Az olaj ára az elmúlt héten jelentősen növekedett és elképzelhető, hogy a 40 USD körüli árfolyamszinten stabilizálódik is, még akkor is, ha az elmúlt napokban jelentős visszacsúszás tapasztalható. Múlt héten a növekvő olajár világszerte növelte a bizalmat a tőzsdéken is, egészen a brüsszeli terrorcselekményekig. Addig a vezető indexek ugyanekkor szintén emelkedő tendenciát mutattak. Az olajárfolyam növekedésének okairól és a terror hatásairól Kecskés Andrást, a PTE tanszékvezető egyetemi docensét kérdeztük.
Az olaj világpiaci árfolyama az elmúlt héten nagy emelkedést mutatott. A korábbi pesszimista várakozásokkal szemben mi állhat az események hátterében?
A legfontosabb várakozás, ami erősítheti a piacot, hogy a kőolaj-exportőrök nemzetközi szervezet, az OPEC április 17-én várhatóan értekezletet tart a quatari Dohaban, ahol a piaci szereplők előzetes latolgatásai alapján sor kerülhet egy – a termelés csökkentésére vonatkozó – megállapodás megkötésére. Ez csökkentheti a világpiaci túlkínálatot, ami akár az olaj árfolyamának közép-hosszú tává stabilizációjával is járhat. Ezeket az előzetes várakozásokat árazza be a piac megelőlegező jelleggel, amelyek azon túlmenően, hogy növelik az olaj árfolyamát, emelnek az árfolyammal kapcsolatos várakozások jövőbeni szintjén is.
Más okok is meghúzódhatnak még a háttérben?
Az Egyesült Államokban is mérhetően csökkent a termelő kutak kapacitása, mégpedig a vonatkozó iparági statisztikai adatok szerint, mint egy negyedére esett vissza e mutató, nem egészen másfél év alatt. A jelentős csökkenés utal az amerikai piac gyors reagálási képességére is, ami feltétlenül előnyös hasonló – túltermeléssel fenyegető – helyzetekben.
Ugyanakkor, ha az olaj ára tovább növekedik, elérve akár az 50 USD árfolyamszintet is, valószínűsíthető, hogy a leállított kutak újra termelni kezdenek.”
A gazdasági tényezőkön túl a piacok pszichológiája is közrejátszik az eseményekben?
Természetesen igen, sokszor nagyobb mértékben is, mint a várakozásokat megalapozó reálgazdasági adatok.
A származtatott ügyletek, melyeket a befektetők nagyobb tőkeáttétellel nyitnak meg egy termék – jelen esetben a kőolaj – árfolyamára, nagyobb kockázatot telepítenek az egyes döntéseikre, hiszen ezekkel az ügyletekkel (határidős és opciós ügyletekkel) többszörösét nyerhetik és veszíthetik el annak az eredménynek, amit konzervatívabb befektetési stratégiák útján elkönyvelhetnének.
Szükségszerű, hogy egy növekedő piacon az ilyen kockázatos ügyleteknek kitett befektetők szinte pánikszerűen zárják azokat a pozíciókat (szakkifejezéssel short pozíciókat), melyeket eladási irányban létesítettek, abban a reményben, hogy az olaj árfolyama csökkenni fog.”
Ezeknek a pozícióknak a lezárása szintén a vételi nyomást erősíti a piacon. Ezzel a gyors reakcióval magyarázható az elmúlt egy hét árfolyam növekedésének szédítő üteme, ahogy az e heti visszaesés – korrekció – is.
Mi történhet, ha az OPEC mégsem a várakozásoknak megfelelően dönt a termelés visszafogása kapcsán?
A piac az utóbbi hetek növekedésének jelentős részét korrigálhatja, egészen addig, amíg a kínálat nem csökken le a tényleges kereslet szintjére. Ez kedvezőtlen esetben újra a 30 USD körüli szintre taszíthatná a kőolaj árfolyamát. Mivel azonban a kőolaj ára a múlt heti emelkedést megelőzően az 1970-es években látott szinteket ért el, az is logikus, hogy a vevők jó vételi lehetőséget látnak a kőolajban egy ilyen alacsony technikai árfolyamszinten.
Ismét leeshet az olaj árfolyama ezekre a 20 USD körüli szintekre, esetleg hosszabb távon újra megcélozhatja a korábbi magas árfolyamokat, akár a 150 USD körüli szinteken?
A világpiaci túltermelés fennmaradása vagy esetleges fokozódása, vagy egy világgazdasági recesszió esetén megvan az esélye annak, hogy a korábbi mélypontokat újra elérje a piac, vagy még olcsóbb legyen a kőolaj. A 2009-es pénzügyi válság remekül mutatta, hogy a hasonló recessziók milyen érzékenyen érintik az olajárat. Másrészt az esetleges növekedés sem kizárható, ha minden a fent említett várakozások szerint alakulna. Ugyanakkor kicsi a valószínűsége annak, hogy a 150 USD körüli árfolyamszinteket megcélozza a kőolaj, mivel az Egyesült Államok magas kitermelési potenciálja folyamatos kínálatot tud biztosítani a növekedő árak mellett is, ami a meredek emelkedés ellen hat és csak kiegyensúlyozottabb növekedést tesz lehetővé. 2009-hez képest lényeges különbség az is, hogy az alternatív energiaforrások térnyerése a kőolaj árfolyamának drágulását még egy optimista piaci környezetben is visszafoghatja.
Tekintettel a megrázó brüsszeli eseményekre, a terrorcselekmények hogyan hatnak ki az olaj árfolyamára?
Sajnos ezek a terrorcselekmények kőolaj árát is negatívan befolyásolják. Az olaj ára és a vezető tőzsdeindexek általában szisztematikusan (együtt) mozognak. A terrorcselekményeket a részvénypiacok negatív irányban árazzák, esetenként pánikszerűen, már csak azért is, mert senki nem tudja, hogy mi várható a jövőben. Emiatt előfordulásuk esetén – és gyakoriságuk függvényében – rövid és hosszú távon egyaránt az olaj árfolyamának csökkenését idézhetik elő. Vannak úgynevezett „menekülő eszközök”, melyek a bizonytalan piaci helyzetben árfolyam emelkedést mutatnak, mert a befektetők a kockázatosabb eszközökből kimenekítik a forrásaikat, megvásárolva ezeket: ilyen pl. az arany. A kőolaj azonban nem tartozik ezek közé, árfolyama jelentős kitettséget mutat a terrorcselekmények irányában.”
Facebook
Twitter
YouTube
RSS