Szerdán is sajtótájékoztatót tartott a járványellenes intézkedéseket koordináló operatív törzs, ahol beszámoltak a járvány legfrissebb hazai alakulásáról. Mint arról már szerda reggel beszámoltunk, mára 3945 újabb magyar állampolgárnál mutatták ki az új koronavírus-fertőzést (COVID-19), ezzel 122 863 főre nőtt a hazánkban beazonosított fertőzöttek száma. Elhunyt 101, többségében idős krónikus beteg, így az elhunytak száma 2697 főre emelkedett, 28 808-an pedig már meggyógyultak. Az aktív fertőzöttek száma 91 358 fő. Az aktív fertőzöttek 24%-a, az elhunytak 27%-a, a gyógyultak 28%-a budapesti. 6352 koronavírusos beteget ápolnak kórházban, közülük 473-an vannak lélegeztetőgépen. Egész Európában, a szomszédos országokban és Magyarországon is exponenciálisan nő a fertőzöttek száma, egyre többen igényelnek kórházi ellátást. A járvány megállítani nem lehet, a cél a járvány lassítása. Miután a parlament kedden megszavazta a rendkívüli jogrend meghosszabbítását, a kormány kihirdette az újabb védelmi intézkedéseket. Ezek célja, hogy csökkentsük a koronavírus megbetegedések számát és a kórházakra nehezedő terhet – olvasható a központi tájékoztatási portálon.
Kiss Róbert rendőr alezredes kezdte a szerdai sajtótájékoztatót; az operatív törzs munkatársa arról beszélt, hogy az Országgyűlés elfogadta a veszélyhelyzet meghosszabbítását, így a maszkviselésre vonatkozó, korábban meghozott szabályok érvényben maradnak. Úgy fogalmazott: a tömegközlekedésből, az intézményekből ki lehet zárni azokat, akik nem viselik megfelelően a maszkot.
Új elem, hogy a polgármesterek a 10 ezer főnél népesebb településeken kijelölhetik, hol kötelező a maszkviselés
– ismertette. Arról is beszélt, hogy a kijárási tilalom alatt kutyasétáltatás céljából el lehet hagyni a lakóhelyet, azonban tilos rendezvényt és gyűlést szervezni és tartani. Kiss Róbert szerint a Magyar Honvédség is részt vesz a szabályok betartásának ellenőrzésében, és ha valaki nem visel maszkot a rendeletben megadott helyeken, akkor akár be is zárhatják az üzletet.
A helyszíni bírság 5000-től 500 000 forintig terjedhet
– közölte.
Müller Cecília beszédében kiemelte, hogy a maszkviseléssel nem a rendőrnek teszünk szívességet, hanem járványügyi szempontból kell fegyelmezettséget mutatnunk. Azt mondta, a cél az, hogy kevesebb legyen a fertőzött személy, és az egészségügyi ellátórendszer működjön. Beszélt arról is, hogy előfordulnak halálesetek a fiatalabb korosztályban is, hiszen tegnap is meghalt egy 31 éves személy.
Körülbelül 7 százalék a járvány kezdete óta azok aránya, akiknél nem találtak egyéb betegséget a koronavírus mellett a halálokok között
– fogalmazott, majd azzal folytatta, hogy a maszk viselése bizonyítottan 80 százalékban csökkentheti a fertőzés továbbadását. Müller Cecília szerint kapacitásbővítés történt a hazai kórházak esetében, mivel már 77 intézmény vesz részt a koronavírusos betegek ellátásában. Beszélt arról is, hogy nehéz idők jönnek, és különösen az idősek irányába kell nagyobb odafigyelés.
A sajtótájékoztatón beszélt Schanda Tamás, az ITM államtitkára is, aki azt mondta, hogy a vendéglátóhelyek, a szállodaipar és a szabadidőipar nagyon súlyos veszteségeket szenvedett el. A munkahelyek megvédése érdekében újabb támogatások vezetnek be; a vendéglátás- és szabadidő-ágazatban lévőket egyrészt adókedvezményekkel, másrészt bérkedvezményekkel segítik. Azt mondta, hogy a kérelmekről 8 nap alatt döntenek. A kérelmeket a helyi kormányzati hivatalokhoz kell benyújtani. A házhozszállítás esetében a taxisok is részt vehetnek. A szállásadók esetében megtérítik a november 8-a utáni foglalások 80 százalékát; itt is fontos, hogy a vállalkozások ne bocsátsák el a dolgozóikat – mondta az államtitkár.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS