesen elhatározta, hogy bizalmasával, H. Istvánnal megöleti ellenlábasát. Első körben, 1996 október 28-án, az ügyben tanúként szereplő M. Tamással és ismeretlen társával kézigránátot dobatott a Prisztás érdekkörébe tartozó II. kerületi autószalonra, valamint a mellette lévő pizzériára. Az autószalon egyébként a Prisztás által kihelyezett kölcsönöket nem fizető adósok autóival volt tele. Később felvette a kapcsolatot F. Ferenccel, hogy segítsen Prisztás megölésében, hiszen a férfinak is ingatlan vitája volt a vállalkozóval. Ebbe a vádirat szerint a férfi bele is ment. Aztán 1996 november 1-jén, a vállalkozóval, a már ismert módon és helyszínen végeztek.
A gyilkosság után F. Ferenc nem a rendőrséget, hanem a később Prisztás utódjaként emlegetett H. Istvánt értesítette a vállalkozó haláláról. Érdekesség, hogy a férfit nyíltan nem hallgatták meg tanúként, bár lehet, hogy az egyik szám a férfi személyét fedi. Miután a rendőrség a helyszínre érkezett F. Ferencet bevitték tanúskodni, de a férfi hamis személyleírást adott a feltételezett elkövetőről. A vádirat szerint F. Ferenc 1997-től éveken át havi 500 ezer forint hallgatási pénzt kapott Portiktól, és nem kellett kifizetnie Prisztás örököseinek a felé fennálló tartozását, így megtarthatta óbudai ingatlanát. Az egyesek szerint milliárdos Prisztás-örökséget egykori barátai, üzlettársai széthordták, erről egy korabeli HVG cikk is megemlékezett.
ILLUSZTRIS TANÚK
A vád rengeteg tanút idézett a tárgyalásra, de bizonyára majd a védelem is előáll mentő tanúival. A vádirat szerint tanúvallomást tesz majd Prisztás József lánya, Radnai László, az ingatlanok adás-vételét bonyolító ügyvéd, Búza János, az ügy korábbi gyanúsítottja K. Tibor, valamint felolvassák vallomását a fővárosi éjszakai életben régóta ismert Csobolya Attilának, valamint Portik Tamás anyósának, Riskó Juditnak, és Prisztás egykori élettársának. További érdekességek között említhető, hogy a bizonyítékok között van egy Katonai Nemzetbiztonsági Hivatal által közölt adat is.
Címlapfotó: Mixonline.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS