A pénzpiaci- és tőkepiaci szakértő határidőn túl hivatkozott szaktudásának hiányára, ezért a bíróság kizárta az eljárásból és egymillió forint rendbírsággal sújtotta. Ez már a sokadik eset, hogy az ügyben egy kirendelt szakértő nem ad szakvéleményt – derült ki a Fővárosi Főügyészség szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményéből.
Közleményükben kiemelték, hogy az ügyben a bíróság igazságügyi pénzpiaci- és tőkepiaci szakértőt rendelt ki szakkérdések megválaszolására. A szakértőnek két kérdéskörre kellett volna nyilatkoznia, amelyekre két határidőt állapított meg a bíróság, ezeket a szakértő kérésére meg is hosszabbította. A szakértő a véleményeket nem készítette el, hanem – az egyik határidő lejártát követően – írásban a kirendelés alóli felmentését kérte, arra hivatkozva, hogy a szakvélemény elkészítéséhez szükséges mélységű tőkepiaci ismeretekkel nem rendelkezik. A Fővárosi Törvényszék felmentette a szakértőt a kirendelés alól, valamint – a fellebbezési jog miatt egyelőre nem véglegesen – 1.000.000,- Ft összegű rendbírságot szabott ki vele szemben. A bíróság megállapította, hogy a kirendelt szakértő – a szakértői törvényben meghatározott 5 nap helyett – csak hónapokkal később tájékoztatta arról, hogy a szükséges szakmai ismeretekkel és gyakorlattal nem rendelkezik.
A szakértő – akinek a kirendelés szerinti kérdések a nyilvántartás szerinti kompetenciájába tartoznak – magatartása a büntetőeljárás további elhúzódásához vezetett, ami miatt a szakértővel szemben kiszabható legmagasabb összegű pénzbírság alkalmazása volt indokolt
– fogalmaztak.
Rámutattak arra is, hogy az ügyben az eljárás elhúzódását eredményezi, hogy korábban is már többször került sor szakértők kizárására, többek között:
volt olyan szakértő, aki a kirendelés után 4 évvel később jelentett be elfogultságot; volt olyan szakértő a tárgyaláson, aki alapvető kérdésekre sem tudott adekvát választ adni, Volt olyan szakértő, amely elfogultságra, leterheltségre és kompetencia hiányára egyaránt hivatkozva kérte kizárását
– részletezték.
Közleményükben kiemelték, hogy eljárás mielőbbi befejezése érdekében a bíróság megfeszített ütemben tárgyal és az ügyészség is minden eljárási eszközt igénybe vesz, amely rendelkezésére áll, azonban az ismertetett okok az időszerűség ellen hatnak.
Fotó: illusztráció
Facebook
Twitter
YouTube
RSS