Ha a klímaváltozással kapcsolatos döntéseket nem hozzuk meg, akkor a globális felmelegedéssel járó problémák még nagyobbak lesznek. Ha viszont mindenki betartja a párizsi klímaegyezményt, akkor a folyamat megállítható. A döntés ma még a mi kezünkben van – mondta Áder János köztársasági elnök a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában.
Az előzmények után nem volt meglepő az amerikai elnök döntése a párizsi klímaegyezményről. Donald Trump azt ígérte a választási kampányban, hogy kilép a megállapodásból, teljesítette is. Ez erkölcsileg elfogadhatatlan, ez a legfontosabb üzenete – mondta Áder János. Emlékeztetett: az elmúlt mintegy 200 évben Amerika bocsátotta ki a levegőbe a legtöbb széndioxidot és az USA járult hozzá leginkább a mai klímaváltozásért, így a légszennyezés terén övék a legnagyobb történelmi felelősség. Azóta Kína átvette a legnagyobb kibocsátó címét, de egy főre vetítve még mindig az Egyesült Államok áll az élen. A köztársasági elnök úgy vélte, a jövő generációja szempontjából az amerikaiak döntése felelőtlen, annak hatása nemcsak Amerikában, hanem a világ minden pontján érezni fogják.
Nincs itt a világvége
A történtek után ugyanakkor fel kell tenni a kérdést, hogy miként tovább – folytatta. Szerinte nincs itt a világvége, a többi ország vezetője ugyanis egyértelművé tette, tartja magát a klímaegyezmény vállalásaihoz, sőt fel akarja gyorsítani a végrehajtási dátumokat – mondta. Párizs nem a vége valaminek, csak egy fontos állomás, így további tárgyalásokat kell folytatni a jövőben – fűzte hozzá az államfő. Áder János beszélt arról is, hogy harminc amerikai szövetségi állam vezetője nem hajlandó elfogadni az Egyesült Államok elnökének döntését, és továbbmegy a párizsi úton, államaik folytatják a néhány évvel ezelőtt elkezdett munkát és tisztítják az energiakosarukat.
Így az a „furcsa” helyzet is előállhat, hogy Amerika Trump döntése ellenére is tudja teljesíteni a korábbi vállalásait
– vetítette elő. Az államfő szerint kérdés az is, hogy mi a felelőssége a jövőben az Európai Uniónak, és azon belül Magyarországnak. Magunkról elmondta: kicsik vagyunk, kevésbé járulunk hozzá a környezetszennyezéshez, sőt a világ 21 olyan országa közé tartozunk, amelyek 1990 óta úgy fejlesztették a gazdaságukat, hogy nem növelték a kibocsátásukat – emelte ki Áder János. Kérdésre reagálva az elmondta: ha az Egyesült Államok nem teljesíti a vállalásait – függetlenül a szövetségi államok lépéseitől –, akkor a többi országnak kellene azt kompenzálnia. Az USA valószínűleg a finanszírozásból is kivonul, így a 100 milliárd dolláros keretet nélkülük kell összeadni – tette hozzá.
Forrás és fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS