Az idő mintázatai című, nemrégiben megjelent könyvében gyűjtötte egybe Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke azokat a jellemzően angol nyelven megjelent véleménycikkeit, amelyekkel a nyugati liberális fősodorral szállt vitába az elmúlt években.
Mint az Mfor.hu felidézi, Matolcsy 2019 őszén írta meg a „100 Words” néven futó gondolatébresztő sorozatának első darabját, amelyet azután 2022 májusáig még további 252 követett (jelentős részük a The Financial Times véleményrovatában jelent meg). Az angol nyelvű cikkeket a Pallas Athéné Könyvkiadó rendezte kötetbe, amelyeket mostantól magyarul is olvashat az olvasóközönség. Mint megjegyzik, az MNB elnöke a cikksorozatban aktuális közgazdasági, pénzügyi, geopolitikai és fenntarthatósági témákban született cikkekre reflektált, bekapcsolódva a nyugati világban folyó eszmecserékbe. Az előszóban a szerző arról ír: vitáik oroszlánrésze a korábbi liberális és a jelenleg felemelkedőben lévő, fenntarthatóságon alapuló megközelítés között zajló barátságos viadalnak tekinthető, figyelembe véve ugyanakkor, hogy e globális kihívások megoldása nem a liberalizmus és a liberális gondolkodás eszmerendszeréből fakad. Mint az MNB elnöke megjegyzi, a viták másik része a nyugati és a keleti, vagyis az ázsiai álláspontok összecsapásának is tekinthetők. Úgy véli,
amint a nyugati birodalmak ideje lassan, de biztosan lejár – amelyek közül az utolsó talán az amerikai birodalom 1945 és 2075 közötti időszakra tehető fennállása lesz –, Eurázsia korának felemelkedése hosszú távon fenntartható jövőképeken, stratégiákon és technológiákon alapulva már elindult. Ehhez a történelmi átalakuláshoz égető szükség van egy új közgazdaságtani iskolára, amelyet új fenntartható közgazdaságtannak nevezünk.
Forrás: mfor.hu; Fotó: MTI/Rosta Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS