Részletesen is kifejtette az Orbán Viktor által szerdán bejelentett akciótervet a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Gulyás Gergely elmondta a mai Kormányinfón, hogy a babaváró hitelre is vonatkozik a hiteltörlesztési moratórium, ráadásul ennél nem növekszik párhuzamosan a futamidő. A gazdasági veszteségeket és célokat ecsetelő miniszter a PestiSrácok kérdésére elmondta, hogy akár munkaerőpiaci lehetőségek is rejlenek a most megugró, de a rend helyreálltával remélhetőleg ismét alacsonyra visszaálló munkanélküliségben. Pontos mennyiséget nem árult el, de az kiderült, hogy Magyarország rengeteg arcvédő maszk behozatalára készül Kínából.
Óriási, akár tíz-tizenötszörös lehet a különbség a kimutatottan koronavírusos betegek és a megfertőzöttek között, hiszen az érintettek akár 80 százalékánál tünetmentes a vírus jelenléte
– mondta a csütörtöki kormányinfón a Miniszterelnökséget vezető miniszter. Gulyás Gergely szerint a kormány ezután is közli a pontos számokat, ám azok az egész világon, így Magyarországon is fenntartásokkal kezelendők. A következő napokban a fertőzöttek számának vélhetően ugrásszerű növekedésére számít a kormány annak ellenére, hogy Magyarország más országokhoz képest a fertőződés egy korábbi szakaszában hozta meg a terjedés lassítását célzó intézkedéseket.
A közvetlen bajok kivédésére hirdették meg a gazdaságvédelmi akciótervet – jelentette ki Gulyás Gergely, hozzátéve, hogy külföldön is rendkívül szigorúként jellemezték a magyar intézkedéseket, és ezeket fenn kell tartania a parlamentnek a két hét lejárta után is. Kulcsfontosságúnak mondta, hogy az országgyűlés elfogadja a veszélyhelyzet meghosszabbítását, mivel a kormány csak 15 napra rendelheti el. Ehhez a döntéshez négyötödös döntés kell, ezért kérték a frakcióvezetők együttműködését. A Ház rendkívüli jogrend esetén is ülésezik; a határozatképtelenné válással nem számolnak, de erre is készítenek vészforgatókönyvet.
Még csak tippelni lehet, mennyire üti meg a gazdaságot a járvány
A gazdasági akcióterv keretében év végéig moratóriumot hirdetett a miniszterelnök a hitelek tőke- és kamattörlesztésére. A miniszter magyarázata szerint ez nem azt jelenti, hogy a kormány okvetlenül az év végéig számol a járvány elhúzódásával – habár az intenzív védekezés miatt alacsonyabb fertőzési aránnyal, de tovább tarthat –, hanem azért, hogy a fogyasztás ösztönzésével hamarabb talpraállhasson a gazdaság.
Jelenleg heti szinten 140-160 milliárd forint GDP-kiesés van a nemzetgazdaságban
– derült ki a Kormányinfón, és a járvány következtében százezres nagyságrendben növekedhet meg a mostanra rekordalacsony szintre csökkent munkanélküliség.
Azt becsülgetjük, marad-e bármi a 3-4%-os növekedésből, és ha nem, úgy mekkora lesz a recesszió
– adott plasztikus képet a járvány következményeinek kiszámíthatatlanságáról Gulyás Gergely. Vannak kiemelten nagy bajba került ágazatok, amelyek gyakorlatilag leálltak: ilyen az idegenforgalom, a vendéglátás, a szerencsejáték, a filmipar és előadóművészet, a szórakoztatóipar, a sporttevékenység – ezekre összpontosít most az akcióterv. Gulyás Gergely emellett kilátásba helyezett a kis- és középvállalkozások megsegítésére hozandó további intézkedéseket. Kérdésünkre nyitva hagyta azt a lehetőséget is, hogy a kkv-k megsegítésén túl további ágazati jellegű korrekciókra is sor kerülhet, ahogy most ilyenben a felsoroltak érintettek. A munkaviszonyokkal kapcsolatos rendelkezésekről szólva kiemelte: azt várják, hogy lesznek kreatív megoldások, amelyek adott esetben járhatnak ugyan jövedelemcsökkenéssel, de a legfontosabb a munkahelymegtartás.
Arra is kíváncsiak voltunk, számol-e a kormány azzal, hogy a most munkanélkülivé válók a járvány elmúltával esetleg másik, eddig munkaerőhiánnyal küzdő ágazatokban helyezkednek el, és van-e előnyös lehetőség ebben az átrendeződésben. A miniszter szerint várható ilyen átalakulás, habár nagy gazdasági szerkezetváltásra azért nem kell számítani a rend helyreálltával, viszont úgy fogalmazott, hogy minden változásban meg kell látni a pozitív lehetőséget.
Év végéig csak az törleszti a hitelét, aki akarja
Kiderültek a részletek a hiteltörlesztési moratóriummal kapcsolatban is. Az év végi határidő nem azért van, mert addig számolnak a járvány elhúzódásával, hanem azért, hogy a fogyasztás fellendítésével állítsák talpra a gazdaságot. Persze bárki dönthet úgy, hogy továbbra is törleszt. Gulyás úgy fogalmazott: azt reméli, hogy aki továbbra is utal, az ezzel jelzi, hogy folytatja a törlesztést, de ha valaki nem fizet, annak sem lesz következménye. Ennek értelmében, aki egyelőre tovább törleszt, de később erre mégsem lesz képes, az is leállhat vele év végéig. A miniszter rugalmas hozzáállásban bízik a bankok részéről is, és ezzel kapcsolatban kijelentette, hogy a bankoknak is áldozatokat kell vállalniuk ebben a helyzetben.
A törlesztés felfüggesztésével a tartozás nem változik, csak a futamidő tartama tolódik ki. A babaváró hitel és a diákhitel esetében azonban a futamidő változatlan marad, ami azt jelenti, hogy ezek esetében a hitelt felvevők gyakorlatilag megkapják ezeket a hónapokat. A babaváró hitelt felfüggesztő bankokkal kapcsolatban nagyon határozottan kijelentette Gulyás Gergely, hogy ezt nem tehetik meg, és a néhány, ezt meglépő bank esetében bírság kiszabását indítványozzák. A gazdasági talpraállást segíti a fogyasztói hitelekre elrendelt, a jegybanki alapkamatot legfeljebb 5 százalékkal meghaladó thm-korlát, hiszen a nehézzé váló gazdasági helyzetben bizonyára nőni fog az igény az ilyen kölcsönökre. A Miniszterelnökség vezetője ismét hangsúlyozta az Orbán Viktor által korábban elmondottak lényegét: a várható gazdasági bajokat élénkítéssel akarják kezelni, és nem az a cél, hogy szociális eszközökkel, segéllyel, alapjövedelemmel, táppénzzel konzerválják a megugró munkanélküliséget, hanem az, hogy minél hamarabb újra lecsökkenjen. Kérdésünkre azt mondta, az állami szektorban nem terveznek elbocsátásokat, a magánszektorban viszont nincs lehetőség elbocsátási moratóriumra.
Rengeteg arcvédő maszk beszerzésén dolgozik a kormány
A miniszter beszámolt arról, hogy Orbán Viktor létrehozott egy további akciócsoportot, amely a mindennapokban szerencsére megnyilvánuló önkéntességet, segítőkészséget, támogatást hivatott koordinálni Révész Máriusz képviselő irányításával. Mint mondta, a segítségnyújtás számos módját látja a kormány, ami jelzi, hogy jó állapotban van az ország. Gulyás elismerően szólt a magánkórházak erőfeszítéseiről is. A Miniszterelnökséget vezető miniszter tudatta, hogy a járványügyi védekezés anyagi forrásai rendelkezésre állnak, ám a beszerzés továbbra sem egyszerű. Szavai szerint a szabadkereskedelem most inkább szabadrablásra emlékeztet. Kínában sorakoznak a különböző országok képviselői – Magyarország is ott van „erős képviselettel” –, mert ott most már vannak elérhető arcvédő maszkok. Gulyás Gergely nem mondott pontos mennyiséget, de úgy fogalmazott, hogy az egymilliót is nagyságrenddel meghaladó mennyiségű maszk beszerzésén dolgozik Magyarország, és ezek a felszerelések – várhatóan a saját légiszállító kapacitásunkat használva – akár napokon belül megérkezhetnek; persze a felbolydult helyzetben csak az biztos, ami már az ország területén van.
Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a legveszélyeztetettebbeknek adják a legjobb védőképességű maszkokat, vagyis azoknak, akik a járvány elleni védekezés első vonalában küzdenek.
Ahogy hozzá tud jutni a kormány az eszközökhöz, a fontossági sorrend betartásával juttatja el azokat a szükséges helyekre
– mondta, ami azt jelenti, hogy a háziorvosok, szakorvosok és ápolók mellett a fogorvosok, utánuk pedig a lakosságot kiszolgáló gyógyszerészek következnek. Kitért rá, hogy figyelik az elképesztő áremelkedéseket, és a piacgazdasággal nem megmagyarázható, több száz vagy akár több ezer százalékos, nyerészkedő áremelések esetében hatósági eljárást indítottak és indítanak. Az egészségügyi dolgozók javadalmazását firtató kérdésre úgy válaszolt:
Minden értelemben megbecsülést érdemelnek az egészségügyi dolgozók, akik a vírus elleni védekezésben oroszlánrészt vállalnak.
A PestiSrácok rákérdezett, hogy látva a kötelező házi vesztegzárat megszegők sokaságát – beleértve a paksi momentumos képviselőt –, illetve a rájuk nézve fokozott fertőzésveszély ellenére az utcán tartózkodó időseket, tervez-e szigorítást a kormány a hatósági fellépésben. Gulyás Gergely úgy válaszolt, hogy a szabályok szigorú érvényesítése a magyar állam valamennyi polgárának érdeke, ezért a rendőrség által be fogják tartatni azokat. A gyakorlatban ez akár félmillió forintos bírságot jelent a karantén szabályait megszegőknek.
A függetlenobjektív sajtó nagyon-nagyon szeretné a pánikkeltésre alkalmas adatokat
A távutasra változott oktatással kapcsolatban Gulyás Gergely világossá tette a célt: a kormány mindent megtesz, hogy a végzős középiskolások rendben le tudjanak érettségizni. A Nyugat-Európából hazatérő román és bolgár állampolgároknak nyitott humanitárius folyosón eddig tízezres nagyságrendű ember ment keresztül; ők csak az autópályákon haladhattak, amit matricával ellenőriztek a hatóságok. A függetlenobjektív sajtó továbbra sem engedi el a fertőzöttek területi és életkori adatait, amelyek alkalmasak lehetnének az érintettek beazonosítására és a pánikkeltésre. Gulyás az erre irányuló kérdésre válaszul ismét elmondta, hogy ezeket az adatokat a beazonosíthatóság elkerülése és a pánik megelőzése végett nem adják ki – nem baj, majd holnap újra megkérdezi valamelyik szakmabeli haladó, hogy miért nem. Ugyanakkor hangsúlyozta a miniszter, hogy szinte az összes megyéből van már fertőződés, ezért senki nem ringathatja magát abban az illúzióban, hogy az ő lakhelyét, az ő környékét nem érinti a fenyegetés.
Az ellenzék viselkedésével kapcsolatos kérdéseket rövidre zárta a Miniszterelnökség vezetője, aki annyit mondott: vannak az ellenzék soraiban, akik felelősen cselekednek, vannak, akik úgy néz ki, a vírusnak drukkolnak, és van, aki azon szomorkodik, hogy nem magyar, hanem külföldi volt az első magyarországi fertőzött. A DK-s Arató Gergely kijelentését, miszerint a kormány és az operatív törzs feladata lett volna megakadályozni a vírus bejutását az országba, Gulyás nem kommentálta.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS