Három pilléren alapuló drogellenes stratégia végrehajtását tűzte ki célul a Józsefvárosi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF) – mondta a szervezet elnöke pénteken Budapesten. Ferencz Orsolya a sajtótájékoztatón közölte: az Emberi Erőforrások Minisztériuma jóváhagyására váró stratégia célja, hogy segítse a drogbetegeket a gyógyulásban, megelőzze, hogy az emberek terjesztőkkel találkozzanak, a drogkereskedők elfogását pedig rendvédelmi kérdésnek tekinti. Ennek megfelelően a szervezet három munkacsoportot alakított: az egyik egészségügyi, a másik rendvédelmi, a harmadik prevenciós tevékenységgel foglalkozik – tette hozzá.
Ferencz Orsolya utalt arra, hogy a korábban a fórum vezetésével is megbízott Kékpont Alapítvány nem működtette megfelelően a szervezetet, tűcsere helyett tűosztást folytatott és az agglomerációból is bevonzotta a kábítószer-fogyasztókat. Az alapítványhoz a kiadott tűk 70-80 százaléka nem került vissza, a szervezet pedig nem irányította a gyógyulás irányába a fogyasztókat – jelentette ki a KEF elnöke, kitérve arra is, hogy a tűcserét az önkormányzattal kötött megállapodás után az alapítvány szüntette meg, és nem a helyhatóság. Megjegyezte azt is, hogy hasonló problémák és lakossági panaszok miatt azóta a XIII. kerületi tűcsereprogram is megszűnt. Ferencz Orsolya tájékoztatása szerint a józsefvárosi fórumnak jelenleg 35 tagja van, köztük számos civil szervezet, egészségügyi és hatósági szakember, akik ellenszolgáltatás nélkül végzik feladatukat.
Az elnök, arra utalva, hogy újságírók az ülések jegyzőkönyvét kérték számon a KEF-en, kiemelte: a fórum szakmai háttérmunkacsoport, amely döntés-előkészítő szerepet tölt be, médiahecckampány nélkül szeretnék folytatni munkájukat. Tagjaik nem közszereplők, semmilyen közpénz felett nem diszponálnak, a közérdekű adatszolgáltatásra vonatkozó törvény pedig nem vonatkozik jegyzőkönyveikre – sorolta, hozzátéve: döntéseik azonban hozzáférhetőek.
Ujhelyi Eszter, a KEF szakmai társelnöke egyebek mellett arról számolt be, hogy iskolai prevenciós programokat – például pedagógusképzést – indítanak, ezek során 3 éves kortól a középiskolásokig elérik a kerületi fiatalokat. Hozzátette: az önkormányzat támogatási szerződést köt az Emberbarát Alapítvánnyal, annak értelmében a kerület bizonyos ágyszámot biztosít drogbetegek kezelésére. Ujhelyi Eszter egyúttal rémhírkeltésnek nevezte az “AIDS-robbanásra” vonatkozó aggályokat, jelezve, hogy tavaly egyetlen HIV-fertőzöttet regisztráltak, aki intravénás drogfogyasztó, s a hepatitis-betegek között sem magasabb az arányuk 20-25 százaléknál.
Szöveg: MTI
Fotó: nol.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS