Szél Bernadett, az LMP társelnöke nyílt levélben szólította fel a miniszterelnököt, hogy lépjen fel a kishantosi „szélsőségekkel szemben” – tájékoztatta az ellenzéki párt sajtóosztálya vasárnap az MTI-t. Az LMP közleményében azt írta, hogy a héten a kishantosi birtokvita már az erőszakig fajult: a továbbra is fennálló jogvita ellenére az új bérlők elkezdték betárcsázni a földeket, az ez ellen tiltakozó aktivisták egyikét pedig megütötték (az esetről a PS is beszámolt).
„A rendőrség a törvényi kötelességét teljesen figyelmen kívül hagyva semmit nem tett a jogellenes cselekmény megakadályozására” – olvasható a közleményben. Mindezek miatt Szél Bernadett nyílt levélben fordult Orbán Viktorhoz, ugyanis – mint írták – a kormányfő szombaton az Országgyűlésben pontos meghatározását adta annak, hogy mit tekint szélsőséges politikának. Az LMP szerint „egy ilyen zsinórmérték csak akkor működhet jól és következetesen, ha a jogalap nélkül, több tízmillió forintos kárt okozó, erőszakba torkolló cselekedet is elfogadhatatlannak és szélsőségesnek minősül” – áll a közleményben. „Orbán Viktor beszédében azt ígérte, hogy az ilyen cselekedetek ellen határozottan fel fog lépni” – tették hozzá. Éppen ezért kérte az LMP a kormányfőt, hogy ebben a kérdésben is tegye meg a szükséges lépéseket, mert ha ezen eset kapcsán nem történik semmi, akkor azt kell feltételezniük, hogy a miniszterelnök szerint a kishantosi jogsértések elfogadhatóak – írták a közleményben.
Sokan találgatják, mi lehet a kishantosi harc hátterében. A Greenpeace szerint a földéhség és a politikai bosszú a kulcs. „Két dologról van szó. Az egyik a hatalmas földéhség: a földalapú támogatásnál ugyanis minél több föld van, annál több a pénz is. Ezek az emberek nem a munkáért harcolnak, hanem ezekért az óriási pénzekért. Ráadásul Kishantoson nagyon jó minőségű földek vannak, biominősítéssel rendelkeznek, az ország egyik legértékesebb talajáról beszélünk – mondta Rodics Katalin, a Greenpeace regionális kampányfelelőse a MagyarNarancs.hu-nak. – A másik ok pedig a politikai bosszú, amit nem is titkolnak. Az a bűnük, hogy Kishantos szakmai koncepciójának kidolgozásában részt vett a Szent István Egyetem professzoraként Ángyán József, akit Kishantos egyik szellemi atyjának is nevezhetünk.”
Forrás: MTI, fotó: GP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS