Csaknem 9 milliárd dolláros finanszírozási csomagról született megállapodás azon a londoni csúcsértekezleten, amelynek célja 300 millió gyermek beoltása a világ legszegényebb országaiban még mindig pusztító, de oltással megelőzhető járványos betegségek ellen. A koronavírus-járvány miatt videokapcsolattal tartott értekezleten döntés született arról is, hogy a részt vevő szervezetek és országok elősegítik az új koronavírus okozta Covid-19-betegség elleni majdani vakcina globális alkalmazását.
A brit kormány által szervezett, csütörtökön késő este véget ért, egynapos globális vakcinacsúcson – Global Vaccine Summit – 32 adományozó ország, valamint 12 magánalapítvány, vállalat és szervezet 2025-ig szóló, 8,8 milliárd dolláros támogatási programról állapodott meg. A finanszírozás kedvezményezettje az Oltóanyag és Immunizációs Világszövetség (GAVI), amelynek támogatói között van az adományozó országok mellett az Egészségügyi Világszervezet (WHO), az ENSZ Gyermekalapja (UNICEF), valamint a Bill és Melinda Gates Alapítvány. A londoni csúcson összeállított finanszírozási csomag értéke jóval meghaladja az eredeti célkitűzést, a rendezvény szervezői ugyanis előzetesen 7,4 milliárd dollár összegyűjtését vették tervbe. Az elsődleges cél az, hogy 300 millió gyermek juthasson védőoltáshoz a világ szegény országaiban olyan betegségek ellen, mint a kanyaró, a torokgyík vagy a gyermekbénulás. A szervezők szerint a közös fellépés annál is inkább sürgető, mert a koronavírus-világjárvány életfontosságú immunizációs programokban okozott fennakadásokat. A GAVI, a WHO és az UNICEF becslései szerint emiatt 80 millió, egyévesnél fiatalabb kisgyermeket fenyegetnek járványos betegségek.
Bill Gates, a Microsoft szoftvertechnológiai óriáscég társalapítója, a Bill és Melinda Gates Alapítvány társelnöke a csütörtöki londoni csúcson úgy fogalmazott: a koronavírus-világjárvány legyőzéséhez nemcsak tudományos, de nagyvonalúsági áttörésre is szükség van, és ez a londoni rendezvényen megtörtént. Gates szerint a csúcsértekezleten elért finanszírozási megállapodás biztosítja, hogy amint elkészülnek a koronavírus okozta Covid-19 betegség elleni oltóanyagok, globális együttműködéssel e vakcinák világszerte hozzáférhetővé váljanak.
A rendezvényen megállapodás született egy olyan finanszírozási mechanizmus létrehozásáról is, amely lehetővé teszi az alacsony és a közepes jövedelmű országok hozzáférését a koronavírus-vakcinákhoz. Ehhez a pénzügyi csomaghoz első lépésként 12 adományozó szervezet és ország 567 millió dollárt folyósít. A kezdeményezéshez a vakcinagyártók közül elsőként az AstraZeneca gyógyszeripari óriásvállalat csatlakozott. A cég garanciát vállat arra, hogy az Oxfordi Egyetemmel közösen fejlesztett koronavírus-vakcinából 300 millió adagot tesz hozzáférhetővé a program keretében. Az emberi tesztelés alatt álló vakcinát az Oxfordi Egyetem tudósai fejlesztették ki, és az egyetem már megállapodott az AstraZenecával a globális forgalmazásról és gyártásról arra az esetre, ha az oltóanyag beválik.
Forrás: MTI; Fotó: MTI/Komka Péter
Facebook
Twitter
YouTube
RSS