Scott Morrison ausztrál miniszterelnök csütörtökön tovább támadta az ellenzéki Munkáspártot Kína-politikája miatt, és azzal vádolta meg a tömörülés vezetőjét, Anthony Albanese-t, hogy Peking őt látná szívesebben hatalmon. Külügyi és biztonsági tisztségviselők figyelmeztettek, hogy a belpolitikai megosztottságból Kína fog hasznot húzni. Mike Burgess, az ausztrál hírszerzés vezetője azt mondta, hogy külföldi kormányok mindkét tábort célba vették befolyásolási kísérleteikkel. Aláhúzta: a helyzeten nem segít, hogy megpróbálják átpolitizálni az ezzel kapcsolatos vizsgálatokat.
A külföldi befolyásolási kísérlet nem egyik vagy másik párt ellen, hanem a parlament minden tagja ellen szól
– szögezte le az ABC ausztrál műsorszolgáltatónak adott interjújában szerda este. Burgess nem nevezte meg, hogy mely külföldi kormányok próbáltak hatni az ausztrál politikusokra, akik állítása szerint kitartóan ellenálltak ezeknek a kísérleteknek. Bírósági dokumentumok és pártközlemények szerint legalább két befolyásolási kísérlet Kínához köthető, és mindkét párt érintett az ügyben. Burgess elődje, Dennis Richardson csütörtökön azt mondta: a gyakorlatban nincs különbség a kormány és az ellenzék Kína-politikája között, a megosztottság látszata kizárólag pártpolitikai célokat szolgál, nem a nemzet érdekét. Hasonlóra szerinte évtizedek óta nem volt példa.
A helyzet valódi nyertese Peking
– tette hozzá.
Májusban választásokat tartanak Ausztráliában, és közvélemény-kutatások szerint Morrison lemaradt ellenfele mögött. A kormányfő a nemzetbiztonságot is beemelte a kampánytémák közé, hogy megerősítse pozícióját. Morrison előszeretettel hangsúlyozza, hogy tavaly védelmi szövetségre lépett az Egyesült Államokkal és Nagy-Britanniával, valamint igyekszik új életet lehelni Ausztrália, India, Japán és az Egyesült Államok négyoldalú biztonsági párbeszédébe.
Forrás: MTI; Fotó: illusztráció
Facebook
Twitter
YouTube
RSS