Ha bebizonyosodik, hogy valóban elcsaltak 100 milliárd forintot, a Buda-Cash-ügy még az eddigi rekordot tartó K&H-s brókerbotrányt is messze túlszárnyalhatja – emlékeztetett mai cikkében a hvg.hu. Ismert, Kulcsár Attila, a K&H Bank brókercégének vezetője a vád szerint 1998 és 2003 között az ügyfelek mintegy 23 milliárd forintját jogosulatlanul forgatta, és ezzel sokmilliárdos kárt okozott. A Buda-Cash-ügyben viszont az MNB azt gyanítja, hogy a brókercég mintegy 100 milliárd forinttal nem tud elszámolni, és legalább 15 éve hamisíthatja valamennyi adatszolgáltatását.
Nehezen képzelhető el, hogy az ügyfelek közül valaki ennyi év alatt nem szúrta ki, hogy valami nem stimmel a pénzével. Az igazi kérdőjelet azonban az jelenti, hogy a pénzügyi felügyelet, amely folyamatosan nyomon követi a pénzügyi szervezetek, köztük a brókercégek tevékenységét, szintén nem vette észre, hogy ilyen súlyos gondok vannak a cégnél – írja mai cikkében a hvg.hu.
A portál emlékeztet: a felügyelet az elmúlt 15 év nagy részében Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeleteként (PSZÁF) működött, majd 2013 októberében beolvasztották az MNB-be. A PSZÁF-os időszakban három elnök volt: 2000–2004 között Szász Károly, 2004–2009 között Farkas István, 2009–2010-ben Farkas Ádám, majd az MNB-be való beolvasztásig ismét Szász Károly. Azóta a Matolcsy György vezette jegybank részlegeként végzi a tevékenységét Windisch László MNB-alelnök irányításával. Az hvg.hu megkereste a volt PSZÁF-elnököket, hogy volt felügyeleti vezetőként megalapozottnak tartják-e az MNB gyanúját, illetve felelősnek tartják-e magukat a kialakult helyzetben.
Szász Károly a hvg.hu-nak azt mondta, nem tartja magát felelősnek a Buda-Cash-ügyben, azokban az időszakokban, amikor ő volt a PSZÁF vezetője, minden esetben jelezték, amikor szabálytalanságot találtak a brókercégnél, de olyanra, amelyből büntetőügynek kellett volna lennie, soha nem bukkantak. Vezetése alatt a felügyelet több ügyben is elmarasztalta a Buda-Casht. A jegybank honlapján a pénzügyi felügyeleti résznél több tucat olyan határozat található az elmúlt 16 évből, amely valamilyen feddésben részesítette a Buda-Casht.
Volt sok minden a brókercég terhén: tiltott piacbefolyásolás, engedély nélküli tevékenységvégzés a működésének hajnalán, ügyféladatok másolatának hiánya. Disznóság persze előfordulhatott bárhol és bármikor, mégis iszonyatosan gyanús, hogy a Magyar Nemzeti Bank most mutat vissza az elmúlt 15 évre, azt állítva, az alatt folyamatos volt az adatszolgáltatás meghamisítása a brókercégnél és óriási összeggel károsította meg az ügyfeleit, holott az elmúlt 5 évben olyan felügyeleti vezetés van, amely a jobboldali kormány alatt került oda, ebből másfél éve a felügyelet az MNB-ben van – kommentálta a Matolcsy-féle jegybanki vezetés narratíváját az internetes portálnak Farkas István.
A portál az is írja, a piaci szereplők azt állítják, a Buda-Cash olyan, sokak által vitatott, agresszív üzleti modellt követett, amely a minél nagyobb jutalékeredményt részesítette előnyben. Továbbá „pörgették az ügyfeleket”: nagy értékesítő csapattal dolgoztak, és igyekeztek a lehető legtöbb ügyfelet becsábítani. A piacon olyan pletyka is elkezdett terjedni, hogy a cég több menedzsere drága autókkal járt, az utóbbi időben gyakrabban is cserélgették.
A piacon kedden reggel még többen azt valószínűsítették, hogy az MNB és a rendőrség razziájának a svájci frank januári elszállása miatti hatalmas ügyfélveszteségekhez lehet köze. Az MNB viszont hangsúlyozta, hogy nincs közvetlen összefüggés a frankos probléma és a mostani vizsgálat között. A hvg.hu szerint azonban nem kizárt, hogy a svájci frankos ügy volt, ami elindította a lavinát. A január közepén lezajlott svájcifrank-erősödés miatt a brókercégeknél több mint 10 milliárd forintos veszteség keletkezett, és az ügyfelek arra panaszkodnak azóta, hogy a brókercégek olyan veszteségeket is le akarnak nyeletni velük, amit nem nekik kellene viselniük.
A teljes cikk itt elolvasható.
Forrás: hvg.hu
Fotó: privatbankar.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS