Egy pártfogó felügyelő és kilenc társa ellen kezdődött büntetőper szerdán a Kecskeméti Törvényszéken. Azzal vádolják őket, hogy közreműködésükkel közérdekű munka büntetést lehetett készpénzzel kiváltani.
A Bács-Kiskun Megyei Főügyészség vádirata szerint az elsőrendű vádlott 2004-től dolgozott pártfogóként Kecskeméten. Feladatai közé tartozott a közérdekű munka büntetés végrehajtásának szervezése, ellenőrzése. A tárgyaláson ismertetett vádirat 30 embert nevezett meg, akiknek a pártfogó felügyelő felajánlotta, hogy készpénzfizetés ellenében elintézi, ne kelljen ledolgozniuk a büntetést. A pénz átvétele után az elsőrendű vádlott valótlan tartalmú igazolásokat készített a közérdekű munka letöltéséről.
A több mint egy órán keresztül ismertetett vádirat szerint a pártfogó a 25-50 nap közmunkára ítélt emberektől 50-100 ezer forintot kért és kapott.
A másodrendű vádlott Kecskemét legismertebb állatvédő alapítványnál dolgozott, oda irányította a pártfogói felügyelő a közérdekű munkára ítéltek egy részét. A másodrendű vádlott annak ellenére igazolta a munkavégzést, hogy a közmunkára ítéltek egyetlen napot sem dolgoztak az alapítványnál.
Egy szociális foglalkoztató nonprofit gazdasági társaság dolgozója is a vádlottak padjára került, mert az elsőrendű vádlottal együttműködve közreműködött a munkavégzés igazolásában.
Az egykor futballbíróként is tevékenykedő elsőrendű vádlott a közérdekű munkára ítéltek “foglalkoztatása” ügyében több kecskeméti sportegyesületet is megkeresett, és papíron náluk helyezte el az elítélteket.
A mintegy 30 vádpont között volt olyan eset is, amelyben az elsőrendű vádlott felszólította a közmunkára ítéltet, hogy egyik ismerősének – a harmadrendű vádlottnak – fizessen ki 250 ezer forintot. Miután nem fizette ki az összeget, a pártfogói felügyelő javaslatára a közérdekű munka büntetést szabadságvesztésre változtatták.
Több esetben előfordult, hogy a pártfogói felügyelő a közérdekű munkára ítélt emberekkel saját, valamint édesanyja házában és a másodrendű vádlott házánál házfelújítási munkákat végeztetett, majd a közérdekű munkavégzést igazoló okiratot meghamisította. Az elsőrendű vádlottat tetten érték, amikor az egyik közmunkára ítélt embertől a pénzt átvette.
Az ügyészség az elsőrendű vádlottat hivatali kötelességét megszegve, üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásának bűntettével, valamint hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás bűntettével vádolja. A per május végén folytatódik.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS