Hiába készültek, hiába küzdöttek, nem jött össze az érem a magyar cselgáncscsapatnak. Utolsóként Bor Barna lépett tatamira, s hiába nyerte meg az első meccsét, s volt a következőn is fölényben, végül egy bírói ítélet miatt vereséget szenvedett.
Ha a vívást, vívókat ünnepeljük, akkor azt is őszintén le kell írni, hogy cselgáncsozóink messze várakozáson alul szerepeltek. Nem titkoltan érmekért, és a hosszú idő óta vágyott aranyért érkezett Rióba a dzsúdócsapat, ehhez képest Bor Barna kiesése után leírhatjuk: ez senkinek sem jött össze. Több furcsa vereségünk volt, voltak, akiket megkontráztak, mások pedig az utolsó pillanatokban veszítették el a kulcsmeccseket. Sajnos Bor Barnával is ez történt, igaz, ebben komoly szerepe volt a japán bírónak is.
A +100 kilogrammos Bor végig aktívabbnak tűnt kubai ellenfelénél, a ponttal díjazott akció nélküli meccsen az utolsó másodpercekben kapott sárga lapos figyelmeztetést: elvileg térdelésért. Ezután már nem volt ideje fordítani, így a lehető legkisebb különbséggel, de vereséget szenvedett. Nem köszönte meg a bírónak ezt a döntést. Tény, hogy a japán korábban többször is meginthette volna a defenzívebb kubait, s bár a szabály szerint a térdelésért sárgát kell adni, azért ez így nem volt teljesen tisztességes. A leforrázott magyar sportolónak ezután már esélye sem volt a továbbjutásra.
„Azt gondolom, ez nem volt jogos. Tíz másodperccel a vége előtt meginteni valakit. Nem tudok mit mondani. A sírás kerülget” – mondta a huszonkilenc éves sportoló. Érdekes (és mértékadó) Kovács Antal véleménye is. Kovács – aki a magyar szövetség kommunikációs- és média alelnöke, 1992-ben pedig máig emlékezetes meneteléssel nyert olimpiai bajnokságot – szerint Bor is hibás volt. A sportvezető szerint ha Bor Barna az elején még egy dobást indít, ellenfelét valószínűleg megintik, de aztán némileg visszaállt, a végén pedig nem lett volna szabad kockázatos válldobást kezdeményeznie. Tegyük hozzá, hogy pillanatok alatt kell dönteni.
Bor kiesése már csak azért is bosszantó, mert kimondottan jól kezdte a napot: a kubainál valamivel nevesebb vb-harmadik és tízszeres Afrika-bajnok tunéziai Faicel Dzsaballahhot simán legyőzte.
Félig üres vagy félig tele?
Bár érmet nem, pontokat azért szerzett a cselgáncscsapat, és természetesen ez is nagy teljesítmény. Viszont a sportág vezetői a sportolók remek Eb- és vb-eredményei alapján nem véletlenül emelték magasabbra a lécet. A mieink végül egy ötödik (Ungvári Miklós, 73 kg) és három hetedik (Csernoviczki Éva, 48; Karakas Hedvig, 57 és Joó Abigél, 78) hellyel zártak. Hozzáállásukra, küzdeni tudásukra nem lehetett panasz. Talán egy kis szerencse, és erősebb sportdiplomácia kellett volna.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS