Amíg a beteg nem mutatja a koronavírus-fertőzés tüneteit, nincs értelme elvégezni a tesztet – mondta az országos tisztifőorvos a Kossuth Rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában, hétfőn. Müller Cecília közölte: eddig százharminchét vizsgálatot végeztek el a Nemzeti Népegészségügyi Központ (NNK) laborjában, de egyik sem lett pozitív, továbbra sincs koronavírussal fertőzött ember Magyarországon.
Müller Cecília a rádióműsorban kifejtette: az Egészségügyi Világszervezet által megszabott protokollnak megfelelő, víruskimutatáson alapuló tesztet végeznek, amelyben a fertőzőosztályon torokmintát, úgynevezett légúti törlékmintát vesznek, amely az NNK laboratóriumába kerül; ott megfelelő előkészítés után a vírus örökítőanyaga, az RNS két génjét mutatják ki. Ez egy olyan standard kimutatási mód, ami bizonyosan beazonosítja a vírust, és így nincs hamis eredmény.
Müller Cecília kiemelte: amikor valaki még nem mutatja a tüneteket, akkor nincs meg a szükséges vírusszám a torkában, ami egy diagnózishoz elég lenne. Mivel a vírus lappangási ideje tizennégy nap, ezért egy tünetmentes emberen most elvégzett vizsgálat nem garantálja, hogy például három nappal később, a lappangási időszakban ne jelennének meg a tünetek.
Az országos tisztifőorvos szólt arról is, hogy a koronavírus nem ismeretlen, korábban már hat változata volt képes emberi megbetegedést okozni; ez a mostani a hetedik, amely egy mutáción esett át, ami megváltoztatta a tulajdonságait. A szakember kiemelte, hogy a megfertőzöttek nyolcvan százaléka tünetmentesen átesik a betegségen, és elsősorban az idős, több betegségben szenvedőkre nézve veszélyes, akiknek gyengébb az immunrendszerük, vagy olyan betegségben szenvednek, ami miatt esendőbbek a vírusfertőzéssel szemben.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Máthé Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS