A sikeres védekezés eredményeinek fenntartása érdekében március 1-jéig hosszabbítja meg a korlátozásokat a kormány – jelentette be csütörtökön Gulyás Gergely kancelláriaminiszter. A Kormányinfó aktuális sajtótájékoztatóján kifejtette: bármilyen enyhítés a megfelelő mennyiségű vakcina hiányában újabb fertőzési hullámhoz vezethetne. Gulyás Gergely megjegyezte: Európa jelentősen le van maradva a vakcinabeszerzéssel, és már látható, hogy a tömeges oltáshoz nem lesz időben megfelelő mennyiségű vakcina, ezért máshonnan is vásárolni kell.
Gulyás Gergely a korlátozások meghosszabbítása kapcsán kitért arra: a kormány úgy ítélte meg a rendelkezésre álló járványadatokra való tekintettel, hogy szükséges a rendkívüli jogrend 30 napos meghosszabbítása, amelyhez az Országgyűlés felhatalmazása szükséges. Ugyanakkor a kancelláriaminiszter megjegyezte: Európa legtöbb országában sokkal szigorúbb szabályok vannak érvényben, mint Magyarországon, mert úgy tűnik, a harmadik hulláma is megkezdődött a vírusnak; ezt hazánk szeretné elkerülni. Megjegyezte, hogy enyhítésre akkor lesz lehetőség, ha az aktív fertőzöttek száma a mostani ütemnek megfelelően lecsökken; a másik tényezőnek a megfelelő számú vakcina hazánkba érkezését nevezte.
Európa le van maradva a vakcinabeszerzéssel
A kancelláriaminiszter elmondta: az EU-ból érkező vakcinák száma rendkívül alacsony. A Pfizer vakcinájából 27 millió adagot szállítottak ki, ebből az Egyesült Államokba 13 millió, Izraelbe 2,7 millió, az EU 27 államába összesen 8,7 millió vakcina érkezett, amely Európában az érdemi védekezéshez kevés. Hozzátette: Izraelben az átoltottság mértéke majdnem elérte az 50 százalékot, az Egyesült Királyságban 11,3 százalék, az Egyesült Államokban 7 százalék, az unióval szomszédos Szerbiában is közel vannak az 5 százalékhoz; az Európai Unió országaiban ez az arány 2 százalék körül mozog, Európa tehát jelentősen le van maradva. Gulyás Gergely kiemelte: már az is előre látható, hogy a tömeges oltáshoz és a 70 százalékos átoltottsághoz, amelyet az Európai Bizottság is szorgalmaz, önmagában nem lesz elegendő az EU által lekötött mennyiség, így más gyártók termékeit is le kell kötni.
Nem lehet egyszerre az oltás ellen hangolni és kocsmanyitást követelni
Újságírói kérdésre a kancelláriaminiszter arról beszélt, hogy a baloldal most a vendéglátóhelyek nyitását követeli, miközben hasonló fertőzési számok mellett korábban szigorítást szorgalmaztak. Mint megjegyezte, a baloldal semmilyen felelősséget nem vállal fel a védekezésben, ugyanakkor a legképtelenebb, gyakran egymásnak ellentmondó állításokat fogalmaznak meg. Úgy vélte, az ellenzék mindent megtesz, hogy a bizalmatlanság magvait elhintse a vakcinákkal szemben, miközben ezzel egy időben a vendéglátóhelyek nyitását követelik, ami egyszerre nem működik.
A február 1-jére tervezett, “polgári engedetlenségnek” nevezett üzletnyitási tervek kapcsán Gulyás Gergely arról beszélt: a polgári engedetlenség magasabb rendű célok miatti kiállást jelent, az anyagi haszonszerzés nem ilyen kategória. Hozzátette: azok a vendéglátóhelyek, amelyek megszegik a korlátozásokat, szabályt sértenek, de azok ellen is eljárás indul, akik igénybe veszik ezeket a szolgáltatásokat. Mint kiemelte, a védekezési szabályokat senki nem jókedvében találta ki; azok célja az, hogy elkerülhető legyen a harmadik hullám. Hozzátette: a kormány érti a nehézségeket, ezért is hozták létre többek között az állami bértámogatási programot, ugyanakkor a jogszabályokat be kell tartani.
Gulyás Gergely a sajtótájékoztatón kiemelte: az iparűzési adót nem vette el a kormány, hanem a vállalkozóknál hagyta annak egy részét. Hozzátette: a kormány az egyeztetéseket követően úgy ítélte meg, hogy vállalkozóknál jelenleg jobb helyen van ez a pénz, ami, ha problémát okozó forráskiesés az önkormányzatoknak, akkor készen állnak a tárgyalásokra és a segítségre.
A járvány ellenére is emelkedtek a bérek
Emelkednek a közfoglalkoztatotti bérek: a közmunkabér 85 ezer, a garantált közfoglalkoztatási bér pedig 110 ezer forint lesz
– jelentette be a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Kiemelte: a szolgáltatószektorban, különösen a vendéglátásban komoly gondok vannak a járvány miatt, nagy nehézségeket, veszteségeket jelent a szabályok betartása a vendéglátósok számára. Ezért tárgyaltak az érdekképviseleti szervekkel, és úgy döntöttek, hogy mindent megtesznek a bértámogatások kifizetésének felgyorsításáért. Eddig mintegy 27 milliárd forintnyi támogatásra érkezett igény, ebből 7 milliárd forintot utaltak eddig – közölte.
A miniszter arról is beszélt, hogy a kisboltokat támogató programot indítanak, amire 45 milliárd forintot szánnak. Az elmúlt időben több kisbolt bezárásra kényszerült a legkisebb településeken, ezért most egyedi pályázati rendszerben lehetőséget adnak arra, hogy forráshoz jussanak – magyarázta. Hozzátette: így olyan közösségi terek jöhetnek létre, ahol postai szolgáltatás is helyet kaphat, és vény nélküli gyógyszerek forgalmazására is lehetőség lenne.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS