Túlzás nélkül állítható, hogy sporttörténelmi esemény előtt állunk: hazánk még sosem volt házigazdája a férfi kézilabdázók kontinenstornájának. Most, hogy Szlovákiával közösen mi rendezzük az Eb-t, amelyen válogatottunk valamennyi mérkőzését hazai környezetben, az újonnan épült MVM Dome Arénában vívhatja majd meg, portálunk Gulyás István szövetségi kapitánnyal tekintette át a mögöttünk hagyott felkészülési időszakot, elemezte az ellenfeleket, és a szakvezetőt természetesen kifaggattuk a célokról is.
Közvetlenül a rajt előtt ott tart-e a csapat a felkészülésben, ahol mostanra ideálisnak érezte volna eredetileg is?
Alapvetően igen. Lényegében sikerült elvégeznünk mindazt, amit elterveztünk. Szerencsére nem akadályozta a felkészülést semmi komoly dolog.
Akadnak csapatok az Eb-mezőnyben, amelyeknél problémát okozott a koronavírus. Nálunk mindenki egészséges?
Csapatunkban is volt egy pozitív teszteredmény, Máthé Dominik elkapta a vírust, de hála Istennek, mostanra teljesen meggyógyult, rendbe jött, abszolút bevethető állapotban van. Rajta kívül mások szerencsére eddig nem betegedtek meg. Általános tekintetben is jó a helyzet, mert bár Bánhidi Bence hátfájással küszködött, az Európa-bajnokságon ő is hadba küldhető lesz majd. A Bahrein elleni felkészülési meccset azért is hagyta ki, mert nem akartunk kockáztatni, illetve, hogy tudjon regenerálódni.
Ha már a Bahrein elleni mérkőzés szóba került: mennyire jelentett hátrányt, hogy a kettő helyett csak egy felkészülési meccsre volt lehetőség, mert a koronavírus miatt elmaradt a fehéroroszok elleni párharc?
Természetesen nem örültünk, hogy így alakult, hiszen vannak játékelemek, taktikai variációk, amelyeket meccsszituációban lehet a legjobban gyakorolni, és a kijavítandó hibák is sokkal inkább kijönnek ilyenkor. Ezek miatt jó lett volna, ha mindkét meccset le tudjuk játszani. Ugyanakkor viszont nyilván nem dőlünk a kardunkba, hiszen egyrészt ez rajtunk kívül álló okok miatt történt így, amelyről senki nem tehetett, másrészt a tavalyi, egyiptomi világbajnoksághoz képest most még jobb is a helyzet, ugyanis a vírushelyzet miatt akkor egyetlen ráhangoló meccset sem tudtunk játszani a felkészülési szakaszban.
Válogatottunk a B-csoportban szerepel, Hollandia, Portugália és Izland társaságában. Kérem, hogy néhány jellemző tulajdonság említésével mutassa be csoportellenfeleinket!
Hollandia ellen kezdünk, ami emiatt meghatározó jelentőségű mérkőzés lesz. Viszonylag alacsony szerkezetű csapatról van szó, a magasságbeli hátrányukat azonban jócskán kompenzálják azzal, hogy agresszívak, nagyon gyorsak és kreatív játékra képesek. Portugália remek játékerőt képvisel, számos játékosát ismerhetik azok, akik követik a nemzetközi kupasorozatokat, hiszen a legnagyobb klubok közül több helyen is szerepelnek kitűnő portugál játékosok. Más kérdés, hogy a vírusfertőzés miatt foghíjas kerettel jönnek Budapestre, de nem kérdés, hogy így is erősek lesznek. Izland a klasszikus északi stílusú kézilabdát játssza, komoly lövőerő, fizikai felkészültség és jó cselezőképesség jellemzi a szigetországiakat. Mindent egybevetve, kiegyenlített csoport vár ránk, amelyből természetesen szeretnénk továbbjutni.
Megnézve az ágrajzot, a hőn áhított továbbjutás esetén – amennyiben az A és a C csoportban is érvényre jut a papírforma – igen erős ellenfelek várnak majd csapatunkra a középdöntőben. Mi a reális cél, illetve kapitányként milyen szerepléssel, helyezéssel lehet elégedett?
Igen, az már most borítékolható, hogy a középdöntő igen erős lesz, hiszen Dánia, Szlovénia, Franciaország és Horvátország is vélhetően tagja lesz a budapesti középdöntős csoportnak.
Szeretnénk a legjobb csapatok, a legjobb nyolc között maradni, vágyunk pedig a budapesti döntő hétvégén való szereplés, a legjobb hat között, ami nem lesz könnyű, hiszen az előzetes kalkulációk szerint ehhez a középdöntőben is nyerni kell majd meccset, meccseket. Persze, ha minden optimálisan alakul, akkor erre csapatunk képes lehet.
Fontosnak tartom azonban kiemelni, hogy egy ilyen nagy tornán nem érdemes és nem is szabad túlságosan előre tekinteni. Mindig a soron következő meccs a legfontosabb, az éppen előttünk álló feladatot kell jól megoldani. Ha ez sikerül, akkor jön el annak az ideje, hogy számolgassunk, illetve megnézzük, hogy végül mire volt elég a teljesítményünk.
A nemrégiben átadott, impozáns MVM Dome csarnokban, hazai közönség előtt játszhat a válogatott. Mire számít: szárnyakat ad majd a csapatnak a hazai környezet, vagy esetleg béklyókat is jelenthet a felfokozott várakozás?
Egyértelműen arra készülünk, hogy ez pozitív töltetet jelent majd a srácoknak. Béklyókban eleve nem gondolkodunk, az más kérdés, hogy a Hollandia elleni nyitómeccsen a megszokottnál biztosan erősebb lesz a lámpaláz. Ezen azonban át kell lépni és ki kell használni azt a fantasztikus pluszt, amit egy hazai közönség előtt való szereplés adni tud egy csapatnak.
******
Válogatottunk Eb-programja
A magyar férfi kézilabda-válogatott kizárólag Budapesten, az MVM Dome csarnokban lép majd pályára, ugyanis a mi águnkon a középdöntős küzdelmek is itt zajlanak majd. Így akkor sem kell költözni, ha sikerül a csapatnak sikerül tovább jutnia a csoportból.
Csoportmeccseink:
Január 13. (csütörtök) 20.30: Magyarország–Hollandia
Január 16. (vasárnap) 18 óra: Magyarország–Portugália
Január 18. (kedd) 18 óra: Magyarország–Izland
A csoportból az első két helyezett jut tovább a középdöntőbe, ahol az A és a C jelű csoport első két helyezettjével együtt alkotják majd a hat csapatos középdöntős csoportot. A középdöntős csoport első két helyezettje küzdhet tovább az érmes helyezésekért. A középdöntőben harmadik helyen végző válogatott az 5. helyért mérkőzik, míg a 4–6. helyen végző csapatok számára véget ér az Európa-bajnokság.
A magyar válogatott valamennyi találkozóját élőben közvetíti az M4 Sport, de természetesen portálunk is beszámol az összes magyar érdekeltségű Eb-mérkőzésről.
******
AZ EURÓPA-BAJNOKI KERET
Kapusok: Borbély Ádám (Fejér-B.Á.L. Veszprém), Mikler Roland (Pick Szeged), Székely Márton (Eurofarm Peliszter – Észak-Macedónia)
Jobbszélsők: Bujdosó Bendegúz (Ferencváros), Rodríguez Álvarez Pedro (Balatonfüred)
Jobbátlövők: Ancsin Gábor (Grundfos Tatabánya), Máthé Dominik (Elverum HB – Norvégia)
Irányítók: Győri Mátyás (Grundfos Tatabánya), Hanusz Egon (TVB Stuttgart – Németország), Lékai Máté (Telekom Veszprém)
Beállók: Bánhidi Bence (Pick Szeged), Rosta Miklós (Pick Szeged), Sipos Adrián (Telekom Veszprém), Topic Petar (Balatonfüred)
Balátlövők: Bodó Richárd (Pick Szeged), Nagy Bence (Ferencváros), Ligetvári Patrik (Telekom Veszprém), Szita Zoltán (Wisla Plock – Lengyelország)
Balszélsők: Bóka Bendegúz (Balatonfüred), Sunajko Stefan (Grundfos Tatabánya)
Vezető kép: A magyar férfi kézilabda-válogatott az MVM Dome Arénában. Fotó: MTI/Szigetváry Zsolt
Facebook
Twitter
YouTube
RSS