Az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) vizsgálata alapján korrupció gyanúja merült fel, mivel a közbeszerzések ellenőrzésére szánt uniós források felhasználását koordináló egykori Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFI) alvállalkozói körében fiktív számlákra, készpénzes kifizetésekre bukkantak. Az OLAF szerint fennáll tehát a gyanú, hogy éppen a magyar ellenőrök csapolták meg a közbeszerzések ellenőrzésére szánt uniós pénzeket.
A HVG.hu érdeklődésére Polt Péter legfőbb ügyész megerősítette, hogy tavaly június óta az OLAF tájékoztatása nyomán a Fővárosi Főügyészség csalás bűntette és más bűncselekmények folytat nyomozást. Tállai András nemzetgazdasági államtitkár ugyanakkor arról tájékoztatott, „NAV hatáskörébe tartozó bűncselekmény elkövetésének gyanúja miatt nyomozás nincs folyamatban”.
A portál úgy tudja, az OLAF bűnlajstromában az adócsalás mellett hűtlen kezelés, vesztegetés, csődbűncselekmény, magánokirat-hamisítás, vesztegetés és passzív korrupció is szerepel. Négyéves vizsgálatát követően a jelentésében a visszaélések miatt száz százalékos korrekciót javasolt, amely a teljes támogatási összeg, mintegy 2,4 milliárd forint visszafizetését jelentené.
A Nemzeti Fejlesztési Ügynökség korábban – az uniós elvárásoknak megfelelően – olyan megállapodásokat kötött, amelyek szerint külső segítséget vesz igénybe, hogy ellenőrző kapacitását bővíthesse. A szakértői költségek 85 százalékát Brüsszel finanszírozta. Az OLAF ezzel kapcsolatban három szerződést vizsgált, amelyet az NFI a 2013 Quality Control, a valamint a CEU Tender Kft. – Nagy és Pál Ügyvédi Iroda duóval kötött.
AZ OLAF-nak feltűnt, hogy a tanácsadói konzorcium a feladat teljesítéséhez alvállalkozókat is alkalmazott. Egyikük, a Drehor Kft. – amelynek szolgálatait csaknem 166 millió forint erejéig vették igénybe – további alvállalkozókat vont be. Az alvállalkozó alvállakozója, a Bartus Consulting Kft. így 66 millió forint értékben adhatott tanácsadói órákat. A gyanú szerint a Drehor készpénzben fizetett a Bartus Kft.-nek a megengedett hav 1,5 millió forintnál nagyobb tételekben. A HVG.hu szerint fiktív számlázás is történhetett, mivel a teljesítésigazolások alapján egyes feladatok megoldására napi 26 munkaóra jött ki.
Teljes cikk itt olvasható.
Forrás: hvg.hu
Fotó: civilhetes.net
Facebook
Twitter
YouTube
RSS