Az állami konszolidációnak köszönhetően jelenleg nincs kifizetetlen lejárt tartozása a Veszprém Megyei Kórháznak. Az intézmény 1,7 milliárd forint kormányzati támogatást kapott, hogy rendezze a tartozásait. A most már stabil működés mellett a fejlesztések is folyamatosak a súlyponti kórházban, az elmúlt években 11 milliárd forintból fejlesztették a struktúrát, újultak meg a műtők, a koraszülött osztály és épült regionális onkológiai centrum mentőhelikopter leszálló pályával, most pedig energetikai fejlesztésekre nyertek további 226 millió forint támogatást. A pénzből többek közt részlegesen megújuló energiaforrásokra térnek át.
Újabb mérföldkőhöz érkezett a Csolnoky Ferenc Veszprém Megyei Kórház. Az egészségügyi intézmény 16 pályázatot is benyújtott, amelyek háromnegyedét megnyerte. Energetikai és hatékonyságnövelő beruházásokra összesen 216 millió forintot – jelentette be sajtótájékoztatón Kovács Zoltán, a Miniszterelnökség területi közigazgatásért felelős államtitkára, és Dávid Gyula a kórház főigazgatója.
Három fontos eleme van a hatékony működést szolgáló most induló fejlesztéseinknek. Az egyik két régi épületünk, az E és a G épület tetőszerkezetének szigetelése. A beázások miatt már olyan mértékben sérültek a belső felületek, hogy az veszélyezteti a betegellátás biztonságát, a folyamatos javítások pedig jelentős kiadással terhelnek bennünket – mondta Dávid Gyula.
A két épült tetőszerkezetének szigetelésére 103,708 millió fordíthatnak. Az összegből megújuló energiaforrásokat is beépítenek a rendszerbe. Az épületek tetejét napelemekkel borítják. Összesen 1137 táblát helyeznek el, ami éves szinten 11 millió forint megtakarítást jelenthet az energiaköltségekben. Ez a beruházás márciusban kezdődik és év végére beüzemelhető.
Mintegy három millió forintos keretből újíthatják fel a kórház központi hűtőkamráját, a gépészeti rendszer teljes cseréjével. A kamra több mint 20 éves, gyakran meghibásodik, korszerűsítésével nem csak biztonságossá válik a betegek élelmezése, hanem további energiaköltséget spórolhatnak meg. A csomagból a legnagyobb összeget egy egységes adminisztrációs informatikai rendszer kiépítésére nyerték, amelyet a Magyar Államkincstár a közalkalmazottak, köztisztviselők bérszámfejtéséhez használ. Az egységes rendszer lehetővé teszi, hogy folyamatosan ellenőrizhető legyen minden kórházi dolgozó feladata, beosztása, leterheltsége. A fejlesztésbe 33 intézményt vonnak be.
A tájékoztatóan elhangzott, hogy olyan időszak érkezett el a veszprémi kórház életében, amire még nem volt példa, a folyamatos fejlődés mellett az állami konszolidációnak köszönhetően stabil, kiegyensúlyozott a működés, hiszen ma az intézménynek nincs lejárt tartozása. Veszprém megye összes kórháza a konszolidáció keretében 3,9 milliárd forintot kapott, ebből a megyei kórház 1,7 milliárdot.
Kovács Zoltán országos kitekintést adott az úgynevezett KEOP pályázatokra. A program öt fő területe az alkalmazkodás a klímaváltozás hatásaihoz, a települési vízellátás, szennyvízelvezetés- és tisztítás, a hulladékgazdálkodással és kármentesítéssel kapcsolatos fejlesztések, a természetvédelmi és élővilági fejlesztések, valamint az energiahatékonyság fejlesztése és megújuló energiaforrások alkalmazása. Az öt prioritásra összesen 1160 milliárd forint a keret. Ebből kifejezetten a megújuló energiaforrások hasznosítására 296 millió – mondta az államtitkár.
Hangsúlyozta, hogy az épületek energetikai korszerűsítése rendkívül fontos feladat. Egyfelől azért mert az elöregedett épületeknél 40 százalékot „elfűtünk a levegőbe”, ráadásul a nagyobb széndioxid kibocsátással a környezetünket is terheljük. Az energetikai fejlesztések sorában nem csak kórházépületek, hanem más közintézmények is megújulnak országszerte, többek közt tíz kormányhivatal is.
Fotók: Bándi Molnár László
Facebook
Twitter
YouTube
RSS