Ügyészségi vizsgálatot kezdeményezett a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Kft. ellen a Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) állami földügyekért felelős államtitkára, hogy megállapítsák, megfelel-e a kft. a közhasznúság szabályainak. Bitay Márton azért fordul az ügyészséghez, mert a közhiteles adatokból az derül ki, hogy a kft. nem felel meg a közhasznúsági követelményeknek, mivel utoljára 2010-ben nyújtott be közhasznúsági nyilatkozatot.
Erre reagálva Ács Sándorné, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője az ATV Egyenes Beszéd című műsorában kijelentette,
„a kft. nem volt közhasznú szervezetként nyilvántartásba véve a bíróságon”.
A PestiSrácok.hu az ügyészségi vizsgálattal és a közhasznúsággal kapcsolatban felhívta Bitay Mártont, az államtitkár kérdésünkre úgy fogalmazott,
„ha jogilag nem közhasznú a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Kft., akkor milyen alapon használja a közhasznú jelzőt.”
Bitay Márton hozzátette, a céginformációs adatbázisokban is látszik, hogy közhasznúként tünteti fel magát a kft.
Ács Sándorné, a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Közhasznú Kft. ügyvezetője a közhasznúsággal kapcsolatban a PestiSrácok.hu-nak megismételte, hogy a Kishantosi Nonprofit Kft. nem volt közhasznú szervezetként nyilvántartásba véve a bíróságon és semmilyen ezzel kapcsolatos kedvezménnyel nem élt. „A Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Nonprofit Közhasznú Kft.-nek közhasznú tevékenysége is van, ez az oktatás, de külön nem jelentkeztünk be a közhasznú szervezetek nyilvántartásába. Társasági adót fizetünk, társasági adókedvezményt nem vettünk igénybe. A társaság a nevében közhasznú, de a kategóriába nem jelentkezett be. Az oktatásból nincs bevételünk, mert nem kértünk pénzt az oktatásért, így kiadást sem számolhatunk el” – mondta Ács Sándorné.
Azon kérdésünkre, hogy miért kifogásolták, hogy az új bérlők betárcsázták a földbe az általuk vetett zöld trágyát, miközben a zöld trágyának éppen ez a rendeltetésszerű használata, Ács Sándorné úgy válaszolt, „a növénynek valóban ez a rendeltetésszerű használata, ugyanakkor a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet még nem számolt el a társasággal, még nem fizették ki a mezei leltár értékét”. Hozzátette, a zöld trágya betárcsázása az ősszel, vagy a tavasz elején esedékes. Az ügyvezetőtől azt is megkérdeztük, miért kezdtek bele annak ellenére új gazdálkodási ciklusba, hogy a Nemzeti Földalapkezelő Szervezet tavaly szeptemberben levélben szólította fel a Kft.-t, abba ne kezdjen bele, Ács Sándorné kifejtette, csak az agrár környezetgazdálkodáshoz kapcsolódó munkálatokat végezték el, így például a talajlazítást és a zöld trágyázást.
Bitay Márton arra is felhívta a figyelmet, hogy a minap a Székesfehérvári Járásbíróság hozott helyes és jogos döntést, amikor kimondta, a kishantosi cégnek nincs joga a helyi állami területek használatára. „Az állam jogszerűen adta a kishantosi cég által korábban bérelt területet az új bérlőknek. Az új bérlők jogszerűen próbálták megkezdeni az általuk pályázat útján elnyert földterületek művelését, amit többször is megzavart a volt bérlő. Ennek egyébként kártérítési következményei is lehetnek, mivel felmerül a károkozás esete” – hívta fel a figyelmet Bitay Márton. Az államtitkár rámutatott: a mostani ítélettől függetlenül a “Kishantosi Vidékfejlesztési Központnak” lejárt a szerződése, tehát senki semmit nem vett el a cégtől. „Húsz évig használhatták a területet, nem akadályozta vagy zavarta őket ebben senki. Most egy bérlő helyett van kilenc, akiknek a kezében 40-50-60 hektáros birtoktestek vannak, a kft. helyett pedig családi gazdaság. Sajnálatos, hogy a Kishantosi Vidékfejlesztési Központ Közhasznú Nonprofit Kft. már nemcsak az államot, a földprogramért felelős államtitkárt és az új haszonbérlőket, hanem a bírósági ítéletet is “hibásnak” tartja” – mondta portálunknak Bitay Márton.
A PestiSrácok.hu egyébként több cikkben is foglalkozott a kishantosi üggyel. Ezeket itt és itt olvashatja el.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS