Kommunista támogatással alakította meg az új cseh kormányt Andrej Babiš, a szlovák származású multimilliárdos cseh vállalkozó. A rendszerváltás utáni Csehországban most történt meg először, hogy a kommunista párt közvetlen befolyást szerzett a kormányzatra, amit a jobboldal alapvető politikai változásnak minősít. Václav Klaus, volt jobboldali államfő és kormányfő a mai kommunistaellenességet “olcsó populizmusnak” minősítette.
Bár a jobboldali ellenzék és a prágai sajtó egy része is veszélyeket lát az ország külpolitikai, nyugati, euroatlanti orientációját illetően a Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (KSCM) hatalmi helyzetbe kerülésével, a többségi politológusi vélemény az, hogy ez a belpolitikát és a külpolitikát nem fogja lényegesebben megváltoztatni, vagy befolyásolni. A Kantar TNS országos felmérése szerint a lakosság kétharmada támogatja, vagy elfogadja az ANO és a Cseh Szociáldemokrata Párt (CSSD) alakította koalíciós kormányzatot, amely élvezi a kommunisták támogatását.
Václav Klaus, volt jobboldali államfő és kormányfő a mai kommunistaellenességet “olcsó populizmusnak” minősítette.
A kommunizmus nem tér vissza, Csehországot nem Moszkva és Peking, hanem inkább a mai Nyugaton elterjedt legkülönbözőbb izmusok fenyegetik
– vélekedett Klaus a Mladá Fronta Dnes című liberális napilapban szerdán közölt interjúban.
Az ANO-CSSD koalíciós kormány majdnem kilenc hónappal a képviselőházi választás után kapott csak bizalmat a parlament alsóházában, ami az önálló cseh állam megalakulása óta (1993) a leghosszabb kormányalakítási időszak. Az elhúzódó kormányalakítás legfőbb oka, hogy a jobboldali pártok nem voltak hajlandók elfogadni Andrej Babiš miniszterelnökségét. Az ellenzék és a sajtó nagyobbik része komoly problémát lát abban is, hogy Andrej Babiš miniszterelnök ellen az uniós támogatásokkal való visszaélés gyanúja miatt büntetőeljárás van folyamatban, illetve hogy Babiš neve szerepel az egykori kommunista állambiztonság (StB) ügynöklistáján. Babiš minderről azt állítja, szándékos, előre megtervezett kampány folyik ellene azzal a céllal, hogy eltávolítsák a nagypolitikából és a közéletből. Tény azonban, hogy Andrej Babiš múltja teljes mértékben ismert volt a tavaly októberi választások előtt is, és az emberek mindezek tudatában szavaztak az általa vezetett ANO mozgalomra, amely 30 százalékkal magasan megnyerte a voksolást. A második helyezett csak 12 százalékot kapott.
A 2017. október 20-án és 21-én lezajlott képviselőházi választáson győztes ANO mozgalom elnökének, Andrej Babišnak az első kisebbségi kormánya január 10-én nem kapott bizalmat a képviselőházban és megbukott. Babiš másodszor is csak kisebbségi kormányt tudott alakítani, de most már koalícióban a Cseh Szociáldemokrata Párttal. A 200 tagú alsóházban a kormánykoalíciónak csak 93 képviselője van (78 és 15 mandátum), ezért ez a kabinet Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának (15 mandátum) támogatásával szerezte meg a parlament bizalmát. A hosszú kormányalakítási időszak ellenére a 15 tagból álló kabinetben (tíz minisztert, beleértve a kormányfőt, az ANO, ötöt a CSSD jelölt) továbbra is betöltetlen a külügyminiszteri tisztség. Miloš Zeman államfő ugyanis elutasította a szociáldemokraták által jelölt Miroslav Poche kinevezését, ezért a tárcát ideiglenesen Jan Hamáček, szociáldemokrata pártelnök, belügyminiszter vezeti. Míg Zeman az elutasítást Poche korábbi, migrációpárti nyilatkozataival magyarázza, a sajtó szerint az igazi ok valószínűleg az, hogy Poche a legutóbbi elnökválasztáson Zeman vetélytársát támogatta. A CSSD továbbra is kitart Poche nevezése mellett, s egyelőre nem látni a probléma gyors megoldását.
A választások óta készített felmérések azt jelzik, hogy a Babiš-vezette ANO támogatottsága továbbra is 30 százalék körül mozog, vetélytársai nemigen erősödtek meg. Politikai megfigyelők és sajtókommentárok szerint a kommunisták által támogatott ANO-CSSD koalíciós kormány stabil háttérrel rendelkezik, s a parlamentben keresztül tudja vinni elképzeléseit. Általános vélemény, hogy a most elfogadott kormányprogram több szociális és baloldali elemet – elsősorban a nyugdíjak emelése és a nemzeti érdekek erősebb védelme – tartalmaz, s ha ezek megvalósulnak, úgy a kormány támogatottsága a továbbiakban is többségi és stabil lehet. Megfigyelők pragmatikus kormányzásra számítanak. Fontos tényező, hogy az új Babiš-kormányzat teljes mértékben élvezi Milos Zeman államfő támogatását. Zeman közismerten jó viszonyban van Moszkvával és Pekinggel, és gyakran bírálja az Európai Uniót, különösen a migrációs irányvonala miatt.
Forrás/fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS