Németországban a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung (FAS) című konzervatív lap foglalkozott Magyarországgal. A lap A hatalom monopolistái címmel közölte Thomas König, a mannheimi egyetem politológus professzorának elemzését, amelyben a szerző kiemelte, hogy „Erdogan, Orbán és társai protekcionista autokráciává változtatnak nyitott demokráciákat“, és „korlátozzák a szabadságokat és megakadályozzák a versenyt“.
A többi között kifejtette, hogy Magyarországon, Törökországban és Lengyelországban megfigyelhető egy „alapmintázat“, amely a sajtó szabadságának és a bíróságok jogkörének korlátozásából, az oktatási intézmények homogenitásának megteremtéséből és az ellenzék „kikapcsolását” célzó különleges törvénykezésből, valamint alkotmánymódosítás révén „a demokratikus hatalommegosztás felszámolásából” áll.
A felsőoktatási törvény módosításával kapcsolatban kiemelte, a Central European University (CEU) „régóta szálka volt Orbán Viktor magyar kormányfő szemében“. Hozzátette, a törvénymódosítás után néhány nappal az Európai Bizottság tájékoztatást adott a magyar kormánynak arról, hogy miként tudja az Európai Unió által javítani a tudományos kutatások támogatását.
Mint írta, a magyar kormány nyilvánvalóan nem kívánja megszüntetni a tudományos kutatást, célja „a változatosság korlátozása” és a tudományos kutatás „összpontosítása olyan területekre, mint a mezőgazdaság, a mérnöki tudományok és az orvostudomány“. König szerint ahelyett, hogy az Európai Bizottság tájékoztatást ad arról, hogy miként lehet jobban megvalósítani ezt a szándékot, „ígéretesebb lenne Magyarország kizárása az Európai Unió kutatási támogatásából“. Ez a lépés nem általában a magyar lakosságot érintené, hanem a magyar kormány kutatáspolitikáját, amely „korlátozza a tudásért folytatott plurális versenyt, és ezzel megsérti a jogállamiság elvét, amelyre az EU és belső piaca felépül“.
Forrás: MTI; fotó: swr.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS