Folytatódnak az ellenőrzések minden idősotthonban, ahogy a fertőtlenítés is folyamatosan folyik azokon a helyeken is, ahol még nem regisztráltak koronavírusos megbetegedést. A tiszti főorvos a magyar egészségügyet is méltatta: mint elmondta, már nem feltétlenül jelent visszafordíthatatlan kockázatot, ha valaki lélegeztetőgépre kerül, a tapasztalatok alapján ugyanis sokan lekerültek a lélegeztetőgépről a hatékony gyógyítás eredményeképpen. Hozzátette: minden létező kezelési mód elérhető a magyar kórházakban. Kérdésre válaszolva Müller Cecília elmondta: nem igazak azok az álhírek, amelyek szerint a kormány visszatartja a külföldről beszerzett védőeszközöket. Kijelentette: ezeket folyamatosan osztják szét a kórházak között. Kiss Róbert pedig arról számolt be, hogy kevesebb, mint 11 ezren vannak házi karanténban, illetve 70 esetben intézkedtek rémhírterjesztés ügyében.
Kiss Róbert rendőr alezredes emlékeztetett: május 3-ig hatályban maradnak a kijárási korlátozások; ennek értelmében a következő két hétvégén is felhatalmazást kapnak az önkormányzatok, hogy a védekezés érdekében különleges rendelkezéseket hozzanak. Több, mint tízezer aktív házi karantén van; a kijárási korlátozás betartását továbbra is felügyelik. Ennek keretében csak az elmúlt 24 órában több, mint ezer intézkedésre és 350 bírságolásra került sor. A rendőr alezredes arról is beszámolt, hogy eddig 70 esetben nyomoznak rémhírterjesztés ügyében. A határellenőrzés felügyeletéről szólva Kiss Róbert kifejtette: a nyugati határon lévő átkelők többségét fizikai akadállyal zárta le a rendőrség, és aki át akar jutni Ausztriába, az a 13 nyitva lévő átkelőt használhatja.
Müller Cecília megerősítette: továbbra is emelkedő tendenciát mutat a megbetegedések száma. Mint beszámolt, 2284 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt újabb 14 idős krónikus beteg, ezzel 239 főre emelkedett az elhunytak száma, 390-en pedig már gyógyultan távoztak a kórházból. 850 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 61-en vannak lélegeztetőgépen. A betegek számának növekedése miatt a kórházak országszerte növelik ágykapacitásaikat, készülve a tömeges megbetegedések fázisára. Az országos tisztifőorvos elmondta: nincs ok aggodalomra, a magyar egészségügy ugyanis felkészült a járvány kezelésére; mint fogalmazott, minden létező kezelési mód elérhető a magyar kórházakban. Ezt tanúsítja az is, hogy már közel 400-an tekinthetőek gyógyultnak. Beszámolt arról is, hogy 850 főt ápolnak koronavírusos betegséggel kórházban, és 61-en lélegeztetőgépen vannak. Bizakodását fejezte ki, amikor elmondta, hogy a korábbi tapasztalatok alapján sokan lekerültek a lélegeztetőgépről a hatékony gyógyítás eredményeképpen.
Kérdésre válaszolva a tisztifőorvos az autoimmun betegekről azt mondta, hogy az ő esetükben súlyosabban jelentkezhetnek a koronavírus tünetei, ezért felszólította őket, hogy még jobban vigyázzanak magukra. A különösen veszélyeztetett idősotthonokról szólva kijelentette: az ellenőrzések folytatódnak minden intézményben, illetve a fertőtlenítést is folyamatosan végzik a hatóságok ott is, ahol még nem jelent meg a vírus. Müller Cecília a szükséges preventív intézkedésekről szólva kifejtette: helyben kell meghozni a döntéseket, hogy melyek azok a közös terek, ahol célszerű a fertőtlenítést elvégezni. A fertőtlenítés kapcsán megjegyezte: sok ipari szereplő gyárt fertőtlenítőket, és 70 ideiglenes engedélyt adtak ki ezeknek a gyártásra. Ezeket a szereket a hatóságok folyamatosan vizsgálják, illetve hitelesítik a tiszti főorvos által kiadott tanúsítvánnyal. A fertőtlenítőszerek otthoni felhasználásáról szólva azt tanácsolta, hogy a vírus elleni védekezés legjobb eszköze a 70 százalék feletti alkoholtartalmú, úgynevezett virucid szerek, de a hétköznapi hipó is elpusztítja a kórokozót. Figyelmeztetett ugyanakkor: ezen szerek tárolásánál fontos, hogy jól elkülönített, gyermekek számára elérhetetlen helyen, egyértelmű jelöléssel ellátva tároljuk.
Müller Cecília kérdésre válaszolva elmondta: nem igaz, hogy a “raktárakban porosodnak” a külföldről beszerzett védőeszközök; mint tájékoztatott, ezeknek kiosztása folyamatos. A tisztifőorvos emlékeztetett: egyes típusú védőeszközökből a szakdolgozók napi több darabot használnak el, ami azt jelenti, hogy hetente több százezer védőeszközt használnak el. A védőfelszerelések otthoni használata kapcsán ismertette: a mechanikusan készített maszkokat ki lehet mosni mosógépben 60 fok feletti hőmérsékleten, illetve ajánlott a fertőtlenítőszeres áztatás. Hozzátette: minden használat után ajánlott mosni a maszkokat.
Szintén kérdésre válaszolva Müller Cecília kifejtette: a társasházakra is tesznek ki egy sárga színű matricát, ha vannak fertőzöttek az épületben, ez azonban nem kötelezvény, hanem tájékoztató, ami arra figyelmeztet, hogy ajánlott lehet a fokozott fertőtlenítés a közös használatú terekben. Hozzátette: társasházat nem helyeztek karanténba.
Az élő közvetítést az Itt.Ott TV támogatja. 51 magyar tévécsatorna, bárhol a világon, kötöttségek nélkül! Smart TV-n és mobilon is nézhető! A visszanézhető változatot a Videa segítségével adjuk közre.
Az élő közvetítések között a PestiSrácok.hu PS Mozi archív videóriportjai láthatóak! Ha leállna a közvetítés, frissítse az oldalt!
PESTISRÁCOK.HU
Facebook
Twitter
YouTube
RSS