A járvány harmadik hullámának felszálló ágában vagyunk, egyre nő az aktív fertőzöttek és a kórházban ápoltak száma. A kormány a vírus terjedésének lassítása érdekében döntött a korlátozások szigorításáról, amelyek mától lépnek életbe. A szakemberek szerint, ha betartjuk a szabályokat, azzal elősegítjük, hogy minél hamarabb tudjon nyitni az ország. Már egymillió ember megkapta a koronavírus elleni védőoltást Magyarországon, hazánk átoltottság tekintetében magasan lekörözte már szinte az összes európai államot.
Kiss Róbert, az ügyeleti központ vezetőhelyettese nőnapi köszöntéssel kezdte az operatív törzs hétfői tájékoztatóját külön kiemelve, hogy a virágboltok a mai napon még nyitva tartanak. Elmondta, hogy közterületen 405, tömegközlekedési eszközökön 21, a bevásárlóközpontokban és különböző üzletek területén pedig 55 fővel szemben intézkedtek a rendőrök a maszkviselési szabályok megsértése miatt. Beszámolójából kiderült, hogy ideiglenesen lakat került egy lepsényi presszóra, ahol a tulajdonoson kívül még három vendég is tartózkodott. Szólt arról is, hogy a hétvége során 1646 személlyel szemben került sor rendőri fellépésre a kijárási tilalom és a közterületi tartózkodás szabályainak megszegése miatt.
Európa élmezőnyéhez tartozunk az átoltottság tekintetében
Az országos tiszti főorvos ismertette az oltási adatokat, hangsúlyozta hogy hétfő délelőttig már 1 207 717 ember kapta meg az első oltását hazánkban.
A lakosság átoltottsága 10,26 százalékos.
– hangsúlyozta Müller Cecília, aki hozzátette, hogy 307 929 ember már a második oltást is megkapta.
Versenyt futunk az idővel, a védőoltások gyors beadására van szükség
– szögezte le Müller Cecília, aki azt is hozzátette, hogy átoltottság szempontjából a második legjobbak vagyunk az Európai Unió tagállamai között. Kiemelte, hogy kedden is érkezik Pfizer-vakcina, minden nap zajlik a legidősebbek és a magas kockázatú személyek beoltása, a hét második felében pedig AstraZeneca-vakcinákkal is oltani fognak. Szólt a koronavírus utáni szindrómák kezelési lehetőségeiről is, hangsúlyozta, hogy hosszú covid ambulanciák fogadják azon panaszosokat, akik fáradtsággal vagy más maradványtünettel küzdenek.
Sokan kerülnek kórházba
Kiemelte, hogy rendkívüli terhelés alatt áll az egészségügy, sosem mutatott még ilyen gyors növekedés az aktív fertőzöttek száma. A legnagyobb terhet az jelenti, hogy sokan kerülnek kórházba, mert súlyosan zajlik a betegségük.
Sok köztük fiatal, és annyira gyorsan romlik az állapotuk hogy ellátásra szorulnak
– hívta fel a veszélyre a figyelmet Müller Cecília, aki kiemelte, hogy csak az elmúlt hétvége során rengetegen kerültek kórházba és a gépi lélegeztetésre szoruló betegek száma is jelentősen nőtt.
A mutáns törzsek sokkal fertőzőképesebbek
Újságírói kérdésre reagálva szólt arról is, hogy adott esetben szükséges lehet a magánszolgáltatók bevonására is a betegek ellátásánál. Arra is figyelmeztetett, hogy a mutáns törzsek sokkal fertőzőképesebbek, ezért azt kérte azoktól, akik bármilyen tünetet észlelnek magukon, ne menjenek sehova és konzultáljanak telefonon a háziorvosukkal. Elmondta, hogy hazánkban már öt fő esetében a dél-afrikai mutáció jelenlétét, 13 főnél a cseh, 145 főnél pedig egyéb variáns meglétét mutattak ki a Népegészségügyi Központ laboratóriumában.
Az új mutációknál az első jellemző tünet a köhögés, sokaknál alakul ki hirtelen magas láz és ízületi fájdalom. Ezért fontos valamennyi közterületen viselni a maszkot
– részletezte Müller Cecília, aki azt a jó hírt is megosztotta, hogy egyelőre nem kell bezárni a bölcsődéket, mert ebben a korosztályban a fertőzöttségi adatok igen alacsonyak.
Fotó: kormany.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS