André Goodfriend diplomáciai mentességének felfüggesztését kéri a Legfőbb Ügyészség. A Pestisrácok.hu-t arról tájékoztatta az ügyészség, hogy indítványozták a Külgazdasági és Külügyminisztériumnál azoknak az intézkedéseknek a megtételét, amelyek szükségesek a diplomáciai mentesség felfüggesztéséhez, minderre pedig a Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökének feljelentése alapján a Központi Nyomozó Főügyészségen nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozva elkövetett rágalmazás vétségének gyanúja miatt indult nyomozás kapcsán van szükség. Amennyiben Goodfriend mentelmi jogát nem függesztik fel, az eljárás megszűnik. Márpedig az Amerikai Külügyminisztérium aligha engedi el a korrupciót kiáltó ügyvivő kezét.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal elnökének feljelentése alapján a Központi Nyomozó Főügyészségen nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozva elkövetett rágalmazás vétségének gyanúja miatt indult nyomozás kapcsán az ügyészség indítványozta a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak André Goodfriend, ideiglenes ügyvivő diplomáciai mentességének felfüggesztése iránt szükséges intézkedések megtételét – tájékoztatta a PestiSrácok.hu-t a Legfőbb Ügyészség. A portálunkhoz eljuttatott közleményükben az áll, a Központi Nyomozó Főügyészség által nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozva elkövetett rágalmazás vétségének gyanúja miatt 2014. december 15-én elrendelt nyomozás során elvégezte azon nyomozati cselekményeket, amelyek közvetlenül nem érintettek mentelmi joggal rendelkező személyt. Az eljárás azonban csak akkor folytatható, ha az Amerikai Egyesült Államok Külügyminisztériuma felfüggeszti Goodfriend mentelmi jogát.
“A vonatkozó törvényi rendelkezések értelmében, a mentelmi jog felfüggesztésére irányuló indítvány megtételével egyidejűleg fel kell függeszteni a nyomozást. Amennyiben a diplomáciai mentességet élvező személy mentelmi jogát az arra jogosult nem függeszti fel, az eljárást meg kell szüntetni” – áll a Legfőbb Ügyészség közleményében.
Mint ahogy azt megírtuk, a Központi Nyomozó Főügyészség december 15-én jelentette be, hogy nyomozást rendeltek el Vida Ildikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) elnökének feljelentése alapján. Ismert, a budapesti amerikai nagykövetség ügyvivője a Heti Válasz december 4-i számában megjelent interjújában arról beszélt, hogy az Egyesült Államoknak tudomása van a magyar adóhatóságon belüli csalásokról, és információi szerint ezekben az ügyekben nem indult nyomozás. André Goodfriend a lap kérdésére, hogy vannak-e bizonyítékaik, azt mondta: “azok a bizonyítékaink vannak, amelyeket megkapott a magyar kormány is”. Arra a kérdésre, hogy arra a két lapra gondol-e, amelyet átadtak a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak, azt válaszolta, hogy “nem, az a két papírlap nem bizonyíték”. Az, hogy egyeseket nem engednek be az Egyesült Államokba, annyit jelent, “úgy hisszük, vannak olyan kormányalkalmazottak, akik korrupt cselekményekben vesznek részt” – mondta. Az ügyvivő a kitiltási ügy konkrét érintettjeiről nem beszélt, de azt mondta: az az információ, amelyre a beutazási tilalmat alapozták, nem pusztán arra vonatkozik, hogy az érintettek keveset tettek a csalások ellen. Ha valaki jó szándékú, de nem tesz eleget a csalás megakadályozásáért, az természetesen nem minősül korrupt cselekménynek – jegyezte meg.
Ezek után Orbán Viktor kormányfő nyomatékosította az Országgyűlésben, hogy miután az amerikai ügyvivő azt állítja, a NAV elnöke személyesen követett el korrupciót, ezért be kell őt perelni. “Ezt az állítást a magyar jogrendszer tudja értelmezni, és ezért pert kell indítani. Ez az elvárásom a NAV elnökével szemben. Ha nem indít haladéktalanul pert az amerikai ügyvivővel szemben, le fogom váltani” – közölte Orbán Viktor. A kormányfő egyben felszólította az amerikai ügyvivőt, hogy ne bújjon a diplomáciai mentesség mögé.
Futó Barnabás, Vida Ildikó ügyvédje múlt csütörtökön közölte, hogy Vida Ildikó feljelentetést és keresetet nyújtott be André Goodfriend, a budapesti amerikai nagykövetség ügyvivője ellen. Futó Barnabás azt mondta: a Központi Nyomozó Főügyészségen nagy nyilvánosság előtt, jelentős érdeksérelmet okozó rágalmazás miatt jelentették föl az amerikai ügyvivőt, mert hivatalos személyi minőségében sértette meg a NAV elnökét. A Fővárosi Törvényszéken pedig jó hírnév megsértése miatt nyújtottak be keresetet – tette hozzá.
Az Amerikai Egyesült Államok a bécsi egyezmény alapján mondhatna le a diplomatáját megillető jogi mentességről. Forrásaink szerint ugyanakkor kizárt, hogy az USA elengedje Goodfriend kezét. “Ő az Egyesült Államokat képviseli Magyarországon, nyilatkozatai Washington álláspontjával egyeznek meg. Goodfriend az USA nevében mond bármit is, ezért is kizárt, hogy lemondjanak a mentességéről” – nyilatkozta egyik diplomáciai forrásunk. Igaz ugyan, hogy nem ritka a diplomáciai mentességről való lemondás, de ezt elsősorban közrendi cselekmények – például ittas vezetés, közlekedési szabályok megsértése – esetén lépik meg a küldő államok.
Az ügyben a Külgazdasági és Külügyminisztériumot, valamint az Amerikai Egyesült Államok budapesti nagykövetségét is kerestük, kérdéseinkre egyelőre nem kaptunk választ.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS