Hétfőn ismét sajtótájékoztatót tartott a járványkezelésért felelős operatív törzs, ahol beszámoltak a legfrissebb adatokról, az e heti oltási tervről, a vakcinák helyzetéről és arról, milyen lépések várhatóak a közeljövőben. Mint ismert, hétfőre kiderült, az elmúlt 24 órában 1 160 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (Covid-19), ezzel 377 655 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 65 többségében idős, krónikus beteg, így az elhunytak száma 13 155 főre emelkedett. A gyógyultak száma folyamatosan nő, jelenleg 281 839 fő, az aktív fertőzöttek száma 82 661 főre csökkent. 3717 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 295-en vannak lélegeztetőgépen. Eddig 289 042 fő kapott oltást, közülük 107 592 fő már a második oltását is megkapta. Az oltás első két szakasza lezárult: az egészségügyi dolgozók és az idősotthonok, bentlakásos szociális intézmények kampányszerű oltása már megtörtént. Az elmúlt napokban a védőoltásra regisztrált legidősebbek oltása is megkezdődött a kórházi oltópontokon és a háziorvosoknál. A szombaton érkezett AstraZeneca-vakcina első szállítmányából hamarosan megkezdődhet a 60 év alatti regisztrált krónikus betegek oltása.
A hétfői sajtótájékoztatót Kiss Róbert kezdte, aki elmondta, hogy az Ausztria területére történő belépés előtt online kell regisztrálni, ráadásul 10 napra karanténba kell vonulni február 10-től. Ezek a szabályok nem terjednek ki az ingázókra. Utána György István következett, aki arról beszélt, hogy e heti oltási tervben az áll, hogy csak ütemezetten tudnak haladni a kevés vakcina miatt. Az oltási központ vezetője elmondta, hogy most az idősek oltása a legfontosabb. Az elmúlt négy napban folyamatosan zajlottak az oltások. Eddig 35 299 idős embert oltottak be. Kijelentette, hogy ezen a héten folytatják a regisztrált legidősebbek oltását a háziorvosoknál és a kórházi oltópontokon.
A háziorvosok a Pfizer- és a Moderna-vakcinából kapnak majd. Sajnos nem lehet nagy mennyiségre számítani a vakcinákból. A kórházi oltópontokon a Szputnyik V vakcinát biztosítják, 3000 ember oltására lesz lehetőség, és további 20 ezer adag bevizsgálása folyamatban van”
– közölte az államtitkár, aki szerint mostantól a nem krónikus beteg regisztráltakat oltják majd.
György István úgy fogalmazott, hogy a 60 év alatti krónikus regisztrált betegek oltása is megkezdődik. Az AstraZeneca oltását kapja ez a csoport – tette hozzá. A hét közepéig minden szükséges vakcinát kiszállítanak.
A szív- és érrendszeri, a krónikus tüdő- és vesebetegségek, a daganatos betegségek és a magas vérnyomás tartozik a krónikus betegségek közé”
– mondta György, aki azzal folytatta, hogy egy oltási ponton nincs lehetőség vakcinát választani, de az éppen rendelkezésre álló vakcina esetében lehet dönteni arról, hogy beoltatja-e magát valaki, vagy pedig nem.
Kiss Róbert ismertette utána, hogy a hétvégén 610 személy hagyta figyelmen kívül a maszkviselési szabályokat. A rendőr alezredes közölte, két vendéglátó üzletet zártak be ideiglenesen hat hónapra. Kiss Róbert elmondta, hogy 252 esetben szegték meg a tranzitálási szabályokat. 5977 hatósági házi karantént rendeltek el a hétvégén.
Müller Cecília országos tiszti főorvos beszédében úgy nyilatkozott, hogy szerencsére folyamatosan nő a gyógyultak száma, és lényegesen nagyobb a beoltottak száma a gyógyultakhoz képest. Elmondta, hogy a következő időszakban is a legfontosabb a legesendőbbek megvédése a járványtól, ezért őket oltják először. Szombaton megérkezett az AstraZeneca oltóanyaga is, ennek sokkal könnyebb a kezelése, és könnyebb is tárolni.
Az AstraZeneca esetében négy héten belül kapják meg a második oltást az érintettek. Ezzel az oltással a 60 év alatti krónikus betegeket oltják majd”
– tette hozzá.
A Szputnyik-vakcináról azt mondta, hogy valamennyi paraméter vonatkozásában megfelelő az oltóanyag. Müller Cecília közölte, hogy ez a vakcina hatásos és biztonságos. A Lancet című orvosi lap is rendkívül jó hatásfokúnak és biztonságosnak minősítette az orosz vakcinát.
Mára majdnem 50 százalékra felment az oltakozók aránya a KSH adatai szerint a pár hónappal ezelőtti 15 százalékról. A védőoltásokat követően is figyelni kell a fertőzési rátát a lakosság körében – mondta Müller Cecília. Ebben a helyzetben az NNK legfontosabb feladata a pandémia kezelése, és minden egyéb feladat emögött áll.
Sok olyan ismeret gyűlik a vírusról napról napra, amik segíthetik a jövőbeli tervezést. Egyelőre nem lehet tudni, hogyan alakul a koronavírus, mint vírus jövője. A szervtranszplantáción átesettek mindenképpen a védendő személyek között vannak, de az oltás beadását az egyes esetek értékelését követően lehet csak adni, vagy éppen nem adni”
– mondta kérdésre Müller Cecília.
Állítása szerint az oltások többségének nincsen életkori felső határa, de minden esetben az oltóorvos dönt. Az országos tisztifőorvos szerint az oltás felvétele lényegesen kisebb kockázatot hordoz, mint annak az elmaradása. Müller Cecília kérdésre azt mondta, hogy oltakozás előtt nem kell rendkívüli felkészülés. Mindenki a szokott napirendje szerint tevékenykedjen, és semmiképpen se menjen el étlen, szomjan.
A 18-60 év közötti krónikus betegek esetében életkorba visszafelé haladnak majd az oltakozási sorban. Nemcsak az életkor, hanem a krónikus megbetegedések száma is számítani fog. A lakosság tömeges oltása csak elégséges mennyiségű vakcina beérkezését követően lehetséges”
– fogalmazott Müller Cecília.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS