Folytatódik az elmúlt években már megszokott, nyugodt és kiszámítható költségvetési gazdálkodás. Legalábbis ez derült ki a jövő évi költségvetési törvényjavaslatból, amit a Pénzügyminisztérium tegnap nyújtott be a Parlamentnek. Regős Gábor, a Századvég vezető elemzője portálunknak elmondta, hogy az óvatos visszafogottság jellemzi a kormány magatartását.
Érdekes lehet, hogy a szociális adó mértéke 2 százalékkal fog csökkenni jövő év júliusától. Ezt az adónemet a munkáltató fizeti a munkabérek után. Ez a teher tavaly 5 százalékponttal, az idén pedig 2,5 százalékponttal mérséklődött. Az intézkedés célja a béremelések elősegítése a vállalkozások adóterheinek csökkentésével.
Az áfacsökkentésekről egyelőre még nincs döntés, és különösen érdekes, hogy az új lakások kedvezményes áfakulcsának fenntartásáról még nem lehet tudni semmit. Jelen állás szerint 2019-ig lesz érvényben az 5 százalékos áfa, ám bizonytalan, hogy ezután mi fog történni. Az áfát akkor kell megfizetni, amikor a lakás elkészült, ami nyilvánvaló, hogy nem megy egyik napról a másikra. Például, amit most kezdenek építeni, az átcsúszhat 2020-ra, és bizonytalanságot jelent a kivitelezőnek, mivel nem tudja, milyen áfa mellett tudja majd értékesíteni.
Takarékoskodás igen, megszigorítás nem !
A főbb makroszámok kapcsán Regős Gábor elmondta, hogy a tervezett 4,1 százalékos növekedési ütem és az 1,8 százalékos államháztartási hiány semmiféle meglepetést nem okozott. Figyelemreméltó, hogy a tartalékok szintjét jelentősen megemeli a kormány. Ennek magyarázata, hogy az európai gazdasági helyzet bizonytalanabb lett, gondoljunk csak az olasz válságra – fejtette ki az elemző. Vagyis a tervezett 1,8 százalékos GDP-arányos hiány akkor is tartható lesz, ha gazdasági növekedés alacsonyabb lesz a tervezettnél. Szerencsés esetben, ha jól pörög majd a gazdaság, akkor az 1,8 százaléknál érdemben alacsonyabb is lehet a deficit. Erre egyébként szükség is lehet, mert az országok többsége az előírt 3 százalékos deficit platformot tudja teljesíteni. Sőt szép számmal van olyan ország, amelynek pozitív a költségvetési egyenlege, ilyen például Németország. Nekünk pozitív egyenlegre 2019-ben még nem érdemes törekedni, mert az megszigorítás lenne – mondta, hozzátéve,
takarékoskodás szükséges, de a megszigorításokat el kell kerülni.”
A kedvezőtlen nemzetközi fejlemények hatása ott érthető tetten, hogy nagyon óvatosan tervezték meg a költségvetést. Nincsenek benne nagy kiadásnövelő intézkedések, szemmel látható visszafogottság. A kiadási oldalnak két nagy nyertese van: a védelmi költségvetés, illetve az egészségügy. A védelmi kiadások az idei évhez képest 86 milliárd forinttal, míg az egészségügyi büdzsé 105 milliárddal fog bővülni. Továbbá, ha jól alakulnak a dolgok, lehetővé válik a köztisztviselők bérének emelése. De kiadások esetében is látható, hogy a fő cél a folyamatosság, és radikális változások nincsenek a jövő évi költségvetésben – állapította meg Regős.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS