Heves vitát hozott az Országgyűlésben a CETA európai-kanadai szabadkereskedelmi egyezmény vitája. A kormány támogatja az aláírását, a Fidesz-frakció még nem alakította ki a végleges véleményét, a Jobbik és az LMP viszont élesen elutasítja. Utóbbi két párt a TTIP elleni ismert érveket hozta fel a CETA ellen is, kifogásolva a GMO-veszélyt, az élelmiszerbiztonság csökkenését és az átláthatatlanságot. Emellett szavaztak a kaszinótörvényről és az anyakönyvi eljárásokról is.
Órák alatt átment a parlamenten az újabb kaszinótörvény: tegnap délután adták be az NGM javaslatát, ma délelőtt túlestek a vitán, az ebédidőre pedig már a szavazáson is túl voltak. Az új törvénnyel még durvábban lehet büntetni a tiltott online szerencsejátékok szervezőit. A NAV eddig az oldalakat próbálta blokkolni, most már a megnövelt bírság mellett a bankszámlákat is blokkolnák. A jogszabály emellett felhatalmazást ad a kaszinóüzemeltetőnek, hogy ne csak a lakcímnyilvántartóból kérhessen le adatokat, de az útlevelek és a jogosítványok adataihoz is hozzáférhessenek, a megfelelő adatokhoz (név, lakcím, születési hely és idő, valamint az okmány száma) akár elektronikus úton is.
A parlamentben ma ezen kívül egyetlen javaslatot fogadtak csak el – ezután október 19-e lesz a magyar-bolgár barátság napja –, de a délutáni vitákban több nagy jelentőségű ügy is a képviselők elé került. A legnagyobb vita a magyar-kanadai szabadkereskedelmi egyezségről folyt, elsősorban azért, mert azt a legtöbben az EU és az USA közti egyezség, a TTIP főpróbájának tartják. Az egyezmény mellett Mikola István érvelt a kormány részéről. Az egyezményben a munkaügyi és a környezetvédelmi fejezetek nem írják felül sem az EU, sem a tagállamok jogszabályait, és a CETA nem kötelezi az EU-t vagy a tagállamokat a GMO-szabályozások megváltoztatására vagy liberalizálására – nyomatékosította az államtitkár. Kósa Lajos elmondta, hogy a Fidesz még nem alakított ki végleges álláspontot az egyezmény ügyében, viszont a CETA és a TTIP közül amelyik előbb hatályba lép, az határozza meg a másik kereteit. Magyar szempontból kedvezőbbnek ítélte, ha a CETA szolgál majd mintaként. A Jobbik és az LMP ugyanakkor – globalizáció-ellenes éllel – határozottan elutasította az egyezmény aláírását, Z. Kárpát Dániel egyenesen hazaárulásnak minősítette, ha ez megtörténne. Németh Zsolt, a Fidesz másik vezérszónoka szerint viszont nem vállalható az aláírás elutasításának kockázata.
Szóba kerültek a mai ülésen az anyakönyvi eljárások is. A képviselők előtt lévő javaslat lehetővé tenné, hogy a ragadványneveket is bejegyezhessék, és azt a gyerekeknek is továbbadhassák. Téma volt az elektronikus ügyintézéssel kapcsolatos javaslat is: Pogácsás Tibor államtitkár úgy mutatta be a terveket, hogy a cél csak ott tenni kötelezővé a személyes jelenlétet az ügyintézésben, ahol az elengedhetetlen.
MTI, vg.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS