Több szakértő is úgy véli, hogy a nemzetállamok kezelték sikeresen a koronavírus-járvány okozta helyzetet, ugyanakkor rosszul vizsgázott az Európai Unió. Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő úgy véli, nem született sem a járvány megfékezésére, sem a gazdaság megvédésére sikeres uniós megoldás. Nógrádi arra is rávilágított, hogy az unió ugyanilyen gyengén válaszolt a 2008-as pénzügyi krízis és a migránsválság kihívásaira is.
Nógrádi György az M1 aktuális csatorna Ma reggel című műsorában, pénteken kifejtette, hogy négy olyan európai állam van – Nagy-Britannia, Belgium, Hollandia és Svédország –, ahol a válság, a vírus nem csengett le, hanem úgy a gazdasági gondok, mint az aktív fertőzöttek száma folyamatosan emelkedik. Svédországban például a lakosság közel 7,5 százaléka fertőződött meg. Nógrádi hangsúlyozta, hogy az Egyesült Királyság és Svédország hibáztak, hiszen fontosabbnak tartották a gazdaság megmentését, mint a járvány megfékezését. Ennek eredményeként most mindkét ország komoly gondokkal küzd. Rámutatott arra is, hogy az unió vezetőségének meg kellett volna keresnie azt a legkisebb közös pontot, ahol még az országok együtt tudnak működni. Rávilágított, hogy hazánk nemcsak a vírus elleni védekezés, hanem a gazdaságvédelem területén is eredményes, hiszen már több, mint egymillió munkahelyet sikerült megvédeni Magyarországon, de 2021 is gazdaságvédelmi év lesz. Több szakértő is úgy véli, hogy a nemzetállamok kezelték sikeresen a koronavírus-járvány okozta helyzetet.
A vírus kapcsán szembekerült Kelet- és Nyugat-, Észak- és Dél-Európa
– mondta Nógrádi György. Hozzátette: a „fukar négyek” (Hollandia, Dánia, Svédország, Ausztria) nem hajlandók belemenni az Európai Bizottság tervébe: nem hajlandók vállalni, hogy a mediterrán országok helyett a horribilis pénzügyi terheket ők viseljék egészen 2050-ig. Végül arról is szólt, hogy az unió egyik alapvető célja a visegrádi négyek megosztása, hogy ne legyen olyan sikeres V4-szövetség, amely szembe tud szállni a francia politikával, ne legyen olyan sikeres szövetség, amely azt tudja mondani, hogy az Olaszországnak adott pénz gyakorlatilag egy feneketlen hordó, a Görögországnak juttatott pénz pedig nem hozott túl sok sikert.
Forrás: hirado.hu; Fotó: MTI/EPA
Facebook
Twitter
YouTube
RSS