A balkáni útvonal ellenőrzése és az illegális embercsempészet megelőzése érdekében közös biztonsági tervet dolgoznak ki a közép- és délkelet-európai országok – jelentette be Hans Peter Doskozil osztrák védelmi és Wolfgang Sobotka belügyminiszter az érintett európai országok belügy- és védelmi minisztereinek szerdán Bécsben tartott találkozóját követően. Magyarországot a tanácskozáson Simicskó István honvédelmi miniszter és Kontrát Károly, a belügyminisztérium parlamenti államtitkára képviselte.
Az osztrák fővárosban osztrák, a V4-es országok, az összes balkáni ország, továbbá a Közép-Európai Védelmi Együttműködés (CEDC) illetékesei voltak jelen. Megállapodásuk értelmében a közös biztonsági tervet áprilisig dolgozzák ki. Az osztrák miniszterek tájékoztatása szerint a közös terv a helyzet elemzését, a technikai és létszámigényeket, a válsághelyzet megoldására tett lépéseket és a közös intézkedések lehetőségét tartalmazza. Wolfgang Sobotka belügyminiszter kijelentette, hogy a migrációs útvonal által érintett régió stabilitásáról van szó, és minden eszközzel fenntartják „az embercsempészet kiszűrésére irányuló hatékony határellenőrzést”. Kiemelte, hogy az érintett országok, mint Görögország, Bulgária és Macedónia támogatásukról biztosították az együttműködést.
Az európai megoldás mindig a legjobb, azonban nem várunk tovább és megvalósítjuk az akciótervet
– mondta az osztrák védelmi tárca vezetője. Mint fogalmazott, a bécsi konferencia országai keresik a választ arra, hogy mit lehet tenni ha növekszik a migrációs nyomás és nem tart az unió és Törökország között létrejött menekültügyi megállapodás.
Hans Peter Doskozil az európai külső határvédelem mellett érvelt, és hangsúlyozta, hogy a 2015-ös menekülthullám nem ismétlődhet meg. A miniszter ismertetése szerint a balkáni útvonalon ugyan nem tömegesen, de továbbra is zajlik az embercsempészet, az év első hónapjában mintegy 1000-1500 illegális bevándorló érkezett Ausztriába ezen az útvonal keresztül. Az osztrák belügyi és védelmi miniszter közös nyilatkozatukban hangsúlyozták, hogy Európa túl későn reagált a balkáni útvonalon felmerülő kihívásokra, ezért most éberségre és időben meghozott biztonsági intézkedésekre van szükség.
Az EU számára is minta lehet ez az együttműködés
Simicskó István honvédelmi miniszter a munkaülések végén elmondta:
Az értekezlet megmutatta, hogy a térség országai a válság kezelésének koncepcionális megközelítésében hasonló állásponton vannak, a gyakorlati együttműködés terén pedig szolidárisak. A résztvevők egyetértettek abban, hogy a megvalósuló együttműködés az Európai Unió számára is hasznos, hozzájárul a hatékony, európai szintű összefogás megteremtéséhez.
Kontrát Károly a Belügyminisztérium parlamenti államtitkára szerint a balkáni útvonal ellenőrzése és az illegális embercsempészet megelőzése érdekében elhatározott közös biztonsági terv fontos lépés az illegális migrációval szembeni küzdelemben. Mint fogalmazott, Magyarország gyakorlati, konkrét lépésekkel „súlyos áldozatokat vállal”, hogy a magyar emberek és az unióban élők biztonságban legyenek.
Magyarország módosítani akarja a migrációs törvényt
Magyarország kezdettől fogva azt hangsúlyozta, hogy meg kell állítani az illegális migrációt, ma már az unió jelentős tagállamai is ezt gondolják
– mondta Kontrát Károly, egyúttal figyelmeztetve, hogy továbbra is jelentős a nyomás a déli határon. Emlékeztetett, hogy ma már elfogadott gyakorlat, hogy a magyar minta alapján a rendőrség és a honvédség határozza meg az illegális migrációval szembeni feladatokat, ahogy a migráció és a terrorizmus összefüggését is elismerik már. Magyarország ezért a menedékjogról és a migrációról szóló törvények módosítását tervezi.
MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS