Több, mint kétszáz évvel Napóleon oroszországi hadjárata után szombaton katonai tiszteletadással közös sírba temették azokat az elesett orosz és francia katonákat, akiknek holttestére a Szmolenszk megyei Vjazma városnál bukkantak. A 126 ember földi maradványát díszsortűz közepette, korabeli egyenruhát viselő hagyományőrzők, orosz és francia tisztségviselők, az egykori nagy tábornokok leszármazottai jelenlétében helyezték végső nyugalomra a nagy hóban és a mínusz 15 fokos hidegben.
A nemzedékek során a halál és az idő mindenkit megbékít
– jelentette ki az újratemetésen Julia Hitrova, a Napóleont legyőző legendás orosz tábornok, Mihail Kutuzov 74 éves ükunokája. Joachim Murat herceg, Napóleon tábornokának ükunokaöccse ugyancsak a megbékélésről és a testvériségről beszélt.
Hétfőn 120 katona, valamint három nő (feltételezett markotányosnők) és három gyerek maradványait ünnepélyes szertartás keretében, nyolc közös koporsóban helyezték el a moszkvai francia nagykövetség és a Francia-Orosz Történelmi Kezdeményezések Alapítványa képviselőinek jelenlétében az 52 ezer lakosú Vjazmában. A Napóleon 1812-es visszavonulásakor – valószínűleg a november 3-iki vjazmai csatában vagy közvetlenül utána – elesettek holttestét 2019-ben exhumálták és azonosították egy közös tömegsírban. Az akkori ásatások során találták meg a francia császár kedvenc tábornokának, Charles-Étienne Gudinnek a földi maradványait is.
A mintegy egy évtizeddel ezelőtt, egy építkezésen felfedezett maradványokról először azt feltételezték, hogy második világháborús halottak, de az orosz tudományos akadémia vizsgálata megállapította, hogy a 30-39 éves férfiak, akiknek holttestét Vjazmánál megtalálták, sokkal korábban, a napóleoni hadjárat idején vesztették életüket. Az épen maradt egyenruhagombok alapján bebizonyosodott, hogy a több, mint hatvan, itt elesett francia katona többsége a 30. és az 50. sorezredben és a 24. könnyűgyalogsági ezredben szolgált. A maradványokat az elhantolásig az 1536-ban alapított és a Napóleon Nagy Hadserege által kifosztott vjazmai Keresztelő Szent János kolostor templomában őrizték.
Forrás: MTI; Fotó: honvedelem.hu (képernyőfelvétel)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS