Meghalt 43, többségében idős krónikus beteg, és újabb 2291 magyar állampolgárnál mutatták ki a koronavírus-fertőzést – közölte a koronavirus.gov.hu szerdán.
A kormányzati portálon azt írták: 65 933-ra nőtt a Magyarországon azonosított fertőzöttek száma. Az elhunytak száma 1578-ra emelkedett, 17 098-an már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 47 257. Az aktív fertőzöttek 27 százaléka, az elhunytak 35 százaléka, a gyógyultak 28 százaléka budapesti. Kórházban 3166 koronavírusos beteget ápolnak, közülük 263-an vannak lélegeztetőgépen. Hatósági házi karanténban 36 678-an vannak, a mintavételek száma 1 017 689.
Kiemelték: a járvány második hulláma meredeken emelkedő szakaszban van egész Európában és Magyarországon is, a fertőzöttek száma dinamikusan emelkedik. A kormány célja továbbra is az, hogy az egészségügyi védekezés fenntartása mellett megtartsa az ország működőképességét, és ne hagyja, hogy a vírus megbénítsa a mindennapokat. Ehhez azonban az általános óvintézkedések betartására van szükség, vagyis továbbra is nagy az egyéni felelősség szerepe a védekezésben.
A kormány javaslatára az Országgyűlés hétfőn újabb, a járvány elleni védekezést erősítő intézkedésekről döntött: emelkedik a hatósági házi karantén megszegése miatt kiszabható büntetés összege, a külföldről hazatérők esetében pedig a határ átlépése után – külön közigazgatási határozat nélkül is – automatikussá válik a hatósági házi karantén elrendelése. A kormány csütörtökön közzétett rendelete alapján a szabadtéri rendezvényeken és a sportrendezvényeken is kötelező a maszkviselés. A sportrendezvényeken nem kell maszkot viselniük a sportolóknak, az edzőknek, a mérkőzésvezetőnek, a versenybírónak és a segítőinek, a gyűlésen felszólaló pedig a felszólalás idejére leveheti a maszkot. A szervező köteles felszólítani a helyszín elhagyására azt, aki a sportrendezvény vagy a gyűlés szervezőjének felszólítása ellenére sem visel maszkot. Emellett továbbra is kötelező a maszk használata az üzletek és a tömegközlekedési eszközök mellett a mozikban, a színházakban, a bevásárlóközpontok területén, az egészségügyi és szociális intézményekben, valamint az ügyfélfogadási irodákban is. A vendéglátóhelyeket és szórakozóhelyeket este tizenegy óra után be kell zárni. Az őszi szünet alatt az iskolákban fertőtlenítő nagytakarítást végeznek, és hetvenhárom óvodában rendeltek el rendkívüli szünetet.
A vírus közösségi terjedésének fékezéséért továbbra is azt kérik az emberektől, kerüljék azokat a helyeket, ahol zárt térben sokan vannak, lehetőleg tartsák a szociális távolságot, gyakran és alaposan mossanak kezet. Akinél hatósági házi karantént rendeltek el, szigorúan tartsa be. Akinek tünetei vannak, ne menjen közösségbe, maradjon otthon és telefonon értesítse háziorvosát. Kiemelten fontos az idősek és a krónikus betegek védelme. Az időseket is kérik, hogy fokozottan figyeljenek magukra és az általános óvintézkedések betartására. A kórházakban és az idősotthonokban látogatási tilalom van. Az idősotthonok fenntartóinak mindent meg kell tenniük a fertőzések elkerüléséért. Ha egy szociális intézményben vagy bárhol más közösségben gócpont alakul ki, akkor a járványügyi bevetési egység megteszi a szükséges intézkedéseket. A kormány az egészségügyi védekezés fenntartása mellett, további gazdaságvédelmi és családvédelmi intézkedéseken is dolgozik.
Az oldal térképe alapján eddig Budapesten (18 339) és Pest megyében (8275) regisztrálták a legtöbb fertőzöttet. Ezt követi Borsod-Abaúj-Zemplén (4230), Győr-Moson-Sopron (4049), Szabolcs-Szatmár-Bereg (3495) és Hajdú-Bihar megye (3174). A fertőzésben legkevésbé érintett megye Tolna (650).
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS