Merkel meggyengült pozíciójában is erősebb, mint Seehofer és a CSU, ő a kancellár, így beleszólhat a miniszterek politikájába, utasításokat adhat nekik – mondta Kiszelly Zoltán politológus az M1 csatornán. A bajor Keresztényszociális Unió (CSU) nem akar kormányválságot előidézni Németországban, ennek ellenére kitart a tervezett menekültügyi szigorítások mellett – tudatta vasárnap közzétett nyilatkozatában Horst Seehofer német szövetségi belügyminiszter, a párt elnöke.
Seehofer a menekültügy határigazgatási kérdéseivel kapcsolatban kormányválsággal fenyegető konfliktusba került a testvérpárt Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetőjével, Angela Merkel kancellárral.
A CSU két hét türelmi időt ad Merkelnek, hogy az uniós csúcsig kössön két-, vagy többoldalú megállapodásokat, ezzel próbálja megoldani a kormányválságot.
– közölte Kiszelly Zoltán.
Kiszelly Zoltán emlékeztetett: tavaly szeptemberben a Bundestag-választásnál a CSU elveszítette az abszolút többségét, lejött 38 százalékra, míg a bevándorlásellenes AfD 12 százalékot kapott. Már három éve próbálkoznak a bajorok azzal, hogy Merkel migrációs politikáját megfordítsák, amelynek során komoly fenyegetések hangzottak el, például az, hogy visszahívják a CSU-s minisztereket és felmondják a koalíciót. Egyik sem valósult meg, most Seehofernek megint vissza kell táncolnia, mert Merkel az erősebb. A CSU nem következetes, nem viszi kenyértörésre az ügyet Merkellel, így feltehetően nekik kell visszavonulót fújniuk – tette hozzá.
A szakértő hangsúlyozta: Sebastian Kurz megmutatta a szomszédos Ausztriában, hogy egy mérsékelt pártot át lehet alakítani egy bevándorlást ellenző párttá, a CSU is ezt próbálja tenni. Az AfD Németországban politikai karanténban van, amelyből a CSU sem fogja kiengedni a pártot, így az AfD nem jöhet szóba, mint koalíciós partner a bajor CSU számára. A vitapont Merkel és Seehofer között az, hogy Seehofer már hétfőtől életbe léptetné a cselekvési tervét, amelynek egy pontja áll a kritika középpontjában – közölte Kiszelly Zoltán. A terv egyik pontja szerint a már más uniós tagországban menedékkérelmet beadó migránsokat visszautasítanák a bajor-osztrák határtól, mondván, hogy ott kell lefolytatni az eljárást, ahol beadták a menedékkérelmet – fejtette ki a politológus. Merkel azonban nem szeretne olyan képeket látni, amelyeken a német határőrök pajzzsal tolnak vissza nőket, gyerekeket vagy más migránsokat – fűzte hozzá.
Forrás:hirado.hu Fotó:MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS