A koronavírus árnyékában eltelt két hónapot összegezte Müller Cecília országos tisztifőorvos az Operatív Törzs mai sajtótájékoztatóján. A járványt eddig sikerült féken tartani az országban, leginkább a fővárosban és környékén terjedt el a fertőzés. A halálesetek többsége is ide koncentrálódik, az idősotthonokban elhunyt személyeknek pedig csaknem fele az orvoshiányról és fenntartói mulasztásokról hírhedtté vált Pesti úti intézmény lakója volt. A kormány szerdán dönt arról, hogy enyhítsen-e a budapesti korlátozásokon.
Összesen 10955 személy van házi karanténban, a lakosság pedig fegyelmezett és együttműködő, hiszen szabályszegést az esetek kevesebb, mint fél százalékánál tapasztalt a rendőrség – közölte Kiss Róbert alezredes, az Operatív Törzs ügyeleti központjának munkatársa. Elmondta, hogy a járványüggyel kapcsolatban eddig 346 büntetőeljárás indult – ezek több, mint fele rémhírterjesztésért –, és 63 személyt hallgattak ki gyanúsítottként.
Kiss Róbert felhívta a figyelmet, hogy megváltoztak a horvátországi beutazás feltételei. A beutazni akaró külföldi állampolgárnak ezentúl igazolnia kell, hogy rendelkezik ingatlannal vagy hajótulajdonnal Horvátországban, illetve temetésre, munkavégzési céllal, vagy horvát gazdasági társaság meghívására üzleti tárgyalásra érkezik az országba. Minden más, üzleti célú beutazást előzetesen be kell jelenteni a horvát hatóságoknak.
Eredményes a magyar járványvédelem
Müller Cecília országos tisztifőorvos átfogó összegzést adott az elmúlt időszak tapasztalatairól, miután már rendelkezésre áll ehhez elégséges ismeret. Mindenkinek köszönetet mondott a fegyelmezettségért és a hatóságokkal való együttműködésért, és külön megköszönte a mentősök és az ápolók áldozatos munkáját. Megemlítette, hogy több levelet kapott lélegeztetőgépről lekerült gyógyultaktól, amelyekben az odaadó gondoskodásról is beszámolnak. A tisztifőorvos a visszatekintésében elmondta, a laboratóriumi vizsgálattal megerősített első fertőzés, azaz március 4. után fokozatosan emelkedő járványgörbét láttunk, de az az időszak, amikor egy fertőzött személy két-három másik embernek továbbadta a fertőzést, csak rövid ideig tartott a korlátozó intézkedések miatt. A tisztifőorvos elmondása alapján európai és világviszonylatban is sikeres járványkezelés zajlott és zajlik Magyarországon. Ezt részletesebb kimutatással is alátámasztotta az utóbbi két hónapról.
Jelenleg Budapesten és Pest megyében 1158, az ország többi részén 747 aktív fertőzött van, és a 958 gyógyult enyhe többsége is a fővárosban vagy környékén él. A fiatalkorúak körében 67 fertőzést tartanak számon, közülük sokan már meggyógyultak, és senki sem szenvedett maradandó egészségkárosodást. A fertőzések területi eloszlása meglehetősen egyenetlen. Az esetek felét – 1587 fertőzést – Budapesten regisztrálták, és jellemzően az ország közepe érintett legkomolyabban: Pest megyében 438, Fejér megyében 333, Komárom-Esztergom megyében 173 fertőzést igzoltak eddig. A mintából csak Zala megye lóg ki, ahol 170 eset van. Ezen felül Csongrádban eléri, Győr-Moson-Sopronban pedig közelíti a százat az összes fertőzött száma, a többi megyében viszont jellemzően néhány tucat embernél igazolták eddig a koronavírus-fertőzést.
Többen haltak meg a Pesti úti idősotthonban, mint az összes vidékiben együttvéve
A tisztifőorvos kiemelte, hogy a járvány idején nem mutatható ki Magyarországon többlethalálozás, és a koronavírussal kapcsolatban hozott elhunytak számával az európai országok sorában az alsó harmadban szerepelünk. A 421 halálesetből 198 fő idősebb volt 80 évesnél, 177 fő 65-79 év közötti volt. Az ennél fiatalabb korosztályokból 46 személy vesztette életét, harminc év alatti személynél nem történt haláleset. Az elhunytak 58 százaléka nő és 42 százaléka férfi, ami Müller Cecília szavai szerint megfelel a magyarországi korfának, azaz a járvány által fokozottan veszélyeztetett idősek körében jóval több a nő.
Figyelemre érdemes azonban, hogy míg a fertőzötteknek a fele, az elhunytaknak csaknem négyötöde budapesti és Pest megyei. Müller Cecília a sok fővárosi idősotthonnal és más szociális intézménnyel magyarázta a fertőzések nagyobb számát, és kiemelte, hogy gyakorlatilag minden negyedik magyar elhunyt idősotthonban élt. Ami igazán megdöbbentő, hogy az ezekben az intézményekben elhunyt 100 főből csak az orvoshiány és fenntartói mulasztások miatt hírhedtté vált Pesti úti idősotthonban 42-en haltak meg. Az országszerte 21 vidéki idősotthonban ezzel szemben összesen 26 elhunyt van. Úgy látszik, hogy Karácsony Gergelynek az intézményfenntartás mellett a facebookozáson túli, hivatalos kommunikáció sem erőssége, hiszen kiderült, a fővárosi adatokra vonatkozó kérdései még mindig nem érkeztek meg az Operatív Törzshöz. Egyúttal azt is tudatta Kiss Róbert alezredes, hogy a vidékről budapesti kórházba szállított betegek a haláluk esetén a lakóhelyük szerint kerülnek bele a statisztikába, azaz nem lehet velük „berobbantani” a fővárosi halálozások számát, ahogy a főpolgármester és a haladó sajtó szövetsége sugalmazta.
Lassan Budapesten is felmerülhet az enyhítés lehetősége
A tisztifőorvos szerint egyelőre úgy látszik, egyenletesen és fokozatosan csökken az új fertőzöttek száma, ami arra enged következtetni, hogy a lakosság körében sincs sok fertőzött. Az egy hete bevezetett vidéki enyhítések mérlegét azonban még korainak látja megvonni, hiszen immár a statisztikák is megerősítik, hogy 5-6 nap az átlagos lappangási idő, a leghosszabb pedig 12-14 nap. Egy átlagos, kórházban levő beteg felépülési ideje enyhébb lefolyás esetén egy-két hét, az intenzív osztályon kezelt, de lélegeztetőgépet nem igénylő esetekben akár három-öt hétig is eltarthat. Az új fertőzések csökkenő száma nyomán, a kormány a szerdai ülésén tárgyalja majd az esetleges budapesti enyhítések lehetőségét.
Az élő közvetítést az Itt.Ott TV támogatja. 51 magyar tévécsatorna, bárhol a világon, kötöttségek nélkül! Smart TV-n és mobilon is nézhető! A visszanézhető változatot a Videa segítségével adjuk közre.
Az élő közvetítések között a PestiSrácok.hu PS Mozi archív videóriportjai láthatóak! Ha leállna a közvetítés, frissítse az oldalt!
PESTISRÁCOK.HU
Facebook
Twitter
YouTube
RSS