Előzetes letartóztatásba helyezte a Fővárosi Törvényszék katonai tanácsa O. Zsolt alezredest és két kerületi rendőr társát, akiket vesztegetéssel és hivatali visszaéléssel gyanúsít a Budapesti Nyomozó Ügyészség. Az ügyben szereplő negyedik rendőr, egy civil férfi és három ügyvéd szabadlábon védekezik. Dezső Antal, a 27 éves szolgálati idővel rendelkező rendőr alezredes védője azt mondta: ügyfele értetlenül áll a gyanúsítás előtt és tagadta, hogy bármilyen bűncselekményt elkövetett volna. Az ügyben a Nemzeti Védelmi Szolgálat tett feljelentést.
SZENVEDI ZOLTÁN – PestiSrácok.hu
Harminc napos előzetes letartóztatásba került az a három rendőr, akit negyedik társukkal, a józsefvárosi piac egykori biztonsági igazgatójával, valamint három ügyvéddel együtt vesztegetéssel és hivatali visszaéléssel gyanúsít a Budapesti Nyomozó Ügyészség. Póta Péter, a törvényszék szóvivője a pénteki nem nyilvános tárgyalásról újságíróknak nyilatkozva elmondta: az ügyészség által előterjesztett két indokból csak az egyiket, a bizonyítási eljárás meghiúsításának veszélyét fogadta el a bíróság, a bűnismétlés veszélyét nem találta bizonyítottnak a kényszerintézkedés elrendeléséhez. Póta Péter közlése szerint a bíróság megállapította azt is, hogy az ügyben a vesztegetés, a hivatali visszaélés és a befolyással üzérkedés esetében is fennáll az alapos gyanú. A végzés nem jogerős, az ellen a gyanúsítottak és védőik fellebbeztek.
Dezső Antal, a rendőr alezredes védője a tárgyalás szünetében az MTI-nek elmondta: ügyfele a józsefvárosi piaccal kapcsolatos gyanúsítás vonatkozásában – amely egy 2010-es bűncselekmény – teljességgel értetlenül áll a gyanúsítás előtt. Védence tagadta, hogy bármilyen bűncselekményt elkövetett volna. Hozzátette: az ügyben érintett ügyvédekkel kapcsolatban a tárgyaláson az alezredes elmondta, hogy több évtizedes szakmai barátság fűzi őket össze. Több alkalommal valóban kértek tőle tanácsot olyan ügyekben, amelyekben a sértetti oldalt képviselték, vagy valamilyen polgári peres eljárásban annak eldöntéséhez, hogy büntetőeljárás is indítható-e. Azt azonban határozottan visszautasította, hogy az általa nyújtott segítségért ellenszolgáltatást kapott volna.
A PestiSrácok.hu úgy tudja, hogy O. Zsolt 2010-ben – a gyanúban szereplő bűncselekmény idején – még a józsefvárosi rendőrkapitányságon dolgozott nyomozóként, miként egy másik gyanúsított rendőr társa is. A piac biztonsági igazgatója rendszeresen őket értesítette, amikor a Négy tigrisen valamilyen bűncselekmény történt. Vélhetőleg a több éves kapcsolatnak köszönhető, hogy egyik alkalommal – a gyanú szerint – arra kérte az igazgató a rendőröket, hogy segítsenek megszerezni az önkormányzattól a piac működéséhez szükséges engedélyeket és hozzájárulásokat. A gyanú szerint ezért a rendőrök 200 ezer forintot kaptak pavilononként. A történet másik részében három fővárosi, jól menő ügyvéd kért információkat a rendőröktől, különféle ügyeik viteléhez. Úgy tudjuk, hogy O. Zsolt összesen nyolc ügyben segítette a jogászokat információkkal. Állítólag gyanúsítotti jegyzőkönyveket és más információkat kérdezett le a Robotzsaru és a Netzsaru rendszerből. Dezső Antal szerint mindezért azonban ügyfele nem kapott pénzt, ráadásul jórészt olyan ügyekben kértek a jogászok információkat, amelyekben a sértetti oldalt képviselték. A védő szerint O. Zsolthoz az ügyvédek tanácsért fordultak, s jórészt nem is tudtak arról, hogy a rendőr mielőtt tanácsot adott volna, utánanéz az ügyeknek a számítógépes rendszerben. Ráadásul az egyik ügyvéd esetében sem szól a gyanúsítás anyagi ellenszolgáltatásról.
A Budapesti Nyomozó Ügyészség vesztegetés bűntette és más bűncselekmények megalapozott gyanúja miatt szerdán összesen nyolc embert hallgatott ki gyanúsítottként, köztük egy a Budapesti Rendőr-főkapitányság állományába tartozó rendőr alezredest, valamint több más budapesti rendőrt és ügyvédet – közölte Ibolya Tibor fővárosi főügyész az MTI-vel. A főügyész közleményében azt írta: a budapesti nyomozó ügyészek a Készenléti Rendőrség munkatársainak közreműködésével szerdán kilenc budapesti és egy vidéki helyszínen hajtottak végre összehangolt akciót a rendőr alezredes, valamint bűntársai elfogása érdekében. Hozzátette: a többi között ügyvédi irodákban tartott házkutatásokon az eljáró ügyészek okiratokat, mobiltelefonokat és számítástechnikai eszközöket foglaltak le, amelyek igazolták a bűncselekmények gyanúját. A Budapesti Nyomozó Ügyészség a házkutatásokat követően, vesztegetés bűntette és más bűncselekmények megalapozott gyanúja miatt gyanúsítotti kihallgatásra állította elő a rendőr alezredest, valamint három rendőrtársát, három budapesti ügyvédet, továbbá egy civilt. Az eljárás a Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentése alapján indult. A szolgálat hosszas – titkosszolgálati eszközöket is bevető – nyomozás után tette feljelentését. A rendőrök szolgálati viszonyát a BRFK felfüggesztette – közölte az MTI megkeresésére az Országos Rendőr-főkapitányság kommunikációs szolgálata csütörtökön.
Fotó: MTI/Mihádák Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS