A Belügyminisztérium Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóságának közleménye szerint csaknem hétezer háború elől menekülő embert helyezett el eddig a katasztrófavédelem. Csak Budapesten, a BOK csarnokban hétfőn kialakított humanitárius tranzitponton egy nap alatt ezerhat menekülőnek segítettek az ott dolgozók; az éjszakát kilencvennyolcan töltötték a létesítményben.
A katasztrófavédelem a fővárosi és a megyei védelmi bizottságokkal együttműködve eddig összesen hatezernyolcszáznyolcvanöt ember, köztük háromezerhatszázkilencvenöt gyermek és kétezerszáztizenöt nő elhelyezéséről gondoskodott. Tizenegy megye (Bács-Kiskun, Borsod-Abaúj-Zemplén, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Hajdú-Bihar, Heves, Komárom-Esztergom, Nógrád, Pest, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Tolna) összesen százhetven befogadóhelyén kaptak biztonságos elhelyezést az otthonukat elhagyni kényszerülők. Magyarország a központi raktárában tárolt rescEU-készletből lélegeztetőgépeket és azok tartozékait küldte korábban Ukrajnának, tegnap pedig a katasztrófavédelem a hazánk által az EU Polgári Védelmi Mechanizmusán keresztül felajánlott gyógyszereket és egészségügyi eszközöket tartalmazó szállítmányt adta át az ukrán állam képviselői részére. A katasztrófavédelem rögzíti a Magyarországon áthaladó nemzetközi segélyszállítmányok útdíjmentességét is. A háború kezdete óta csaknem ezerötszáz segélyszállítmány kapott útdíjmentességet.
A Fővárosi kormányhivatal jelentése szerint a budapesti BOK csarnokban nyitott humanitárius tranzitponton az első napon, hétfőn ezerhat menekülőnek segítettek az ott dolgozó munkatársak; az éjszakát kilencvennyolcan töltötték a létesítményben, számukra fekhelyet biztosítottak. A közlemény szerint a mintegy négyezernégyszáz négyzetméter alapterületű csarnokban kulturált körülmények között várakozhatnak a menekülők. Az éjjel-nappal nyitva tartó tranzitponton ételt, italt, orvosi ellátást, tisztálkodási lehetőséget, utazásszervezést, gyereksarkot, internetelérhetőséget biztosít számukra a kormány a karitatív szervezetekkel és önkéntesekkel együttműködve. A MÁV kihelyezett nemzetközi jegypénztárat üzemeltet a tranzitponton, ahol a menekülők átvehetik szolidaritási jegyüket. A tranzitpontról továbbutazók számára a Keleti és a Nyugati pályaudvarra, valamint a Liszt Ferenc repülőtérre különbuszokkal biztosítják az eljutást, a Magyarországon maradóknak pedig segítenek a szállás biztosításában.
Forrás: A BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közleménye; Fotó: MTI/Balogh Zoltán
Facebook
Twitter
YouTube
RSS