„Azt a rendszertípust, amelyik a demokrácia bizonyos formális jegyeit megtartja ugyan, de a hatalom nem leváltható, autokráciának nevezem” – nyilatkozta a HVG-nek Kornai János közgazdász, aki szerint még évtizedekig Orbán Viktor kezében marad a hatalom. A hetilapnak adott interjúban elmondta azt is, hogy a fegyveres erőszakhoz szerinte minden eszköz adott.
Kornai Jánossal a HVG Kiadó gondozásában megjelent Látlelet című tanulmánykötete kapcsán készített interjút a lap. A hat tanulmány a magyarországi állapotokat elemzi. Az egyikben nyolc hónappal a kormány megválasztása után Kornai kijelenti, hogy „Magyarország autokrácia lett”. A közgazdász sakkjátszmához hasonlítja a kutató és a politikai hatalom kapcsolatát: a kutatónak ki kell, és ki is tudja találni, hogy a másik mit fog lépni, a politikai hatalom pedig „a maga machiavellista módján mestersakkozó”. Kornai szerint azonban az a baj ezzel a metaforával, hogy mégsem jó, mert az egyik játékos menet közben előnyére változtatja a szabályokat.
Kornai János kérdésre elmondta, hogy nem lehet igennel vagy nemmel felelni arra, hogy Magyarország jogállam-e, mert éppen átmeneti stádiumban van. A jogállamiság két komponensét emeli ki: a törvény tekintélyét illetően elmondja, hogy tisztelik a meglévőket, ellenben az újakat „tömegtermelik” és „összecsapják”. A bírói függetlenség véleménye szerint még létezik, de egyre kevésbé, mert „volt egy szelekciós folyamat a régi bírók kiszorítására és olyanok kinevezésére, akik a mai hatalom neveltjei, akik lojálisak a rezsim iránt”, továbbá „a politikai színezetű ügyekben nyomásgyakorlás történik”.
A centralizációról az a véleménye, hogy csak szűken vett gazdasági szempontból vannak előnyei, középtávon és hosszútávon azonban sok a hátránya. Nincs verseny, ami fokozza a teljesítményt, és beolvadnak a kisközösségek hagyományai „egy nagy katyvaszba”. „Egy zsarnoknak könnyebb dolga van, ha csak két gyeplőt kell rángatnia, nem ezret” – teszi hozzá Kornai.
Kifejtette, hogy szerinte a kormány „több eshetőségre van felkészülve, több esélyt mérlegel”. Ha a társadalom passzív marad, csak kis tüntetések lesznek, akkor elég, amit most is tesz: „felkelti az egzisztenciális fenyegetettség érzését”. Viszont, ha „kitör a tömegindulat”, akkor Kornai szerint a kormány bármikor a tömegbe lőhet, mert „a jogi lehetőség elő van készítve, a tömeges bevándorlás elleni védekezés címén most is válsághelyzet van”. A közgazdász szerint ez azt jelenti, hogy a terrorelhárítás bármikor lecsaphat, egyelőre azonban erre nem volt szükség.
Erdogan úgy érezte, hogy szükség van rájuk. Putyin is. Orbán joggal érezheti, hogy nincs szükség rájuk. Ha minden megy enélkül is, akkor minek? Hiszen az erőszakban semmi öröm nincs.
Kérdésre elmondta, hogy a demokrácia ugyan működik a legtöbb országban, de egyre erősödnek a „demokráciaellenes erők”, melyek „egy számukra kedvező pillanatban felülkerekedhetnek”. Kornai kijelentette, hogy ő még akkor is ragaszkodna a demokráciához, ha az szerényebb gazdasági eredményeket hoz, és az sem zavarja, hogy ezzel a véleménnyel a kisebbséghez tartozik.
A nagy kérdés pedig nem az, hogy sikerül-e megváltoztatni a rendszert vagy nem, hanem az, hogy ha nem, akkor „hogyan kell tisztességes emberként, demokrataként élni”.
A teljes interjú a HVG csütörtöki számában olvasható.
Fotó: mkt.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS