A kormány javaslata szerint az Európai Unió új, öt évre szóló stratégiai menetrendjének tartalmaznia kell a nemzeti hatáskörök megőrzését a migráció ügyében, a szuverenitás tiszteletben tartását és a keresztény kultúra védelmét – közölte a nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján.
Kovács Zoltán azt mondta: az európai parlamenti (EP-) választáson a magyarok kötött mandátumot adtak a kormánynak három alapvető kérdésben: az illegális migráció megállításában, továbbá a nemzeti szuverenitás és a keresztény kultúra védelmében.
Ennek a felhatalmazásnak megfelelően a magyar javaslat szerint a stratégiai dokumentum szövegének tartalmaznia kell, hogy a migráció kezelésében az EU-nak biztosítania kell a nemzeti hatáskörök megőrzését
– közölte az államtitkár, hangsúlyozva: a magyar javaslat célja a migráció megállítása, aminek érdekében az uniónak az EU-val szomszédos országok vezetésével is együtt kell működnie. Az európai államok együttműködésének elvével kapcsolatban azt mondta: erős EU-t erős tagállamokon keresztül lehet építeni, ezért az európai nemzetek szuverenitását tiszteletben kell tartania az uniós intézményrendszernek.
Különösen igaz ez a gazdaságpolitika területén: a tagállamok gazdaságpolitikai mozgásterét meg kell tartani
– tette hozzá.
Emellett a magyar emberek az EP-választáson a keresztény kultúra védelmével kapcsolatban is határozott mandátumot adtak a kormánynak. A kereszténység az európai kultúra alapjait jelenti, ennek megfelelően az EU stratégiai dokumentumában gondoskodni kell arról, hogy az európai kultúra alapértéke és a kereszténység védelme szerepeljen benne
– közölte Kovács Zoltán, kiemelve, hogy különös figyelmet kell fordítani az üldözött keresztényekre.
Orbán Viktor miniszterelnök ezeknek az alapelveknek a mentén fogja képviselni a magyarok érdekét az Európai Tanácsban
– mondta.
Az államtitkárnak a kérdések között felvetették, hogy a Budapest-Belgrád közötti vasútvonal modernizációjával kapcsolatban Mészáros Lőrinc cége 300 milliárd forintos bevételre számíthat. Erre Kovács Zoltán úgy reagált: az európai szabályoknak megfelelő közbeszerzési eljárás végén hirdettek eredményt, azok a magyar vállalkozások pedig, amelyek lehetőséghez jutottak, nem bevételt kaptak, hanem egy munkát nyertek el, amelyet megfelelő minőségben el kell végezniük. Az ápolási díj emeléséről szóló LMP-s indítvány leszavazását firtató kérdésre azt válaszolta: amikor az Országgyűlés tavaly döntött a díj emeléséről, akkor az ellenzék balhét csinált a parlamentben és nem szavazta meg az előterjesztést.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS