A Soros-egyetem ügyét fellőtték a csillagokba, és szabadságvita, demokráciavita kezd kialakulni belőle – jelentette ki Kovács Zoltán kormányszóvivő a Kossuth rádió 180 perc című műsorában.
Hozzátette: az általános nyugat-európai reakció az, hogy itt tombol a diktatúra. Ez egy butaság, az elmúlt hét évben megszokott politikai cirkusz része. Egy olyan mércerendszer felállítása, melynek köze nincs a valósághoz. Leginkább a Népszabadság körüli vitához lehet hasonlítani. Ahogy a napilap léte vagy megszűnése sem kapcsolódott a sajtószabadság kérdéséhez – vont párhuzamot. A Soros-egyetem egy magánegyetem, annak léte vagy nemléte nem mércéje egy ország szabadságának. Egyébként egy magas színvonalú, jó felsőoktatási intézményről van szó – szögezte le. Felhívta a figyelmet arra, hogy szerinte a felsőoktatási törvény módosítása egyáltalán nem érinti a magyarországi campust, vagyis a Közép-európai Egyetemet. Kiemelte: 2011 után az első nagy felülvizsgálat 28-ból 27 egyetem esetében szabálytalanságokat állapított meg. Ezek után egy új szabályozást hoztunk, melyhez jogunk van a szuverenitás jegyében. Érdekes módon egyelőre csak egyetlen hangot hallunk, Soros György egyetemének hangját, mely nem akar megfelelni láthatóan a törvényjavaslatnak, miközben abban nincsenek teljesíthetetlen feltételek. Az összes többi egyetemtől nem hallottunk sirámokat, nem kürtölik tele a világot féligazságokkal és hazugságokkal – hangoztatta. A 2010 előtti időszakban olyan privilégiumokhoz jutott a Soros György-féle egyetem, melyet ma már nem indokol semmi. Egy olyan szabályozást szeretnénk, melyben egy államközi szerződés garantálja az intézmény működését – fogalmazott.
Németország nem kérdezte meg sem a nagykövetséget, sem a magyar kormányt
Rémisztő, hogy ez a mechanizmus ismét életbe lépett – mondta a kormányszóvivő annak kapcsán, hogy a felsőoktatási törvény módosítása milyen visszhangot kapott a nemzetközi sajtóban. Felhívta a figyelmet arra: a német kormány például úgy foglalt állást a kérdésben, hogy arról sem a nagykövetséget, sem a magyar kormányt nem kérdezte meg. Ez mindent elárul arról, milyen jelenséggel állunk szemben. Mérgezi a politikai környezetet az a méltatlan vita, amivel szembesülünk – hangsúlyozta.
Németországban, Svájcban és Hollandiában is hasonló a rendszer
Kovács Zoltán megemlítette, hogy más országokban, mint például Svájcban, Németországban, Hollandiában is olyan a rendszer, hogy államközi szerződés biztosítja a kereteket, amelyek között az intézmények működhetnek. Ez a két állam közötti megállapodás garanciát ad arra, hogy a feltételek egyetértésen és ellenőrizhetőségen alapulnak – tette hozzá Kovács Zoltán. A kormányszóvivő az M1 aktuális csatornán arról is beszélt, hogy a magyar kormány gazdaságpolitikájának eddigi eredményei alapján indokolt és megalapozott az optimizmus, több mint 700 ezer új munkahelyet teremtettek, elindították a bérfelzárkóztatási programokat, a fogyasztás folyamatosan növekszik, miként az adóbevételek is.
Forrás: MTI, hirado.hu, fotó: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS