
A több millió embernek ivóvizet adó Dunából kiváló minőségű vizet lehet kinyerni, ám sokat kell tenni ahhoz, hogy ez három-négy évtized múlva is így legyen – mondta a folyót vizsgáló konzorcium vezetője a Magyar Hírlapnak adott interjúban, amely csütörtökön jelent meg.
Engloner Attila, az MTA Ökológiai Kutatóközpont Duna-kutató Intézet korábbi igazgatója kijelentette:
Tudtommal mi vagyunk az elsők, akik egyesztendős idősávban és ilyen fokú komplexitásban vizsgálják a Dunát, annak tisztaságát, a belőle kinyert ivóvizet, a parti szűrésű kutakat, a csővezetékek hálózatát egészen a csapokig.
A szakemberek naponta számos helyről gyűjtenek vízmintákat, majd ezeket azonnal a laboratóriumba szállítják. A vizsgált szakasz Suránytól Ráckevéig nyúlik. A munka többféle vízállásnál és időjárási helyzetben zajlik, és a hagyományos szennyezések mellett az új típusúakat is vizsgálják, mint a gyógyszermaradványok, valamint bomlástermékeik. Engloner Attila úgy fogalmazott, hogy a Duna állapotát sokféleképpen lehet jellemezni, egy azonban bizonyos: a több millió embernek ivóvizet adó folyóból jelenleg kiváló minőségű vizet lehet kinyerni.
Forrás: Magyar Hírlap, MTI; Fotó: MTI
jobb-ágy
2019-07-05 at 09:08
Csernobil után is mélyen hallgattak, nem tudatták a lakossággal, hogy az összes parti szűrésű kútból nyert ivóvíz a magas radioaktivitás miatt nem fogyasztható, az érintett települések a Baranya megyei Budafa településen működő ivóvíz zacskózó üzeméből kapták a tiszta karsztvizet, kamionokkal folyamatosan szállítottak, az üzem 24 órában csúcsra járatva működött. A dolgozóknak szigorúan parancsba adták, hogy erről kuss!
sorry
2019-07-04 at 12:12
Az MTA-t egy időre felejteni kellene. Nem cseng jól.
Az embernek egyből az elégedetlen, henyélő és sztrájkoló tudósok ugranak be,
akik a tudomány rovására politizálnak. (finnugor rokonság, Petőfi DNS vizsgálata…) Tisztelet a kivételnek és “Akinek nem inge ne vegye magára.”
Valamint a piros, szív alakú relaxációs bútordarab, amiről most hirtelenjében senki, semmiről, semmit sem tud. Ők azt sem tudják hogyan születik a gyerek…
Jóska
2019-07-04 at 07:49
Magyarul: a Budapest vízellátását biztosító Duna szakaszra terjednek ki a vizsgálatok.
Zord Vazul
2019-07-04 at 11:22
Csak ígyatok ha az MTA mondja jó Magyar barátként. A napi hormontartalmu vizelet hol van ? Buzeransoknak tápszer !