„Számtalan dolog nincs benne a költségvetésben, amire aztán az állam pénzt biztosít” – mondta pénteken újságíróknak L. Simon László, a Miniszterelnökség államtitkára, akit a budapesti Városligetbe tervezett új múzeumi negyed esetleges lefújásáról kérdeztek. Az államtitkár szerint a kormány annak ellenére sem tett le a szándékáról, hogy megépítse a múzeumi negyedet, hogy a 2015-ös büdzsé tervezete nem tartalmazza a szükséges forrásokat, csak a becsült költségek töredékét. Úgy fogalmazott: jelentős tartalékok vannak a költségvetésben, ezek tervére megindulhat az építkezés.
L. Simon a budai Vár felújítását tervező Nemzeti Hauszmann Bizottság alakuló ülése után tartott sajtótájékoztatót, amelyen részt vett Orbán Viktor miniszterelnök is, aki az államtitkár szerint „ elvi, szellemi kereteket határozott meg” a testület számára, és arról beszélt, hogy jelentős forrásokat kívánnak biztosítani a Vár felújítására, amely a kulturális funkciók mellett az állami reprezentáció céljait is szolgálná. A történészekből, művészettörténészekből, építészekből és politikusokból álló bizottság ülésén L. Simon szerint nagyon sok dilemma és szakmai kérdés vetődött fel egyebek mellett a Királyi Palota felújításával kapcsolatban. Jelenleg az az elképzelés körvonalazódik, hogy azokat a részeit – mint a Szent István termet és Tróntermet – állítják helyre eredeti állapotában, ahol ehhez rendelkezésre áll a dokumentáció, és nem kell megbontani a külső falakat.
A munkák jövőre elsőként az úgynevezett Táncsics-börtön udvarán, a régészeti feltárással indulnak meg, amire a kormány 800 millió forintot biztosít. Az Egyesült Államoktól idén nyáron visszakapott épület az egyik legértékesebb régészeti terület a várban, ez alatt sejtik a szakemberek az első királyi palota, illetve a királyi pénzverde maradványait.
A Vár és a Palota felújítása szorosan összefügg a tervezett múzeumi negyeddel is – mondta L. Simon. Ha ugyanis legalább részben rekonstruálni akarják a Királyi Palotát – ez a munka egy vagy két évtizedig is eltarthat – ki kell költöztetni onnan a Nemzeti Galériát, amelynek új épületre lesz szüksége. A múzeumi negyed első épülete ugyanakkor a Néprajzi Múzeumé lenne, hogy felszabaduljon a Kossuth téri Kúria épülete. Hosszú távon az Országos Széchényi Könyvtár is kiköltözne a Várból, ennek is új épületre lesz szüksége.
L. Simon kitért a válasz elől, amikor azt kérdezték tőle, mikor készül el a már háromszor átadott Várkert Bazár, szerinte ugyanis az már kész van. Megjegyezte ugyanakkor, hogy a bazár előtti útszakasz egy részét le kívánják zárni, és sétálóutcává alakítani, amiről már egyeztettek a BKK-val is, amelynek vezetője nyitott volt az ötletre. További, például a reklámadót érintő kérdésekre L. Simon nem válaszolt, elfoglaltságára hivatkozva sietve távozott.
Forrás: VS.hu
Fotó: Botár Gergely
Facebook
Twitter
YouTube
RSS